KateCullen

Minimalizace šikanyMinimalizace šikanyKateřina Vágnerová

Skvěle sepsaná kniha, šitá na míru rodičům, aby věděli, jak šikaně předcházet, jak si o ní promluvit s dítetem a jak ji dále řešit. Jako doplnění doporučuji odborné publikace od Koláře (Bolest šikanování nebo Nová cesta k léčbě šikany).

12.07.2019

Robot jako robotRobot jako robotJana Horáková

Skvěle podaný výklad o dobové recepci R.U.R. u nás i v zahraničí. Zajímavý pohled na Čapkovy roboty jako na tvory/stroje stojící mezi androidy a automaty.

12.03.2019

Nová cesta k léčbě šikanyNová cesta k léčbě šikanyMichal Kolář

Skvělá kniha o šikaně a o tom, jak ji rozpoznat a řešit, včetně (až neuvěřitelných) případů.

11.02.2019

Daleká cesta za domovemDaleká cesta za domovemRichard Adams

Povinná četba pro všechny milovníky králíčků! Chování ušáků je natolik dobře popsané, že si je barvitě představíte, jak panáčkují a čumákem větří, co se děje v okolí :)

15.10.2018

Ovčí pramenOvčí pramenLope De Vega

Na střední škole se z toho stalo krédo naší třídy - kolektivní vina aneb To jsme byli my, Fuente Ovejuna!

17.09.2018

Otec Kondelík a ženich VejvaraOtec Kondelík a ženich VejvaraIgnát Herrmann

Skvělé, skvělé, prostě skvělé. Všechny postavy jsou tak příjemné a milé, všichni se chovají opravdu uvěřitelně. Zřejmě každá dívka, co to čte, si vzpomene na časy, kdy takhle tatík proklepával jejího přítele a kdy se přítel snažil co nejvíce zapůsobit na rodiče :)

22.11.2017

PasažérkaPasažérkaAlexandra Bracken

Cestování časem bylo zajímavé (těmi průchody to trochu připomínalo Pullmanovu trilogii), ale to je asi tak jediné pozitivní, co se ke knize dá říct. Vztah Etty a Nicholase byl natolik uměle vykonstruovaný, že jsem jim to prostě nevěřila, i dialogy (nejen hlavních hrdinů) vypadaly naroubovaně a cize. Až se mi ani nechce číst další díly, možná že jim ale za čas přece jen dám šanci.

13.11.2017

Kříž u potokaKříž u potokaK. Světlá (pseudonym)

K tomu není co dodat. Byl to natolik strhující příběh, že jsem měla husí kůži. Evičku si nešlo nezamilovat, a proto jsem s ní prožívala její zamilovanost, problémy i slzení, ačkoliv jsem seděla třeba zrovna v knihovně. Světlá opravdu dokáže popsat všechno tak, aby se to člověku dostalo pod kůži a opravdu ho to vnitřně zasáhlo - a to i po sto padesáti letech.

02.11.2017

PastPastAndrew Fukuda

Většina děje se dala lehce odhadnout, na posledních padesáti stranách mě ale autor tak dobře vyvedl z míry, že jsem se nestačila divit. A je i dobře, že příběh skončil "nedotaženě" - uzavřela se jedna kapitola jejich životů a další už se neodkrývá, takže dává pocit lepších zítřků. Navíc autor může v případě dalšího návalu inspirace pokračovat (klidně bych ocenila ohlédnutí se do minulosti na Ústav Glupanů - vytváření "domnělé" minulosti by mohlo být zajímavé).

15.10.2017

U snědeného krámuU snědeného krámuIgnát Herrmann

400 stran by vás od četby určitě nemělo odradit, protože se do příběhu hned zakousnete a proklínáte postavy, proč se tak chovají a nevidí, kam svým rozhodnutím směřují. Opravdu vynikající kniha, od které jsem takový silný dojem nečekala.

27.04.2017

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJ. K. Rowling (pseudonym)

Prostě nostalgie. Návrat ke starým hrdinům a dokonce i k těm, které bychom už správně neměli potkat. A jsem ráda, že něco takového vyšlo, protože pravého fanouška to znovu vtáhne, ať je příběh jakýkoliv.

26.09.2016

Osudné tajomstvá v podzemíOsudné tajomstvá v podzemíRoderick Gordon

SPOILER: Čekala jsem, že to opravdu bude konec série, ale autoři si zřejmě chtějí nechat zadní vrátka, aby mohli navázat. Pokračování bych se rozhodně nebránila, i když myšlenka, že celá Země je vlastně vesmírná loď s mimozemšťany, mi přišla už trochu moc.

12.10.2015

Jak neztratit láskuJak neztratit láskuMeg Cabot

Líbilo se mi pojetí knihy, konverzace skrz maily, chat nebo čtení mezi řádky jídelního lístku bylo nápadité. Příjemně strávený večer s knihou v ruce.

16.09.2015

VykoupenáVykoupenáKristin Cast

Konečně konec. Ne, že by se mi příběh nelíbil, ale byl zbytečně zdlouhavý (a to nemyslím jen natahování jedné knihy, klidně by se mohlo přeskočit více dílů). Jsem ale i tak ráda, že to spisovatelky dotáhly až do konce a Zoey s kruhem se vše podařilo.

31.08.2015

Rubínový kruhRubínový kruhRichelle Mead

Zakončení jak má být. Budu doufat, že Richelle napíše ještě další sérii, třeba o Jill a Eddiem.
SPOILER: Když už jsem si zvykla na Adriana jakožto manžela, nedokážu si ho stále představit jako otce, co stojí za plotnou :D

20.07.2015

Stříbrné stínyStříbrné stínyRichelle Mead

Další super díl, u kterého nejde pořádně vydechnout. Vyprávění Sydney mi přišlo zajímavější než to Adrianovo, hltala jsem každou novou informaci z nápravného zařízení. Jsem zvědavá, jak autorka celou ságu završí.

SPOILER: Pořád si nemůžu zvyknout na fakt, že z hýřivého, vtipného a sexy Adriana se stal manžel. Vůbec mi na tu roli nesedí (ale jsem za to ráda, už od začátku jsem jim držela palce!). :)

24.06.2015

PoetikaPoetika Aristotelés

Z mého strachu k velmi staré knize od velmi starého filozofa se nakonec vyklubalo celkem naučné a srozumitelné čtení. Není se čeho bát.

25.05.2015

Neferetino prokletíNeferetino prokletíKristin Cast

Zajímavý pohled do nitra Neferet. Musím říct, že jsem s ní sympatizovala, jen mi trochu vadilo její nafouknuté ego ohledně její osoby - trocha skromnosti by neuškodila. Když teď budu číst další díly Školy noci, už ji asi nebudu vidět jako zlou Neferet, která chce všemu vládnout a všechny povraždit, ale jako osobu, které bylo ublíženo a díky ní se stalo to, co se z ní stalo.
A konečně víme, odkud pramení její zalíbení v býcích :D

28.05.2014

Indigové kouzloIndigové kouzloRichelle Mead

Další úžasný díl, který opět nezklamal.
SPOILER: Tak trochu jsem očekávala, že Veronika se maskovala za Alicii a jen hraje svoje kóma, ale jak vidno, zřejmě ne. Co se týče Sydney a Adriana, zase jsem se usmívala jako měsíček na hnoji, když byli spolu sami o samotě. Za následné stěhování do Mexika jsem jí zase chtěla plesknout pár výchovných pohlavků, nakonec se to ale obešlo i bez nich. S koncem jsem nadmíru spokojená a doufám, že jim to vydrží, protože tihle dva k sobě prostě patří.

15.01.2014

OdhalenáOdhalenáRichelle Mead

Hezké zakončení celé série, na můj vkus to ale bylo tak trochu předvídatelné.
SPOILER: Reinkarnaci Setha jsem popravdě vůbec nečekala. Tak trochu se to nabízelo, ale i tak to bylo překvapení. Co se týče Cartera, musím se přidat k ostatním, po dočtení knihy jsem si ho po hlavních hrdinech oblíbila asi nejvíc. Trochu mě jen mrzí vylíčení pekla, čekala bych od Richelle, že ho vybarví v úžasných barvách tak, že by se každému zastavil dech.
Myslím ale, že se možná dočkáme navazující série, moc ráda bych si přečetla třeba o Kayle a jejím daru vycítit nadpřirozené bytosti.

08.01.2014

KořistKořistMichael Crichton

Člověk si po dočtení říká, jestli to jen přece není pravda, jestli už se něco takového nestalo a jestli nás vědci na takovéhle věci náhodou nepřipravují...

07.10.2013

SkrytáSkrytáKristin Cast

Vypadá to, že autorky už melou z posledního. Všude samá Neferet a problémy s kluky, ale nic nového. Zřejmě budeme muset přetrpět ještě jeden díl a pak přijde (doufám) grandiózní závěrečná bitva, kterou očekáváme už od prvního dílu.

20.08.2013

Znovuzrození Dračího okaZnovuzrození Dračího okaAlison Goodman

Rozhodně zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Jen mi trochu vadily chyby v překladu, kdy se na veřejnosti prořekne, že je dívka, ale přitom si toho nikdo nevšimne.

29.07.2013

BZRKBZRKMichael Grant

Zajímavá kniha, která se dívá na člověka úplně z jiného úhlu. Po přečtení jsem měla tak zvláštní pocit, že po mně pořád něco leze. Možná bychom se mohli těšit na další díl, pokud nebyl záměrně nechán otevřený konec.

08.07.2013

Někdy prostě pršíNěkdy prostě pršíMichel Faber

Asi nejvíce mě zaujala povídka Ryby - vracela jsem se stála na začátek příběhu, jestli jsem náhodou něco špatně nepochopila nebo omylem něco nepřečetla špatně, ale ne. Zajímavý nápad.

02.07.2013

Na vine sú hviezdyNa vine sú hviezdyJohn Green

Nevšední příběh o dvou lidech, kteří na každé stránce filozofují o smrti a životě. Někdy až z toho čtenář může dostat záchvat úzkosti, jako já. Na můj vkus mi tam ale něco chybělo, taková ta pomyslná třešnička na závěr, která to všechno dovrší a nenechá mě spát.

25.06.2013

Rozmarné létoRozmarné létoVladislav Vančura

No, co k tomu říct? Prostě povinná četba, která nemá nic moc děje, zato má ale spoustu kapitol a žádnou přímou řeč...

31.05.2013

VzpouraVzpouraAndrea R. Cremer

Knížka už pro mě neměla takový spád, na začátku se objevilo tolik postav, že jsem je ani nestačila pobrat. Navíc jsem Hledačům nevěřila tu jejich bezstarostnost, bylo jí tolik, že už to bylo příliš.

29.05.2013

0.4 – Soumrak civilizace0.4 – Soumrak civilizaceMike Lancaster

Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. Magnetofonové pásky a obálka knihy mi sice napověděly něco málo, ale stále jsem nevěděla, co od toho čekat. Ale začetla jsem se a vyrazilo mi to dech. Je popsaná jako normální příběh, žádné vědecké termíny ani složité věci na pochopení, ale přesto obsahuje obrovskou myšlenku.
SPOILER: Člověka opravdu donutí zamyslet se nad tím vším, jestli to náhodou není pravda. Při pasáži, kde Danny popisoval věci, které vidíme jen chvilkově periferním viděním nebo máme pocit, že někdo za námi stojí, ale přitom ne, jsem měla husí kůži a neubránila se pocitu, jestli knížka není opravdu pravda. Představa, že zde existují lidé, které nemůžeme vidět ani s nimi mluvit, ale oni nás vidí a přitom se s námi nemůžou spojit, je opravdu fascinující, ale zároveň děsivá. Jen tak se asi té myšlenky nezbavím. Říkám si, jestli ty pásky opravdu existují nebo je to všechno fikce, která je ale opravu důmyslně a dopodrobna vysvětlena.

24.05.2013

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. stoletíNový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. stoletíSvatopluk Čech

Dala jsem to! A jsem na sebe pyšná! Jen co jsem totiž zahlédla první stránku a uviděla ten příšerně "těžký" jazyk, chtěla jsem knížku vrátit zpátky do knihovny. Ale přemohla jsem se a jsem za to docela ráda - chvilkami, když se do toho člověk začte a uvykne si na staročeskou mluvu, se dokonce i zasměje.

22.05.2013