Jono Jono komentáře u knih

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Toto je jedna z tých kníh, o ktorých viete, že teraz už by niekto sotva napísal podobnú. Skutočne, prísť na Mars a urobiť si tam oheň je niečo, čo by dnes žiadnemu autorovi ani len vo sne nenapadlio napísať a aj ja som si musel celú dobu pripomínať, že kniha bola vydaná roku 1950. Skoro celá kniha, najmä vša poviedka Tretia expedícia je tak neskutočne snová, zádumčivá, melancholická a vyslovene krásna, v zmysle nádhernosti opisovaného sveta, že keď som knihu zavrel iba som ostal sedieť s otvorenými ústami a nedokázal som sa vrátiť do reality. Rozhodne 5 hviezdičiek si táto kniha zaslúži.

08.02.2016 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Úžasná kniha, najmä v dnešnej dobe, kedy skôr rastie strach z technológií a ľudia si prestávajú uvedomovať ich možnosti, kedy by sa veľa ľudí najradšej vrátilo do praveku a lovilo mamuty a kedy nové sci-fi je takmer zásadne o tom, ako ľudstvo zničilo seba samé technológiami. Až na miernu nezáživnosť prvej poviedky, ktorá je síce dôležitá, ale nudná sa nedá knihe takmer nič vyčítať. Asimov je proste z tých autorov, ktorí si dôkladne premysleli čo napíšu a čitateľ v jeho dielach môže vždy nájsť niečo na prmýšľanie.

11.07.2015 4 z 5