joachim36 joachim36 komentáře u knih

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Pozitivní překvapení! Velmi pozitivní překpavapení! Moc jsem neočekával a pak jsem to přečetl na posezení. Pěkný vhled do AČR a do života jednoho vojáka. Vojáka který klesl až do temnoty, a bojova, aby jako ten Fénix vstal z popela. Navíc psáno jazykem v takovém Chandlerovském duchu. Doporučuji! Doporučuji i pro ty, kdo vidí v našich vojácích ty "žoldáky, kteří jezdí za prachy zabíjet chůdáčky na druhý konec světa". Možná některé své názory přehodnotíte.

14.01.2018 5 z 5

Plachetnice Plachetnice Karl-Heinz Wieland

Ach ty obrázky!!! ... to je prostě mé dětství :-)

11.02.2017 5 z 5

Průvodce sexualitou člověka Průvodce sexualitou člověka kolektiv autorů

Knížečku jsem našel úplně náhodou doma mezi staršími učebnicemi a tak mě zaujala, že jsem ji na posezení přečetl. Na 120 stranách této publikace je sice stručně, ale velmi přehledně shrnuto asi vše podstatné. Navíc tím, že je publikace z roku 1993, tak její střízlivý text v dnešní době "kulturních válek" působí jako balzám na duši.

05.12.2023 5 z 5

Něha Himálaje Něha Himálaje Petr Jan Juračka

Nádherné fotografie a krom nich i krásně napsané vyprávění, které umí strhnout ale i dojmout. A občas vám bude tuhnout krev v žilách.

04.12.2023 5 z 5

Estonsko Estonsko Petra Hebedová

Množství paralel mezi našemi dvěmi zeměmi je skoro až zarážející. Pusťte se někdy s nějakým Estoncem do řeči na téma religiozity a skončíte veselým hašteřením, kdo že je víc ateistický/agnostický. Kupodivu těch styčných bodů se pak najde ještě více. A v této knížce se můžete stručně seznámit s historií těchto zajímavých Seveřanů.

25.11.2023 5 z 5

Výpravy opačným směrem - Pobaltí Výpravy opačným směrem - Pobaltí David Šťáhlavský

Příjemné rozšíření autorovy knihy Rusko mezi řádky. Historek ze sovětského svazu a Ruska 90. let má autor sice více, ale nadšení pro Pobaltí z textu přímo sálá a opravdu ve čtenáři evokuje chuť dané země navštívit. Oceňuji stručné, ale zajímavě podané informace o historii regionu a pak taky reálie z 90.let. Čtenáře přeci jen překvapí, že Estonsko mělo v dané době vyšší HDP na osobu, než Česká republika Tak nějak nám to ve škole asi zapomněli říct (BTW je tomu tak stále).

15.10.2023 5 z 5

Ročenka pro chataře a chalupníky Ročenka pro chataře a chalupníky Jaroslav Jelínek

Vlastně geniální kompilace rad, poznatků a návodů. Až člověka mrzí, že dnes patrně nic takového nevychází... ale tak zase máme youtube :-) a tuto knížku v knihovně, kdyby nefungovala elektřina nebo internet.

08.03.2023 5 z 5

Kámasútra aneb Poučení o rozkoši Kámasútra aneb Poučení o rozkoši Mallanága Vátsjájana

Starověká Indie musela být zajímavou civilizací na rozhraní Číny, Persie a také Antiky. Trvalým jejím odkazem jsou číslice a nula v matematice, dnes samozřejmosti, které přebral celý svět. Nám umožňují posílat sondy do vesmíru, vyrábět počítače a mít internet. Ti lidé kteří je tenkrát vymysleli, ale také řešili, hřešili a prožívali svojí sexualitu, milostné vztahy a dobrodružství z nich plynoucí. A právě tato kniha nám dává nahlédnout jak asi žili a přemýšleli o tom všem.

25.02.2023 4 z 5

Černý mezi černými: a jiné kapitoly z instruktorských cest Černý mezi černými: a jiné kapitoly z instruktorských cest Pavel Černý

Pokud neznáte Pavla Černého, tak budete v ruce držet cestopis, který vás pravděpodobně hodně pozitivně překvapí a odnesete si mnoho cenných postřehů. A to hlavně co se mentality a pracovní morálky kurzantů z nejrůznějších zemí světa týče. Psáno bez příkras a pro útlocitnější jedince, možná až nekorektně. Možná budete překvapeni, že ne všechny africké země jsou totální zapadákovi a naopak u zemí od kterých byste čekali více, budete zklamáni. Jedna z těch knih, která vám otevře oči o něco více. Vše korunuje skvělý závěr, kdy u piva s holandským a anglickým kolegou diskutují o bezpečnostní a zbraňové legislativě v jednotlivých zemích. A až tady vám dojde, v jak osvícené zemi (zatím) žijeme. Při četbě jsem si vzpomněl na vynikající cestopis Svět bez růžových brýle od nedávno zesnulého Ludˇka Frýborta. Doporučuji všemi deseti.

10.07.2022 5 z 5

Zemřít za Jeruzalém: Rytíři, mniši, mohamedáni a první křížové tažení Zemřít za Jeruzalém: Rytíři, mniši, mohamedáni a první křížové tažení Dieter Breuers

Nenapadlo by mě kolik příběhů se dá vložit do tak tenké knížky.

12.01.2021 4 z 5

Velký rybí receptář Velký rybí receptář Miloš Štěpnička

V čase Vánočním bratr často z této knihy předčítá. Ono se zdaleka nejedná pouze o receptář, ale spíše o historický a sociologický exkurz do naší české společnosti, nejen co se ryb týče. Brilantě napsané analýzy pana Štepničky jsou platné i dnes, po více jak 10 letech od vydání knihy! A pak tu jsou ty recepty a praktické rady jak na ryby. Skvělá kombinace obojího činí tuto knihu poprávu výjmečnou!

28.12.2019 5 z 5

Inspirativní čtení a pěkné fotografie... leč praktických informací spíše po skrovnu. Ale tak o tom ta kniha asi být neměla.

11.11.2018 4 z 5

Hana a Hana #3: Ty kráso Hana a Hana #3: Ty kráso Miloš Čermák

Ty kráso... on si to jako někdo koupí a pak se mu to nelíbí? Tak proč to čte?

28.01.2018 5 z 5

Souboj znamení Souboj znamení Dagmar Kludská

Tadle kniha o výkladu znamení má nějakou "magickou" atmosféru. Ač na výklad znamení moc nevěřím, tato kniha je prostě kouzelná a popisy sedí jak prxxx na hrnec.

28.01.2018 4 z 5

Svět bez růžových brýlí Svět bez růžových brýlí Luděk Frýbort

Svět bez růžových brýlí mi tenkrát, jako mladému čtenáři, neuvěřitelně otevřel oči. Luděk Frýbort to má v hlavě velmi dobře srovnané a můžeme jen děkovat, že jeho postřehy neskončily v šuplíku, ale byly vydány.

07.01.2018 5 z 5

Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Seth M. Siegel

Inspirativní čtění, které v dnešní době přináší valnou dávku optimismu ohledně budoucnosti. Minimálně tedy alespoň co se vody týče.

11.01.2017 5 z 5

Dobrodružné plavby Dobrodružné plavby Bernhard Kay

Tato kniha je velmi čtivá a zároveň bohatá na informace ohledně mořeplavby, navigace a velkých zámořských objevů. Při čtení jsem se plasticky dokázal vcítit do kůže námořníků různých epoch a moje fantazie se nechala unášet proudem představ dále ... až za hranici knihy.
Nejen čtenářova představivost je bohatě ukojena četbou této knihy, ale také zvědavost. Čtenáři je představena evoluce námořních přístrojů a technologií od starověku až po dnešní GPS. To vše bohatě ilustrováno mapami, kresbami i barevnými fotografiemi. Jedná se doopravdy o velmi zdařilou knihu po všech stránkách.

28.10.2016 5 z 5

Feťácká láska Feťácká láska Phil Shöenfelt

Kniha pro mě byla výtečným překvapením. Nic jsem od ní nečekal a shltal jsem jí přímo na jedno přečtení. Vynikající knížka o drogové závislosti a nejen o ní.

28.10.2016 5 z 5

Svatá krev a svatý grál Svatá krev a svatý grál Michael Baigent

Této knize se doopravdy musí dát kredit za to, že díky ní spatřily světlo světa vynikající příběhy - jak již níže jmenovaný Gabriel Knight, tak také vynikající adventura Broken Sword :-)
Oproti tomu co s touto tématikou udělala Jane Jensen nebo Charles Cecil, je Dan Brown naprostý břídil.

Já osobně když jsem tu knihu četl, tak jsem jí vnímal jako příběh lidí, kteří uvěří v jednu myšlenku a ve všem co je kolem nich už vidí jen její potvrzení. Zvláštní "dokument" o tom jak se člověk stane zastáncem "konspirační teorie".

19.10.2016 3 z 5

Americké obrázky Americké obrázky Zdeněk Matěj Kuděj

Vynikající knížka, která líčí strasti a radosti autora při putování Amerikou. Vynikající je pasáž popisující stavy vědomí při nedobrovolné askezi. Na nic podobného jsem zatím nikde jinde nenarazil. O to, že by to jeden v takovéto knížce nečekal, to je působivější.

20.10.2015 5 z 5