kata3529 kata3529 komentáře u knih

Vánoční zázrak Vánoční zázrak Jay Asher

Příběh, který vás na Vánoce opravdu naladí, a který si užijete. Možná se sice jedná o tak trochu klišé, které může být poměrně brzy zcela průhledné, ale za mě přesně tohle prostě k těm Vánocům patří!

Hlavní představitelkou je zde Sierra, jejíž rodina vlastní farmu, na které jsou pěstovány vánoční stromky, což znamená, že Vánoce nemůže trávit se svými kamarádky ze školy (Rachel a Elizabeth) v Oregonu, neboť spolu s rodiči a dalšími lidmi každoročně v tomto období přejíždí do Kalifornie, kde vypěstované stromky prodávají. Je to vskutku krásná tradice, která podtrhuje kouzlo tohoto příběhu. Sierriny kamarádky (Rachel a Elizabeth) to chápou, avšak všechny je mrzí, že spolu ještě nikdy nestrávili svátky; zároveň je ale Sierra ráda, neboť jen jednou za rok potkává svou kamarádku z Kalifornie, Heather. Nutno však podotknout, že není zcela možné říct, zda se něco takového nebude tento rok konat naposledy, a proto se Sierra rozhodne, že si to užije plnými doušky. Z počátku tvrdí, že o randění s někým, s kým by trávila jen velmi omezený čas bez jasné vidiny budoucnosti, nestojí, ale vše se změní ve chvíli, kdy potká chlapce jménem Caleb, o jehož minulosti se však neříká nic hezkého. Dokáže Sierra odolat pokušení nebo vše bude tak, jak by ze začátku nečekala? Jak budou na nastalou situaci reagovat rodiče, když ani oni si nemohou být jisti tím, že se právě na toto místo příští rok vrátí? A jak silné je dívčí přátelství, když je třeba si navzájem pomoci?

Knížka se mi četla velmi dobře, a to zejména díky krátkým kapitolám a rychle ubíhajícímu ději. Moc se mi tam líbili určité hluboké myšlenky autora, i když jsem si to ze začátku nemyslela, prožila jsem díky této knize velkou dávku emocí, a zároveň mě i donutila k zamyšlení se nad životem, což je dle mého názoru u knih velmi žádoucí, takže já jsem opravdu plně spokojena.

08.12.2023 5 z 5

Rodiny a rodinky Rodiny a rodinky * antologie

jedná se o soubor několika povídek, jejichž tématem je rodina spolu s rodinnými vztahy a přáteli, což vyplývá již ze samotného názvu knihy

téma rodiny je nestárnoucí, takže jsem si myslela, že to bude skvělé čtení, což se ale nenaplnilo.. některé z těch příběhů bych pod tuto tématiku nezařadila, neboť se spíš hodí do historické doby..a zároveň byly některé z povídek až moc těžké na čtení až jsem měl chuť knížku odložit a nedočíst, což se ale nakonec nestalo

mezi nejlepší povídky řadím (Její rodina - A. Geislerová, Nejznámější básník - B. Bellová, Sdílené štěstí je štěstím dvojnásobným - S. Majer a Sedm žlutých tulipánů - A. Musilová)

10.11.2023 2 z 5

Můžete mít všechno, jen ne vše najednou Můžete mít všechno, jen ne vše najednou Romi Neustadt

knížky o osobním rozvoji mám hodně ráda, a proto jsem si koupila i tuhle, ale po jejím přečtení mám upřímně pocit, že bych zvládla žít i bez ní..ne že by mi nic nedala, to vůbec ne, ale je psaná stylem, který s mým životem až tak zcela nesouzí (možná je to také tím, že je autorka z Ameriky, nevím )

některé části jsou psaný tak, že z toho mám pocit, že autorka až moc tlačí na pilu, jiné jsou však pojaté až takřka zábavnou formou..když se to vezme celé dohromady, tak mě knížka obohatila, protože jsem v ní našla svůj konkrétní problém a zároveň i cestu, která z něj vede ven

neříkám, že tobě se líbit nebude, ale u mě to prostě není můj šálek kávy..pořád jsem čekala, že se můj názor změní, ale nedopadlo to tak..

Tiny Pretty Things Tiny Pretty Things Dhonielle Clayton

Prestižní baletní škola, která dává příležitost, a to jak dívkám tak chlapcům, aby si splnili jejich sen. Jenže, vše není tak, jak se na první pohled zdá. V téhle brandži totiž není možné nikomu zcela úplně věřit, což je ale složité, neboť nikdo nechce být sám.

Příběh je vyprávěn z pohledu tří dívek – Gigy, Betty a June, které jsou si navzájem rivalkami, jelikož jen jedna může být tou nejlepší, nikoli všechny. Betty je zvyklá, že je hvězdou, June je zvyklá na pozici náhradnice a Gigy na školu teprve nově nastoupila, takže úplně neví, co má čekat. Postupem času však Gigy zjistí, jak já je pravá tvář Betty, avšak u June, která je současně její spolubydlící, a které se Gigy snaží pomáhat, nikoli. Co se týče pánského osazenstva, jedná se zejména o Aleca, Willa a Henriho. Alec chodil s Betty, a to do té doby, než ho zaujala Gigy, se kterou byl nejšťastnější v životě. Will je gay, a současně taky Alecovo nejlepší kamarád, avšak bohužel pro něj je do něj zamilovaný. No a Henri je nový kluk z Francie, který příběh svým postavením taky poměrně ovlivní. Samozřejmě, že vše není jen o studentech, ale také o jejich učitelích, vychovatelích nebo rodičích.

Dokáže Gigy úspěšně přežít na této škole, kde kromě baletu dochází k různorodým intrikám, šikaně a podobným věcem? Pochopí Alec, kdo je skutečná Betty, kterou nejspíš během dřívějšího života plně nepoznal? A jaká jsou vlastně pravidla této školy?

Příběh mě ze začátku štval, následně iritoval. Kniha bude mít určitě nějaké své nadšence, avšak mě přijde opravdu hloupé, aby kniha, která má být o baletu, byla přehlcena tématem intrik a záškodností, protože opravdu nechápu, co zrovna tohle má dát mladým čtenářkám do života? Že jde všechno řešit jen tím špatným způsobem? Tak to snad ne!

Abych ale této knize jen nekřivdila, musím říci, že je skvělé zapojení tématu LGBT a vlastně i šikany, jelikož to jsou témata, o kterých se stále mluví velmi málo, která by měla mít ve společnosti mnohem větší váhu.

10.11.2023 4 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Jedná se o soubor 4 povídek, které se vskutku zaobírají všemožným počasím, a jeho vlivem na lidské životy, takže ten název k tomu úplně sedí. Často se v knize vyskytovaly pasáže, které byly vážně psycho, u povídky č. 2 jsem měla chuť tu knihu vůbec nedočíst, autorův styl byl poměrně zvláštní, ale zároveň je třeba říct, že se tam také našly věci, ze kterých bylo možné si něco málo do života vzít.

A o čem že to vlastně je? Povídka č. 1 pojednávala o malém chlapci a jedné postarší dámě, která se nechtěla být vyfocena zvláštním foťákem, povídka č. 2 o muži, který neodešel zcela za zcela dobrých okolností, a následně bojoval o to, aby mohl trávit čas se svým synem, povídka č. 3 o pobytu chlapce na mraku, který vlastně mrakem nebyl, a povídka č. 4 o prapodivném dešti, schopné zcela zničit lidské životy.

Nejvíce ze všech se mi líbila povídka č. 1, nejhorší byla povídka č. 2, a kdybych u povídky č. 4 vynechala určité pasáže, nejspíše by se dostala na první příčku.