knihomolkavakci knihomolkavakci komentáře u knih

Neviditeľné mesto Neviditeľné mesto Julia Dahl

Detektívka v zaujímavom prostredí, s ktorou "nestúpite vedľa"
Kniha mala rozumný počet strán, dej sa preto nijak zbytočne nenaťahoval, nechýbalo tam napätie, prekvapenia a záver bol naozaj dobrý, vážne super. Obálka knihy je decentná, žiadna výstrednosť, dosť mi pripomína obaly starších detektívnych románov.
Ak ste milovníkom detektívnej literatúry a hľadáte niečo jedno až dvojdňové, oddychové a zaujímavé, no nie "pritiahnuté za vlasy" toto vás nesklame.

04.07.2019 5 z 5

Warcross Warcross Marie Lu

Hráčka populárnej hry sa nabúra do šampionátu, čo zmení za jednu noc jej život a dostane od samotného tvorcu Warcross úlohu vypátrať hackera. Hoci to znie tak trochu otrepane, malo to spád, nápad, dobre vykreslené detaily. Avšak ten koniec... Ach. Nechcem byť zlá, ale rozuzlenie v posledných kapitolách a celá pointa bola klišé, tuctová a tak predvídateľná, že som tomu sama nechcela veriť. Ak si odmyslím ten záver, tak knihu hodnotím kladne, ale skôr pre mladšie ročníky, ako je aj určená. Skúsila som niečo nové, ale ten koniec mal byť lepšie prepracovaný.

13.01.2019 3 z 5

Naším nebom bol oceán Naším nebom bol oceán Patrick Ness

Príbeh inšpirovaný známou veľrybou Moby Dickom poňatý z veľrybieho pohľadu. Mladá veľryba Batšeba rozpráva svoj príbeh ako učnice kapitánky, ktorá horí túžbou nájsť a zabiť najhoršieho vraha veľrýb-Tobyho Wicka, no sama nevie, kto to presne je. Avšak vedie ju jej túžba za pomstou a to je dostatočné. Čo to robí s vnútorným prežívaním Batšeby? Súhlasí s názormi svojej kapitánka a jej konaním?
Najmä na začiatku nemá čitateľ šajnu, kde je oceánske dno a kde obloha, hore je dole, dole je hore. Chvíľu to trvá, kým si zvyknete, ale dávam plus za originalitu.Tá je viditeľná aj v kresbách, ktorých pochmúrnosť koreluje s dejom. Nedá sa nespomenúť elegantné vyzývavá obálka a kvalitný papier.
S časom sa zmestíté do hodinky, čo ale knihu neochudobňuje o hlbšie myšlienky a podnety na zamyslenie aj pre young adult, pre ktorých je primárne určená. Nie celkom sa mi páčil rýchly záver, kedy došlo k stretu Tobiho Wicka s veľrybami. Táto pasáž mala byť vrcholom deja a napriek tomu bola vyrozprávaná pomerne "z rýchlika". Ale aj tak svoj čas strávený s Batšebou neľutujem.

10.01.2019 4 z 5

Zamrznuté v čase Zamrznuté v čase Peter May

Jedna z najlepších kníh, ktoré som za posledný čas čítala. Bolo to vynikajúce. Dej na spôsob "zabudnutá vražda" s profesorom Enzom.
Autor preferuje krátke, jasné kapitoly, racionálny stranový rozsah, ktorý v sebe skrýva napínavý dej a originálny námet. Ku koncu som doslovne zatajila dych.
Knihu odporúčam všetkým. Hoci možno niekto z vás nemá rád detektívky, toto je presne tá, ktorá vám pomôže nájsť si cestu k ním.

10.01.2019 5 z 5

Sviňa Sviňa Arpád Soltész

"Nepochybne, že takmer nič z toho, čo sa za posledných niekoľko týždňov dozvedel, sa nebude dať dokázať. Ani uveriť." (s. 303)

Román plný hnevu na bezhraničné zneužívanie moci, pomsty, rozkrádania miliónov a utvrdzovania si postavenia za každú cenu- aj za cenu života nevinných, ktorí zaplatili najvyššiu cenu v boji za spravodlivosť.
Po Arpádovej prvej knihe som bola zvedavá ako bude vyzerať ďalšia, najmä po udalostiach tohto roku. Je zložená z viacerých príbehov, ktoré spolu vykresľujú systém moci a podvodov. Niekedy máte chuť knihu zavrieť a hodiť o stenu. No nie pre zlú prácu autora, ale pre uvedomenie si asociácii príbehu s realitou. Keď som pozrela názov knihy, povedala som si, že mohla mať trocha slušnejší názov. Už si to nemyslím, skôr sa čudujem, že len "Sviňa." Nechcela som ju dočítať, pretože som vedela ako sa skončí a rovnako sa skončila aj v skutočnosti tohto roku. Knihu odporúčam každému, ale pripravte sa na poriadnu dávku zlosti a smútku.

26.10.2018 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Bola som zvedavá, čím je taká výnimočná a nesplýva s ostatnými detskými knihami. Prečítanie zaberie dospelému ani nie 5 minút. Príbeh o stratenej veľrybe, ktorá putovala v mori a stretávala iné zvieratká, ktoré jej predávali životné múdrosti je pre deti určite pútavy. Ale väčšmi ma zaujali ilustrácie, sú naozaj nádherné. Milé, farebné, tvarovo neagresívne, presne stavané pre detské oči. Vydavateľstvo si tiež potrpelo na kvalite papiera.
Ak potrebujete kúpiť darček pre dieťa v škôlke alebo v prvej, možno druhej triede, odporúčam. Týmto nič nepokazíte.

02.09.2018

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Pri čítaní som mala veľmi zvlášte pocity, pretože veľa veršov bolo extrémne osobných až intímnych a pritom som mala pocit, že ma nijak nezasahujú. So zranením a inými životnými situáciami sa vyrovnáva každý inak, Rupi evidentne vyhovuje spôsob detailne svoje pocity "vypísať." Veľmi ma ale zaujala posledná časť "Zahojená." V nej som už našla pre seba takmer na každej strane "iskru" na zamyslenie. Napr.
"netráp sa lipnutím na niečom, čo ťa nechce -neprinútiš to zostať" (s. 149)
Táto časť bola to najlepsie z celej knihy. Samozrejme, aj tam by som našla myšlienky, s ktorými nesúhlasím, ale prinútili ma zamyslieť sa. Škoda, že nebola dlhšia, pretože stojí aj za viacnásobné prečítanie.

21.07.2018