Kaferano Kaferano komentáře u knih

Headlands / Země hlav Headlands / Země hlav František Skála

Tuto knihu považuji za jednu z nejkrásnějších knih ze světa výtvarného umění. Jedná se o deník, záznamy a postřehy, které nám přibližují důvěrný vztah autora ke svým " hlavičkám" znovuzrozeným ze zvláštních mořských řas kelpů. Je to unikátní práce a měla jsem možnost hlavičky vidět ve skutečnosti na třech výstavách. Při pohledu na ty zvláštní tváře se tají dech. Tato kniha je zobrazuje detailně na nádherných fotografiích, které pořídil sám autor a zároveň výtvarně zaznamenává pobyt Františka Skály v Haedlands.

16.12.2012 5 z 5

Země tří úsměvů & Apokalyptické příběhy Země tří úsměvů & Apokalyptické příběhy Lewis Trondheim

Hodně jsem se pobavila, jak nad vtipnými hláškami všech účastněných, tak nad výtvarným zpracováním. Nejvíc jsem se zasmála nad Bohem, rozděleným na tři části a Apokalyptické příběhy jsou ve své minimalistické podobě velmi výstižné.

16.12.2012 5 z 5

Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky Miloň Čepelka

Je radost číst tyto komorní, tajemné povídky. Připomínají mi mikropovídky japonských mistrů. Možná to nepřímo souvisí s autorovou láskou k básnické formě haiku. Dovednost, s jakou Miloň Čepelka používá jazyk, je pozoruhodná. Jeho jazyk je pro mne poetický a plný jemného vtipu. Osobně mne nejvíc zasáhla povídka Svědectví lékárníka Jandery, cítila jsem z ní zvláštní smutek a moudrost smíření s věcmi života i smrti. Také bych chtěla ocenit jemnou eleganci knížky samotné, obálku i vnitřek doplňují pěkné ilustrace Christiana Rohlfse.

Zakázané filmy Zakázané filmy Dawn B. Sova

Tuto knihu mám teprve rozečtenou, ale můžu se o ní zmínit už teď. Jedná se o 125 příběhů filmové cenzury a mne tyto příběhy uvedly do obrazu. Hlavně do obrazu o institucích a asociacích, které mohou změnit filmový osud. U synopsí jsem měla občas otazník, některé detaily jsem ve filmu vnímala jinak, ale jsou to opravdu jen detaily. Ovšem u popisu cenzurních zásahů někdy zůstává rozum stát nad tím, čím si musely některé filmy a jejich tvůrci projít. Podotýkám, že z těch 125ti filmů jsem viděla jen 14, ale na některé jsem po této četbě zvědavá. Kdo má o toto téma zájem, tomu knihu doporučuji.

17.11.2012 5 z 5

Chřestot kostot Chřestot kostot Arthur Shenk

Když smrť přikvačí, končí se příběh. Avšak zde teprve začíná.... Na stránkách jsou podávány veškeré druhy potvorností, které nás rozjektají. Smrt nás plaší, neb jednoho dne budeme jak ti tamo........ Takto začíná drobná knížka minihorůrků, jejíž hlavní devízou je přeonačená čeština překladatele Karla Jíšky Beneše. Ta může zprvu činit potíže, ale pro mne osobně se některé novotvary staly součástí mé slovní výbavy. Strašidelné, vtipné i poučné čteníčko můžu jen doporučit.

07.11.2012 5 z 5

Hrdinské činy mladého donchuána Hrdinské činy mladého donchuána Guillaume Apollinaire

Apollinaire napsal báseň Zavražděný básník a mě napadá, že tato pornoknížečka by se mohla jmenovat Nadržený básník. Ještě, že jsem znala Apollinaira a jeho básnickou tvorbu před touto četbou. Teď už vím, že mozek není jediný orgán, kterým procházela básníkova inspirace.

07.11.2012

Prvky Prvky Theodore Gray

Kdyby existovala ve světě knih soutěž královny krásy, tato kniha by se mohla stát vítězkou. Je ve všech směrech hodna chvály. Především vizuální stránka si zaslouží můj obdiv. Dokonalá grafika na černém papíře působí skoro tajemně. A není divu, vždyť autor je spolutvůrcem různých softwarových systémů a hlavní vývojář IPadu. Pro něj vytvořil interaktivní program ve stejném duchu. Také fotografie Nicka Manna jsou výjimečné, mnohdy focené při změně skupenství různých prvků v neobvyklých podmínkách. Theodor Gray je jeden z mála sběratelů prvků. V pravém slova smyslu je těchto sběratelů na světě asi 5. V knize je právě tato unikátní sbírka předvedena i s vtipnými texty, které z daného tématu vytvořily zábavnou záležitost.

Sklo 20. století Sklo 20. století Judith Miller

Judith Miller předává své hluboké znalosti s nadšením vášnivé sběratelky. Kniha o skle je skvělý průvodce jak pro sběratele, tak pro milovníky skla a umění. Přes 1000 ukázek je doplněno podrobnými popisky, určenými pro sběratele a ostatní text je rozdělen na jednotlivé kapitoly s určitým námětem. Putování za sklem a objevování tohoto nádherného magického materiálu patří k mým koníčkům a tato kniha mi přinesla zatím nejvíc informací o technikách, významných sklárnách i umělcích a sběratelském přístupu.

Umělecké styly, školy a hnutí Umělecké styly, školy a hnutí Amy Dempsey

Vynikající průvodce pro milovníky umění, kteří chtějí prohloubit své znalosti. Nakladatelství Slovart opět nezklamalo. Poutavé texty jsou bohatě doplněny ukázkami, které daný styl nebo hnutí dobře reprezentují. U každé kapitoly je dodatek s literárními odkazy a hlavními sbírkami. Knihu jsem dostala darem a touto cestou chci poděkovat.

Houbařský atlas Houbařský atlas Josef Erhart

Pokud potřebujete atlas hub pro základní orientaci a navíc v baťohovém formátu, doporučuji vzít na dovolenou tento. Obsahuje 380 druhů, na každé stránce jeden + stručný text. Fotografie jsou někdy malinko horší v kontrastu, ale jsou dostatečně veliké na správné určení vašeho nálezu.

04.11.2012 4 z 5

Veľký atlas húb Veľký atlas húb Pavol Škubla

Tento atlas hub má své výhody i nevýhody. Osobně ho používám jako atlas doplňkový, když si potřebuji něco ověřit. Je sice velmi obsažný, například jen v kolonce Pavučinec najdete kolem 100 druhů. To však může běžného houbaře dezorientovat. Také další věc může ztížit hledání, a sice rozdělení hub na jedlé, nejedlé, jedovaté a vzácné. Úplně chybí houby chorošovité, rostoucí na stromech, zato je zde velmi dobře popsaná problematika houbových otrav. Kategorizacace do deseti druhů a podrobný popis příznaků je víc než zajímavý. Atlas ocení spíš pokročilejší houbaři a mykologové a jako takový zaslouží pochvalu.

03.11.2012 4 z 5

Houby - česká encyklopedie Houby - česká encyklopedie Vladimír Antonín

Tento atlas mám jako ozdobu v mojí sbírce atlasů hub. Je nádherně zpracovaný a naplněný velmi kvalitními fotografiemi. Ty fotografie jsou jednak ukázkové samy o sobě, ale navíc se podle nich houby dobře určují. Seznam druhů zde je vhodný na běžné houbaření, osobně potřebuji ještě jiné atlasy na doplnění. Kniha je velmi přehledná a obohacená kapitolami zajímavostí jako léčivé houby, sbírání ve světě, pěstování hub i recepty. Akorát pozor, autoři jsou trochu benevolentnější k poživatelnosti některých druhů :-))

Velký atlas hub Velký atlas hub Vladimír Antonín

Konečně vydatný atlas, díky kterému se neotrávíte, pokud rádi experimentujete. Některé atlasy vám houby doporučí k jídlu i když je jejich jedlost podle tohoto atlasu sporná. Zatím nejlepší atlas pro milovníky přírody, kteří rádi určují neznámé druhy a obdivují houbový svět v celé jeho rozmanité kráse. Patřím mezi ty druhé houbaře, které rozradostní každý nový nález a nosím z lesa koš plný nejedlých hub. Pro doplnění mám i další atlasy, ale základem je mi tento atlas. Narozdíl od prvního vydání, je toto již velmi přehledné a je obohaceno o seznam významných mykologů. Někomu možná nemusí vyhovovat celkem rozsáhlá část věnovaná nelupenatým plísňovitým druhům, ale pro mne je to spíš známka vysoké odbornosti. Doporučuji

Bludiště seznamů Bludiště seznamů Umberto Eco

Seznamy - fenomén důvěrně známý snad keždému z nás. Umberto Eco nám jej však představil ve zcela jiné podobě. Sám vytvořil jakýsi seznam seznamů a je vidět, že má toto specifické téma probádáno do hloubky. Vedl o něm dokonce přednášky v Louvru. V této krásně provedené knize sestavil výběr literárních a výtvarných děl, která svým způsobem fungují jako seznam. Kniha osloví především milovníky umění a kuriozit. Kdo má pochopení pro různé shromažďování, seskupování nebo dokonce propadl nějaké sběratelské vášni, bude myslím touto knihou nadšen, stejně jako já.

Umlčený film Umlčený film Jan Žalman

Že takovou kvalitní a čtivou knihu najdu v Levných knihách za 99 jsem nečekala. Je pro mne důležitým pramenem o filmech Nové vlny, filmech, které byly leta v trezoru. Jsou to většinou ty nejlepší naše filmy a tato kniha je představuje roztříděné do žánrů a v souvislostech kulturně-politických. Také jsem měla požitek z formulací a jazykové vytříbenosti, takže ji hodnotím i po této stránce vysoko. Některé filmy jsem viděla až na základě této četby.

Lexikon světového filmu Lexikon světového filmu Michael Töteberg

Michael Töteberg jako hlavní z autorů, vytvořil kvalitní a erudovaný výběr stěžejních filmů světové kinematografie. Kniha je to silná, výživná, abecedně řazená. Ocení ji hlavně čtenáři s hlubším zájmem o filmová díla. Texty jsou precizní a pro mne byly směrodatné ve výběru zhlédnutých snímků. Objevila jsem zde mnoho nezávislých režisérů a měla možnost zmapovat jejich tvorbu. V českém vydání je dodatek s výběrem z domácí kinematografie. Mám pocit, že to do lexikonu příliš nepasuje, i přesto, že je výběr povedený. Obrázků je zde pomálu a klidně tedy mohly chybět úplně. Lexikon mám stále po ruce a postupně si odškrtávám viděné filmy.

02.11.2012 5 z 5

99 filmů moderní kinematografie Od roku 1955 do současnosti 99 filmů moderní kinematografie Od roku 1955 do současnosti Václav Holanec

Film jako had, který požírá sám sebe... Toto přirovnání použil Václav Holanec jako součást nadpisu ke své předmluvě. Navodil tak u mne pocit, že má volba je správná. Jde o moji první knihu o filmech, kterou vlastním, a která mě velmi nadchla. Měla jsem tak první výběr, podle kterého se může každý skvěle orientovat. Je to výběr ryze mužský, ale pro mne víc než přijatelný. Formátem a uspořádáním si mne kniha získala okamžitě. Texty jsou plné různých souvislostí a celý přístup je mi velmi sympatický. Od té doby už jsem si utvořila sbírku knih o filmu, ale tato je stále moje jednička. Kniha vhodná do tramvaje i do postele.

Podoby moderního designu Podoby moderního designu Lakshmi Bhaskaran

Ideální kniha spíše pro laiky, kteří chtějí získat základní přehled na dané téma. Moc se mi líbí grafická úprava a vybavenost ukázkami. Texty jsou kratší, ale výstižně popisují základní znaky stylů a umělecko-historické souvislosti. Ocenila jsem tabulku na konci každé kapitoly, která obsahuje stěžejní osobnosti příslušných stylů a hnutí. Ráda se ke knize vracím pro osvěžení znalostí a většinou si ji celou prohlédnu znova.