Latral Latral komentáře u knih

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Naprosto vynikající dílo napsané velmi příjemným stylem s nezaměnitelným rukopisem autora. Popisuje, co se stane, když dáte moc všem i nezralým, kteří nejsou schopni učinit zodpovědná rozhodnutí a k tomu je jich většina. Tak špatné hodnocení tady nechápu. Ve Farmě zvířat vystupují metaforická zvířata a nikomu to nevadí. Proč by tady mělo vadit škobrtnutí dětského světa. Popsaná společnost navíc není šílenější, než ta vykreslená v knize Stroj času od Wellse.

I když se autor zaměřuje hodně na sociologické aspekty, kniha se drží opravdové sci-fi linie milionkrát pevněji než jiné, které to mají v popisu.

Co se týče stížností na agitku, je nutné si uvědomit, že dětská společnost v Číně přešla do demokratické podoby v té nejpřímější formě. Proti samovolnému vzniku nového zřízení nebylo zasaženo a nezaniklo ani v době následného rozkvětu. Z tohohle by musel trefit šlak každého zapáleného cenzora. Liou nejspíš jen citlivě manévroval.

30.06.2021 5 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Autorův styl se tak výrazně odlišuje od všech, že nemá jinde žádnou obdobu. Proto mi jeho knihy připomínají zlato. Jsou neuvěřitelně přitažlivé a je jich málo.

10.12.2021 5 z 5

Filadelfský experiment Filadelfský experiment Velitel X

Tenkrát když vyšla, jsem si ji cíleně koupil, protože miluji záhady a byl jsem nekritický. To první mi vydrželo, ale to druhé ne. S přibývajícím věkem jsem zjistil, že velmi málo záhad obstojí a lez je nazvat záhadami. Je to i tento případ Filadelfského experimentu. Nestojí za pozornost. Pišu to tu proto, že jsem zrovna odeslal onu kdysi zakoupenou knihu zájemci. Knihu jsem prodal, ale kupujícího lituji. Pokud rovněž přemýšlíte o tom, že si ji seženete, tak se na to raději vykašlete, ledaže byste si ji chtěli přečíst jako freak show.

30.08.2023 odpad!

Pacient číslo jedna Pacient číslo jedna Leonard S. Goldberg

Na thriller z lékařského prostředí je zápletka dost netypická. A to je dobře, alespoň se od ostatních odlišuje a nemáte pocit, že už jste to někdy četli.

10.12.2021 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Vcelku se mi to líbilo až na tu délku. Je to taková sympatická sci-fi pro dětí. Pochopitelně nesnese srovnaní s knihami hard sci-fi, co mám v oblibě, ale změna občas prospěje.

Z vědeckotechnického hlediska mě naštvalo, že tam terbium vydávali za platinový kov. A podivná byla i věta: "...na dráze, která by byla geostacionární, kdyby těleso nemělo vázanou rotaci!"
No ale co čekat od autora, jež předtím psal fantasy, ve které si může vymýšlet, jak se mu chce.

21.11.2021 4 z 5