Kasiopeja Kasiopeja komentáře u knih

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Doslov tomuto dílu zvýšil reputaci. Proč? Je to kniha z natolik "kulturně exotické" mentality, až se samotný příběh stává protivným, těžce stravitelným. Pokud medializace knihy (Man Booker prize 2016) pomůže korejským ženám zvednout se z hlíny, tak si jí zasloužila. Pokud však tento konspirační přesah jejího ocenění vynechám a budu hodnotit jak se mi dílo líbilo- tak nelíbilo. Protrpěla jsem to. Přečtení však přesto nelituji, protože mi přiblížilo mentalitu "jiné civilizace". Lidé ve Vegetariánce jsou skrz naskrz prosyceni studem, hlavním prostředkem podrobení lidí a nastolení poslušnosti (vůči "tradičnímu žití?"). V této optice je i sebevražda očistným činem. Život sám má menší cenu bež čest. Otázkou zůstává pouze- čest vůči komu?!

26.02.2024 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Forma myšlení v duchu doublethink je běžný jev nejenom minulé, ale i současné politické scény. Kniha má popsané neskutečně propracované "praktiky" jak si člověka podrobit. Popis struktury společnosti na "ti nahoře, ti uprostřed a ti dole" je až vulgárně pravdivě popsaná skutečná sociologická stratifikace. Orwell musel mít shůry dáno, aby tak krutě suše popsal tolik strašných věcí, které se v době, kdy o nich psal 1) již někdy stali 2) teprve se někdy stanou.
Vize a princip totality dovedené k "dokonalosti".

11.02.2024 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Chytla mě za srdce. Přes prvních 20 stran jsem se pokoušela dostat asi 3 roky. Potom to už jelo samo.

10.12.2023 5 z 5