lentolog lentolog komentáře u knih

Idol verejnosti / Balada o predmestí Idol verejnosti / Balada o predmestí Muriel Spark

Bravúrny pohyb po tenkom ľade medzi groteskou a tragédiou. Vybrúsený štýl skvelej satiričky. A máme spoločné postrehy: ,,Všimla si už skôr, že keď sa niekto sťahuje do nového bytu a kým sa neprivezie nábytok a nerozmiestni, všetkým sa zdá, že môžu vojsť, tak ako špeditéri a remeselníci, bez dovolenia." (Idol verejnosti)
,,,Priveľmi ho polievaš,´ povedala Elaine skúšajúc pôdu v kvetináči s brečtanom. ,Stačí ho poliať raz za týždeň.´
,Chodia mi sem ľudia vyplakávať,´ povedal Dougal, ,a to spôsobuje nadmernú vlhkosť vzduchu v tejto miestnosti.´" (Balada o predmestí)

14.02.2019 5 z 5

Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa Michael Kimmelman

Veľmi sympatický prístup k interpretácii výtvarných diel.

14.02.2019 4 z 5

Kuk a Vykuk Kuk a Vykuk Jan Vodňanský

Jedna z mojich detských naj (v slovenskom preklade Oľgy Feldekovej).

03.02.2019 5 z 5

Tajnosti skotské metropole Tajnosti skotské metropole Ivana Mudrová

Výborný literárny sprievodca. Aplikoval som priamo v jednom z najkrajších miest sveta (hneď po Banskej Štiavnici a pred Saint Mallo).

24.01.2019 5 z 5

Z pohľadu dvoch pohárov mlieka Z pohľadu dvoch pohárov mlieka Juraj Briškár

Vynikajúce zátišia!

21.01.2019 5 z 5

Doktor Mráz Doktor Mráz Denisa Fulmeková

Zdanlivo obyčajné a nenápadné dokumentárne rozprávanie povedomého príbehu s niekoľkými prekvapivými odchýlkami od žánru.

15.01.2019 4 z 5

Pod dlažbou Pod dlažbou Jan Škrob

Objavný debut.

17.11.2018 5 z 5

Reál Reál Jan Škrob

Rozvážne angažované, naliehavé básne s veršovými i myšlienkovými presahmi. Radosť čítať viackrát za sebou.

17.11.2018 5 z 5

Velkého strážce pozdní sběr Velkého strážce pozdní sběr Jiří Olič

Stručné, jasné, čisté spojenie zábleskov textu a obrazu:
,,Uhlí spí celý život potmě."
,,V každé mušli šumí obsazovací tón moře."
,,Mokré rychlíky jsou rychlejší."

09.11.2018 4 z 5

Mŕtve body Mŕtve body Benedek Totth

Drsné i poetické zároveň.

09.11.2018 4 z 5

Wimbledonský stadión / Atlas Evropy Wimbledonský stadión / Atlas Evropy Daniele Del Giudice

Skvelá kniha! Jedna z mojich najobľúbenejších, čítal som už párkrát (vždy v Taliansku:)

22.10.2018 5 z 5

Nádhera života Nádhera života Michael Kumpfmüller

Uprostred množstva overených faktov zostalo ešte dosť miesta pre presvedčivú fikciu. Minimalistické spracovanie posledného roku života Franza Kafku a jeho lásky k Dore Diamantovej.

05.10.2018 4 z 5

Marně hledám slov Marně hledám slov Edward St. Aubyn

Osviežujúca satira, v skromnejšej verzii prenosná aj na české a slovenské literárne ceny a ,súťaže´.
,,Vesmír se rozpíná a zároveň umírá a jazyk, který tohle popisuje, proměňuje podstatná jména ve slovesa a slovesa v podstatná jména, slang povyšuje na vybranou mluvu, vytváří neologismy, přejímá cizí slova a do zapomnění vrhá slova nepotřebná, dělá vše pro to, aby tomuto pohybu stačil."

16.09.2018 4 z 5

Voľným okom Voľným okom Peter Krištúfek

Odporúčam prečítať si najmä poviedku Rodinný portrét. Pridať môžete Rýchle pohyby očí a postupne aj ďalšie...

06.08.2018 4 z 5

Nové cesty na jih Nové cesty na jih Josef Kroutvor

Objavné cestopisné eseje rozhľadeného čitateľa-pútnika.

06.08.2018 5 z 5

Nepresné miesto Nepresné miesto Peter Krištúfek

Originálne stretnutie so Štefánikom v poviedke Genius Loci, bizarný súboj orchestra s armádou v Tajnom živote striech. A - samozrejme - Muž, ktorý si dal čistiť topánky.

06.08.2018 4 z 5

Terst a jedna žena Terst a jedna žena Umberto Saba

Čítali sme si s jed(ineč)nou ženou priamo v Terste. Jednoduché básne s nečakanou, nenápadnou silou a presvedčivosťou.

06.08.2018 5 z 5

Divoké kameny Divoké kameny Fernand Pouillon

Lahôdka nielen pre milovníkov pomalosti, architektúry a premýšľania.
Kniha nás inšpirovala k návšteve cisterciánskych opátstiev Tintern a Heiligenkreuz.

08.05.2018 5 z 5

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

Na opustený ostrov...

08.05.2018 5 z 5

Bartleby a spol. Bartleby a spol. Enrique Vila-Matas

Azda najlepšia kniha o knihách. O mojich obľúbených bartlebyovcoch plus mnoho veľkých objavov neznámych autorov.

04.05.2018 5 z 5