Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Vymrští se hned a začne tancovat Vymrští se hned a začne tancovat Petr Motýl

Pestrá sbírka stylově i námětově, zajímavé nápady. Požitek z četby mi pokazilo jen těch několik hrubších slov.

05.12.2013 4 z 5

Jedy blaženosti Jedy blaženosti Emil Bok

Zaujme-li jediná báseň z celé sbírky - je to málo? Myslím, že nikoliv. Autor svou tvorbou prostě promlouvá více k jiným čtenářům. Ovšem za ty První mrazy děkuji. /V komoře zejí prázdnotou kufry z léta. A venku nás obchází zima až na kost promrzlá, matka mrtvých dětí, chůva smrti./

04.12.2013 2 z 5

Cena skutečnosti Cena skutečnosti Jakub Deml

Běh vzpomínek a myšlenek, které se vynořují, košatí a vzápětí mizí přehlušeny jinými vzpomínkami a myšlenkami. Autor sice u některých událostí slíbí "o tom jindy", žel to "jindy" je možná jinde, možná zůstalo navždy jen v jeho mysli. I tak je to milé a laskavé vyprávění.

03.12.2013 4 z 5

Z letopisů lásky Z letopisů lásky Julius Zeyer

Dramatické vyprávění, obzvláště příběh Pia de´Tolomei je přes zdánlivou poklidnost a poetičnost vyprávění velice napínavý, dokonce s prvky hororu. V Záletnici jsme svědky příběhu, na jehož začátku je láska. Vlastně dva druhy lásky - láska k jednomu člověku a láska ke všem lidem, které se jednoho dne setkají. Osobně mi přijde nejzajímavější konec příběhu. Je šťastný? Je nešťastný? Odpověď si najde každý dle své víry.

01.12.2013 5 z 5

Matečná samota Matečná samota Viola Fischerová

Sbírka je nenápadně plíživá, stejně jako stárnutí. Jenomže stárnutí nejsou jen vzpomínky na to, co bylo, na ty, kteří odešli, ale i kus současného života. Právě životní jiskra mi ve verších chybí, občasný záblesk radostného očekávání, co hezkého ještě by mohlo přijít. Básně se mi zdají být monotónní, ale ne šedé. Spíše v barvě slonové kosti.

25.11.2013 3 z 5

Vysočina milostná Vysočina milostná Miloslav Bureš

Většinou se jedná o texty lidových písní či popěvků, a to poměrně neznámých, pozapomenutých. Jsou to prosté, neumělé verše, které bez znalosti nápěvu a melodie nelze úplně docenit. Při zpěvu hudební složka dost často zastiňuje text a tak se v písni jeho případné nedokonalosti ztratí. Pokud však máme k dispozici jen slova, můžeme pocítit zklamání a mít dojem, že ty písničky nejsou moc hezké a vlastně se ani nerýmují. Sbírka má však velký význam pro etnografy a je dobře, že vznikla, neboť texty, které jsou nyní pozapomenuté, za nedlouhý čas mohou být zapomenuté. A to by byla škoda, protože jsou součástí našich kulturních tradic.

21.11.2013 3 z 5

Básně Básně Georg Trakl

Temná poezie s tajemnem a všudypřítomnou smrtí. Jenomže jí chybí hloubka a zdá se, že je psána hlavně pro efekt. Básně i několik prozaických textů mají stejné motivy a často se opakují stejná slova (práchnivění, rozpad rouch či těl, dětské mrtvolky, zakrvácená prostěradla, zvěř, sestra, ženci, rány, smrt). Autor se ve velké míře vyjadřuje pomocí barev, hlavně modré. Některé verše jsou pro čtení dost náročné (v louži zelené žže práchnivění). Rozhodně nezapomenutelná je báseň Bouřlivý večer, kdy dramatické líčení bouře "Hlasně rozpraskala se hlať jezera. U okenních rámů křičí rackové. Jezdec ohnivý se řítí, příšera, s kopce, rozbíjí se v rokli jedlové." pokračuje zcela originálním veršem "Choří v nemocnici skučí." ("Peří noci šustí v modravě. Náhle, blýsknuv se, déšť hučí, na střechy se řítí v záplavě.")

19.11.2013 2 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Výjimečná poezie, zajímavá stylem i obsahově. Je to příběh nejen o lásce k dívce, ale hlavně o hluboké lásce k člověku, a to k člověku starému a nemocnému - dědečkovi. Ve všední péči o něj, která je psychicky hodně náročná a ve snaze o přizpůsobení se jeho světu, se projevuje hrdinova (autorova) hluboká lidskost.

07.11.2013 5 z 5

Jaro sbohem Jaro sbohem Jaroslav Seifert

Milá, jemná poezie. Nejpůsobivější je báseň Už maminka se loučí (Za Miladou Trojanovou), která mě dojala až k slzám.

03.11.2013 4 z 5

Zpěvy rolnické a pastýřské Zpěvy rolnické a pastýřské Publius Vergilius Maro

Možná, že četbou Vergilia v originále, vyvstane krása jeho veršů. V překladu O. Vaňorného se mi verše krásnými nezdály. Zpěvy rolnické obsahují mnoho jistě užitečných rad jak a co kam a kdy sít, sázet, jaká zvířata jsou vhodná pro chov a podobně, ale je to celkem nezáživná učebnice. Výjimkou je návod na "výrobu" včelího roje z kravské mršiny. Zpěvům pastýřským lze porozumět až po přečtení poznámek na konci knihy. Poznámkový aparát si zaslouží pochvalu. Je hodně rozsáhlý a bez něj by mnohé skutečnosti doby, okolnosti vzniku a obsah veršů zůstaly utajeny.

30.10.2013 2 z 5

Manfréd Manfréd George Gordon Byron

V náznacích je velká dramatičnost. Hrdinův neklid a rozervanost prostupuje celé dílo. Knihu doprovázejí velmi hezké ilustrace Adolfa Absolona. Příliš však nekorespondují s duchem díla, a to pro jejich barevnost, která je náladově optimistická, klidná. Jistě by bylo vhodnější jejich černobílé provedení.

29.10.2013 4 z 5

Zelený lučištník Zelený lučištník Edgar Wallace

Lze se domnívat, lze tušit, kdo by tajemným lučištníkem mohl být. Ovšem pravda, jako v každé správné detektivce, vyjde najevo až na posledních stránkách. Je to napínavé čtení, od kterého se nedá odejít.

28.10.2013 4 z 5

Válka médií Válka médií Viktor Farkas

Sdělovacím prostředkům (včetně veřejnoprávních) nelze věřit, že jsou nestranné a podávají jasné a úplné zprávy. Farkasova kniha to potvrzuje a navíc upozorňuje i na plíživá nebezpečí plynoucí z politického vývoje, která si možná ani ještě neuvědomujeme. Například poukaz na německý sociální systém Hartz IV. a jeho nápadnou podobnost se stavem řešení problémů nezaměstnaných v současnosti u nás. To, že autor své zdroje informací nejmenuje, je celkem pochopitelné. Jestliže některé informace nejsou v souladu s jejich oficiálním prezentováním ze strany vládnoucí moci, mohou jejich šiřiteli hrozit různé sankce. "Šeptanda" funguje za každého režimu a zpravidla je její jádro pravdivé, i když se k němu mohou nabalit různé přídavky. Válka médií je hodně zajímavé čtení, závažný podnět k přemýšlení i diskusi. Vadil mi styl, jakým je kniha psaná. Zdá se mi poněkud překotný a neuspořádaný, jako by autor honem spěchal vypovědět novou myšlenku, která ho právě napadla, aniž by řádně uzavřel předchozí. Určitě by si jednotlivá témata zasloužila větší propracovanost a širší pohled.

28.10.2013 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Děj má spád a několik rovnocenných linií, které jsou vedeny přehledně a v návaznosti. Zdařilé vykreslení místa dějů. Zajímavé charaktery postav. Žádná nudná místa. Originální nápady. Bez drastických scén. Správná míra napětí. Spousta koček. Je to jedna z nejlepších současných českých detektivek, které jsem v poslední době četla.

26.10.2013 4 z 5

Prázdniny s Julií Prázdniny s Julií Fan Vavřincová (p)

Kniha, u které se nemusí přemýšlet, jen se nechat bavit. Doporučuji nejen na léto, ale především na podzimní deštivé a mlhavé dny.

25.10.2013 4 z 5

Usínáš, lásko, jako zeleň stromů Usínáš, lásko, jako zeleň stromů Josef Hanzlík

Rýmované verše se velice hezky čtou, z těch volných je zase více cítit opravdovost autorova sdělení.

18.10.2013 4 z 5

Za trochu lásky Za trochu lásky Jaroslav Vrchlický (p)

Žena, které básník recitoval tyto verše, mu určitě nemohla dát košem. Od autora bych však očekávala trochu nápaditější nalezení rýmů. V této Vrchlického sbírce je dost takových, které jsou obecně hojně používané.

08.10.2013 4 z 5

Encyklopedický slovník Encyklopedický slovník kolektiv autorů

Výborná pomůcka pro rychlé nalezení nebo ověření informace. Pro luštitele téměř nepostradatelná.

07.10.2013 5 z 5

O strašidlech O strašidlech Václav Erben

Moc milé vyprávění. Oceňuji také někdy hodně nečekané konce jednotlivých příběhů.

06.10.2013 5 z 5

Blízko mízy Blízko mízy Marcela Zengrová

Ze sbírky mě nejvíce zaujala Kavárna na periferii a vtipná Orientální, aneb tygr v zelí. Celkově sbírka zanechává příjemný dojem, leč ne tak hluboký, abych se k ní znovu vracela.

03.10.2013 3 z 5