kamise kamise komentáře u knih

Soubor tajemných (spíše duchařských) povídek pro starší děti i dospělé. Celá kniha je prodchnuta úžasnou pochmurnou a mrazivou atmosférou a přestože zde nenajdete žádné prvoplánové násilí, zombie ani upíry, bude vám běhat mráz po zádech. Oceňuji nápaditou formu vyprávění - příběhy vypráví strýc svému synovci, který je u něj právě na návštěvě, a knihu ukončuje vysvětlující a doplňující příběh, týkající se přímo strýce. Velmi pěkné jsou i působivé ilustrace, které skvěle dotvářejí tajemnou atmosféru knihy, pozitivně hodnotím také kvalitní technické a výtvarné zpracování knihy. Jen doporučuji nečíst v noci ve velkých opuštěných domech.

30.05.2011 4 z 5

Jonas Jonas Eden Maguire

Bez chuti a bez zápachu, neurazí, nenadchne. No, pokročilejší a starší čtenáře(ky) možná i urazí. Šablonovitý děj, chabá detektivní zápletka, chybí zde napětí, emoce, atmosféra. Navíc pojem krásný "zombie" mi příliš nesedí. Evidentně určeno pro mladší, ne příliš zběhlé čtenáře (spíše asi čtenářky) 10-13 let, zběhlejším doporučuji raději knihu"Zavržený" s podobným tématem, či "Mrazení". Další (tři) díly už raději ne.

26.05.2011 2 z 5

Upírova fotografie Upírova fotografie Kevin Emerson

Jedná se o první díl pětidílné ságy. Upířina pro mladší a bojácné. Knihu bych doporučila klidně i pro bojácnější děti do 10 let, hlavním hrdinou je Oliver, hodný upír, který je tak trochu zvláštní, má rád lidi a mezi ostatní upíry nezapadá. Zápletka knihy i děj je nepříliš komplikovaný, Oliver postupně zjišťuje, proč je "jiný" a pátrá po svém původu i minulosti. S Harrym Potterem ani Darrenem Shanem bych rozhodně nesrovnávala, tato kniha je o stupínek jinde, je určena pro mladší čtenáře, nenajdete zde téměř žádné násilné scény (kromě jedné klíčové) ani bitky, ovšem je to na úkor napětí i atmosféry knihy. Pro mladší děti je to asi v pořádku, starší zřejmě raději sáhnou po Darrenu Shanovi či Harrym Potterovi.

26.05.2011 3 z 5

Proutkařka Proutkařka Bradford Morrow

Poetický a napínavý román, rozhodně se nejedná o prvoplánový horor nebo thriller. Řetězec událostí, které mají počátek v hrdinčině dětství se postupně rozplétá až do samého konce příběhu. Myslím, že zde není prvotním cílem dobrat se rozuzlení příběhu, spíše je požitkem četba celého románu. Poetické popisy krajiny a přírody a velmi zdařile a detailně propracované vztahy mezi hrdinkou, jejími rodiči, dětmi i ostatními postavami vás vtáhnou do děje a jsou zde upřednostněny před detektivní zápletkou románu, což v případě této knihy považuji jednoznačně za přednost. Doporučuji pokročilejším čtenářům.

15.05.2011 4 z 5

V temnotě V temnotě Robyn Thurman

Urban fantasy, jak má být. Akční (a přiznejme si dost brutální) dějová linie je dovedně vyvážená vztahovou linií (vztah mezi oběma bratry, ale i dalšími postavami), to vše příjemně odlehčené černým humorem a (především Kalovými) vtipnými hláškami. Po tomto návykovém koktejlu vám nezbude nic jiného, než netrpělivě čekat na další díly. Čte se jedním dechem a je to nářez. Jen tak dál.

14.04.2011 5 z 5

Crescendo Crescendo Becca Fitzpatrick

Na rozdíl od prvního dílu méně romantiky - více akce. Kniha se čte dobře, malinko mi vadí občasné dějové nelogičnosti a useknutý závěr - jasná příprava na další díl. Ale zřejmě si nenechám ujít ani třetí díl, i když se na něj asi budeme muset dlouhou dobu počkat.

29.03.2011 3 z 5

Napořád Napořád Alyson Noël

Příliš nechápu srovnávání této knihy se Stmíváním ani její umístění v žebříčku New York Times Bestsellers. Chudý děj, unylé postavy, mezi nimiž nic nejiskří a jejichž slova jim neuvěříte, ani když se budete hodně snažit. Možná by téma vydalo na zajímavou povídku o 20-30 stranách, ale na knihu je to málo. Pokud srovnám tuto knihu s dalšími podobného žánru, bez váhání doporučuji sáhnout raději po tetralogii 'Stmívání' či po trilogii 'Mrazení'.

18.03.2011 1 z 5

Váhání Váhání Maggie Stiefvater

Slibná autorka, originální styl, propracované postavy. Líbí se mi originální pojetí této trilogie - vyprávění z pohledu různých osob, důkladná propracovnost postav i lehce plynoucí vypravěčský styl. Váhání se mi líbilo možná ještě o trošku více než Mrazení, moc se těším na třetí díl i na případná další autorčina díla, myslím, že má nesporný talent. Velmi oceňuji i vzhled knihy, ponechání původní obálky a pěkné a kvalitní technické zpracování.

14.03.2011 4 z 5