ju01 ju01 komentáře u knih

Dárce Dárce Lois Lowry

Malý Jonas žije ve světě, který má přísná pravidla. Už od dětství se hodně liší od ostatních dětí, je v něčem jedinečný. Postupně začíná vnímat barvy, které jsou pro ostatní neviditelné. Proto dostává práci příjemce paměti a postupně si uvědomuje, že jeho svět není vůbec dokonalý, jak se zpočátku zdálo. Zároveň je i trochu tvrdohlavý, což ho dovede k tomu, aby veřejně vystoupil proti režimu.

10.01.2019 5 z 5

Půlnoční hodina Půlnoční hodina Benjamin Read

Originální knížka, která určitě stojí za přečtení. Doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst něco neobvyklého, ale zároveň napínavého. Krásně zpracovaný, originální příběh.

01.01.2020 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Příběh vypráví o sirotkovi, dívce jménem Anna, která poprvé nalézá pravý domov u dvou hospodářů v Zeleném domě na ostrově prince Edwarda. To ji velmi nadchne. Stane se z ní ještě více optimistická a živá dívka, než jakou bývala předtím. Oba dva stárnoucí hospodáři, sourozenci Marie a Matěj, si jí zamilují i přes nadmíru její fantazie a časté nehody, které se jí díky jejím ukvapeným rozhodnutím stávají. Anna se stane součástí rodiny. Brzo si najde nejlepší kamarádku Dianu, a tak se jí splní jeden z jejích snů. Začne chodit do školy, kde se stane hodně oblíbenou a vytvoří si spoustu nových kamarádek. Škola jí jde a baví ji, proto se také rozhodne udělat přijímačky na akademii, kam jí vezmou. A jak postupně dospívá, učí se nejen novým dovednostem, ale také tomu, že musí být trpělivá. Na konci knihy se staví před velké osobní rozhodnutí: má využít stipendia, které získala po vystudování akademie a učit se dál, nebo zůstat v Zeleném domě a pomoct Marii, která zůstala sama na hospodářství?

Hlavní postava je hubená, pihovatá a rusovlasá Anna Shirleyová, která je sirotkem. I přes její nelehkou minulost je Anna optimistická, veselá a stále živá mladá dívenka, která má nadmíru fantazie a často je zasněná. Díky jejímu otevřenému a přátelskému chování se snadno spřátelí a dokáže se otevřeně bavit. Její chování jí však i někdy dostává do potíží, které se stávají většinou kvůli jejím ukvapeným rozhodnutím. Nakonec se ale Anně vždy podaří najít nějaké řešení a z potíží se dostat. Jedna z jejích dovedností se ukáže při recitaci, v níž vyniká nad svými vrstevníky. Postupně se z Anny stává chytřejší, vyspělejší a rozumnější dívka, která je nejen schopná ve všech domácích pracích, ale je také neobyčejně nadaná ve škole. Díky své píli a chytrosti se dostane až na akademii, kde začne studovat.

Na knize mě zaujalo, že i když je příběh už přes sto let starý, pořád se čte a patří mezi dětskou literární klasiku. Líbila se mi svým příběhem a nadchla mě nejen způsobem, jakým je napsaná, ale například i prostředím, do kterého je příběh zasazen. Kniha je napínavá a dokáže čtenáře pohltit do svého vtipného, ale i poutavého příběhu. Čtenář se dívá očima malé holky, jaké to bylo vyrůstat před sto lety. Rozhodně bych tento dívčí román doporučila všem mladším čtenářům.

01.10.2019 5 z 5

Válka proti superkrávám Válka proti superkrávám A. Audhild Solberg

Anne Bea je dvanáctiletá holka, která chodí do sedmé třídy. Její život není lehký, protože se narodila jako albínka a k tomu ještě nosí silné brýle. Naneštěstí chodí do stejné třídy jako "superkrávy" Thea, Ronja a Širin. Ty se jí za její postižení (to, že je jiná) posmívají a šikanují ji. Kvůli tomu je Anne Bea hodně stydlivá a často ztrácí sebevědomí. Také trpí tím, že se jí lidé snaží pomoci, protože si myslí, že je slepá. Mimo třídu je to však bystrá, milá a sympatická dívka, která žádnou pomoc nepotřebuje a navíc má talent na zpěv. Lidé si však jejích dobrých stránek nevšimnou, protože na první pohled vnímají pouze to, že je odlišná. V jejím sebevědomí jí hodně pomáhá nejlepší kamarád Nils, před kterým nemá žádné tajnosti, a také její rodina. Možná i proto se odhodlá něco udělat s tím, že se jí ostatní posmívají a postavit se "superkrávám" na odpor. Rozhodne se, že vystoupí na školním souboji talentů a tím ukáže všem jednu ze svých nejlepších stránek, zpěv. Má pochybnosti, ale nakonec je přemůže její síla a zčásti i to, že miluje kluka z vedlejší třídy, Magnuse. Nakonec je se sebou moc spokojená, protože dokázala překonat sama svou vlastní stydlivost. Její odměna za vykonanou odvahu je, že jí Magnus nabídne, jestli nechce zpívat v jejich kapele.

07.03.2019