Katka_81 Katka_81 komentáře u knih

...a je čas zabíjet ...a je čas zabíjet John Grisham

(SPOILER) Kniha je úžasne napísaná, ako ostatne u Johna Grishama je pravidlom. Donúti vás zamyslieť sa nad vecami, nad ktorými by ste sa možno normálne nikdy nezamysleli. Také knihy mám rada. Na jednej strane vám zločin na dievčatku vyrazí dych, na druhej strane vás zamestná jednak príprava procesu a jeho priebeh, jednak sa skutočne budete zamýšľať nad morálnymi, etickými a v konečnom dôsledku osobnými názormi na znázornené zločiny a ich pozadie či pohnútky tých, ktorí ich spáchali. Celým príbehom sa prelína atmosféra rasizmu v USA (ale samozrejme ten neexistuje len tam), Ku Klux Klanu a jeho praktík, a celkovo situácie, v ktorej sa černoši nachádzali (a často ešte stále nachádzajú, bohužiaľ).

08.06.2020

Vlk a holubice Vlk a holubice Kathleen E. Woodiwiss

(SPOILER) Jedna z obľúbených kníh, rada po nej znova siahnem. Čítala som ju prvýkrát pred x rokmi a takmer nič som si nepamätala okrem hmlistého deja, ale vedela som, že túto knihu chcem znova nájsť, prečítať a vlastniť. Tunajšia komunita mi pomohla a tak môjho "milášika" mám na čestnom mieste na poličke. Kniha vás nepustí od prvého slova do posledného, aj keď - pokiaľ takéto knihy poznáte - je pre vás rozuzlenie viac než jasné veľmi rýchlo, predsa len chcete vedieť, ako sa to celé skončí. Niekoľko momentov v knihe je prekvapivých, ako rozuzlenie otcovstva Aislininho syna a podobne. Wulfgarova sestra pôsobí ako element, ktorý by ste najradšej vzali do lesa a nechali tam ako Janíčka s Marienkou, dúfajúc, že ju zlá ježibaba schramstne k obedu. Aislin si napriek všetkému zachová dôstojnosť. Wulfgar si občas až príliš sedí na vedení, na druhú stranu je to ale hlavne bojovník, takže... :-D

01.06.2020 4 z 5

Plamen a květ Plamen a květ Kathleen E. Woodiwiss

Kniha je podľa mňa výborne napísaná, relatívne ľahko sa číta. Zoznámenie hlavných hrdinov dramatické a tak nevraživosť Heather sa dá pochopiť, aj keď občas ju až neskutočne preháňa, a to aj neskôr v deji. No ale Brandon má v knihe tiež niekoľko chvíľ, kedy by si zaslúžil facku, takže sa dá povedať, že hlavní hrdinovia sú vyvážení - každý vás občas donúti knihu odložiť, lebo by ste mu najradšej vynadali :-D
Každopádne odporúčam, ak je tento štýl/žáner to vaše, ale aj keď nie je, nezaškodí občas zmeniť zvyky ;-)

01.06.2020 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana bola jedna z mojich dvoch prvých kníh, ktoré som v živote prečítala, zaľúbila som sa do nej hneď od prvých stránok a táto láska trvá doteraz. Veľmi rada po nej stále znova a znova sahám do poličky a veľmi rada sa stále znova a znova začítam do jej riadkov :-)
Veľmi pekne podaný príbeh, postavy realistické, vykreslené síce do detailov, ale tak, že čitateľ má stále priestor na ich dotvorenie svojou fantáziou. Postavy sa v priebehu deja vyvíjajú, čitateľ môže sledovať ich premenu - z Jany sa stáva sebaistá, sebavedomá a hrdá žena, ktorá si je vedomá svojej hodnoty, má svoj morálny rebríček a drží sa ho, aj keď to prináša veľa bolesti. Niekedy mám ale chuť jej vynadať práve preto, že sa tej svojej morálky tak drží :-D

26.12.2016 5 z 5

Noci s nepřítelem Noci s nepřítelem Nancy Price

Výborne napísaná kniha. Pútavý príbeh, ktorý každého chytí a nepustí. Aj keď som najprv čítala knihu, a až potom videla film, oboje považujem za skvelý výtvor. Pravdaže ale, kniha je kniha a nie je možné preniesť doslova "každé slovo" z knihy na plátno, preto si knihu rozhodne užijete! Psychologické vykreslenie postáv a príbeh, v ktorom sa mladá žena rozhodne umrieť, aby mohla začať žiť, a predsa ju jej "predsmrtný", v podstate mŕtvy život dostihne. No ona už vie, čo je to naozaj žiť, a tak má silu bojovať. Nedá sa dať menej ako 5 hviezdičiek.

21.10.2014 5 z 5