Kaci. Kaci. komentáře u knih

Růženky Růženky Stephen King

Na první pohled kniha vypadala slibně, ale...
Děj je vlastně jednoduchý. Prvních 250 stran trvá než všechny ženy usnou a zbytek knihy se to řeší. Muži jsou tu takoví univerzální viníci, někteří dobří, někteří zlí, ale všichni za něco můžou. Ženy jsou naproti tomu báječné a i ty zlé jsou nějakým záhadným způsobem hodné. Jestli bylo v ději ukryto něco víc, než jen feminismus (možná až sexismus), tak jsem to neodhalila. A že by mohla být na konci knihy pointa? No to by mohla, ale není.
Příběh, psaný na bezmála 620 stranách, se navíc strašlivě vleče a postav je tolik, že se člověk ztrácí.
Nicméně bylo pár kapitol, či spíše podkapitol, od kterých se mi nechtělo odtrhnout oči. Zajímalo mě jak to dopadne, v čem je ta pointa, proč se to děje, ... a přesto mě to většinu času vlastně nebavilo.

11.02.2021 2 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

V kontextu další tvorby autorky, vnímám tento titul jako méně podařený. Nikoli však vysloveně špatný. Příběh je dobře vystavěný a ukazuje svět člověka s Aspergerovým syndromem (i životy jeho nejbližších) velmi přímým a poutavým způsobem. Pasáže o forenzních postupech začínají být po čase až obtížné, ale naprosto účelově. Takhle ten svět vypadá, takhle ti lidé přemýšlejí a snad to opravdu obtížné být má. Dokreslí to celkový obraz Jacoba.
Co je ovšem velkou slabinou je rozuzlení. Pokud už od strany 150 tušíte jak to dopadne, ze všeho nejvíc si přejete být na straně 550 překvapení. Ale nejste. Ono pověstné WOW se nekoná, jen zjistíte, že je to celou dobu tak, jak jste si mysleli.
Jacob je středobodem celé knihy. Což je dobře, je totiž i středobodem života své matky a bratra. Ale v průběhu mi občas dělalo problém mu fandit a s postupně se rozvíjejícími příběhy ostatních postav, mě vlastně trochu přestal zajímat. Zajímalo mě víc, jak se vyvinou příběhy lidí z jeho okolí. 4 strany před koncem přijde velké odhalení (které od začátku čekáte) a vzápětí kniha končí.
A tady přichází moje zklamání. Co se stalo vím už od začátku, na konci se mi to jen potvrdí. Osudy ostatních postav zůstanou v té fázi, kde se nacházeli ve chvíli rozuzlení Jacobova příběhu. Nic víc. Jasně, kniha mluví o obětování osobního života a to, že se nedozvíme, jak to s ostatními dopadlo, dává jasnou zprávu, že jejich příběhy nejsou to co co tu jde. Ale my se vlastně nedozvíme ani jak to dopadne s Jacobem...
Sečteno, podtrženo:
Pěkné čtení, ale na to kolik stran vede k něčemu, co už dávno víte, by tři stránky uzavírající celý příběh neurazili.

Spoiler: V příběhu vidím několik trhlin, ale největší otázkou pro mě byla nakonec matka. Jak to, že 40 letá samoživitelka, která je tak sexy, že po ní na začátku vyjede detektiv a na konci ji sbalí 28 letý právník, je už 15 let sama? To, že se věnuje jenom synovi, beru jako argument, ale těmhle dvěma to najednou nevadí?

07.04.2022 3 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Vypravěč; mladé hrabátko žijící převážně z kapesného, vydržující si mladé "d(í/ě)vky", polykající pilulky heroického prášku nebo sužovaný záchvaty kašle; mě velmi pomalu uvedl do děje. Provedl mě zapadlými zákoutími staré Prahy a zdánlivě nudnými pasážemi mě připravoval na velkolepé finále, které by bez toho dlouhého úvodu ztratilo velkou část své pointy.

15.02.2021 4 z 5

V peřejích pod Everestem V peřejích pod Everestem Jiří Bobák

V první polovině knihy jsou popsány dva roky příprav a také tři měsíce cesty z Československa do Nepálu. 16 členná výprava, cestující napříč Asií Tatrou 138 s velkým vozíkem a UAZem, by strčila do kapsy i dnes tak populární "žluté trabanty". Tato část mi přišla velmi čtivá a člověk žasne na tím, jak si expedice poradila s problémy, které ji potkali.
Druhá část knihy je sestavená z deníkových zápisů dvou členů expedice a popisuje cestu k řece a její sjezd. Mnoho dní pochodu s většinou vybavení a zásob, spolupráci s místními šerpy, zajišťování a sjíždění nebezpečných úseků řeky, individuální problémy i komplikace postihující celou expedici. Dění na vodě je popsáno, až na několik komplikovanějších úseků, spíše stručně. Činnost podpůrných týmů je sice rozepsána do větších podrobností, nicméně v některých pasážích mi nebylo zcela jasné co, nebo proč se to vlastně děje, časové souvislosti ani způsob postupu družstev. Tato část mi přišla méně strukturovaná a místy nepřehledná. I přesto velmi zajímavé čtení.

15.02.2021 4 z 5