JLČ JLČ komentáře u knih

Slabikář návštěvníků památek Slabikář návštěvníků památek Jaroslav Herout

Skvělá příručka pro odborníky i začátečníky.

27.11.2016 5 z 5

Chyťte ji! Chyťte ji! Vlasta Váňová

Nikomu to neříkejte, ale já tu knížku četl už jako větší kluk. A dodnes na ni nedám dopustit, jsa již mužem dospělým a vousatým...

16.11.2016 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Výborná, atmosferická a alegorická pohádka. Skvělé skici charakterů postav.

16.11.2016 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Za bezchybnou považuji první půli knihy, zejména líčení příjezdu k hradu a začátek pobytu, to je vynikající. Postupem však se příběh poněkud zaplétá a zdá se mi rozvleklý. Velmi dobře si s ním poradila televizní inscenace Anny Procházkové, kterou považuji za nejlepší adaptaci románu, právě proto, že je zkrácená.

13.11.2016 4 z 5

Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě Antonín Šorm

Neobyčejně cenná kniha o barokních sloupech. Sice sepsaná amatérsky, ale je přínosná tím, že je to (asi) první pokus o soupis těchto památek. Vůbec, Antonín Šorm vydal celou řadu zajímavých kulturně-historických spisů.

13.11.2016 5 z 5

Listy Nikodemovy Listy Nikodemovy Jan Dobraczyński

Vynikající beletristické zpracování působení Ježíše Krista očima Žida Nikodéma, v době socialismu pro katolíka byla tato četba ohromným povzbuzením.

Starý voják neumírá Starý voják neumírá Bruce Marshall

O víře a nenávisti, výborná kniha!

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Začátek knihy strhující, bravurní...postupně jsem však ztrácel pozornost.

12.11.2016 4 z 5

Chrt Chrt Václav Kosmák

Výborný román, přečetl jsem ho jedním dechem, takoví Chrti jsou ve všech režimech...

12.11.2016 5 z 5

Stěžeň, jenž drží loď: Dějiny mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze Stěžeň, jenž drží loď: Dějiny mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze Pavel Zahradník

KNIHA o pražském Mariánském sloupu v malém bibliofilském nákladu. Autor, historik a památkář Pavel Zahradník, podává dosud nepublikované výsledky archivního průzkumu z doby vzniku sloupu (1650) i z doby barokní, a také srovnání s dobovými mariánskými sloupy v Evropě.
Z nejnovějších dějin - obnovy sloupu cituji krátkou pasáž: "V případě obnovy staroměstského sloupu se však setkáváme s čímsi ne tak běžným, totiž s mimořádné dlouhou, více než 100 let trvající zavilou nenávistí odpůrců obnovy, kteří zdánlivě z rozličných ideologických východisek, politických i náboženských, vedeni však zlobou, která je všechny spojovala, věnovali až neuvěřitelně velké množství sil čistě negativnímu cíli, totiž snaze zabránit tomu, aby dobré dílo obnovy staroměstského sloupu bylo nakonec úspěšně dokonáno...".

15.12.2023 5 z 5

Milostné styky krásné Sáry Milostné styky krásné Sáry Otto Julius Bierbaum

Popis myšlení krásné Židovky a antisemitského Rusa a Sasa, ani erotika, ani filozofie. Poměrně slabé a plytký úsek z většího Bierbaumova díla "Princ Kukačka"...

22.03.2022 3 z 5

Femina Femina Pavel Šoltész

Na svou dobu příjemný a vděčný vydavatelský počin. Decentně a inteligentně sestavené, snímky umělecké jemně erotické. Některé fotky umělecky špičkové. S odstupem času: velmi cenná publikace.

16.02.2020 5 z 5

Dějepis, pro 7. ročník základní devítileté školy Dějepis, pro 7. ročník základní devítileté školy Alois Sosík

Odporné, hnusné...

13.03.2019 odpad!

Nová detská encyklopédia Nová detská encyklopédia kolektiv autorů

Schválně jsem se podíval na zásadní pasáže. Např., jak vznikl vesmír? -" Vesmír vznikl velkým třeskem před 13,7 mld let. náš jedinečný svět před 4,5 mld let"... V rejstříku vůbec není slovo Bůh, ani Ježíš Kristus! Zato jméno Mohamed je tu čtyřikrát! je tu Kleopatra, Harún Rašíd, Bolívar, Hitler i Gándhí...A takovou knihu si školy hromadně objednávají!

27.02.2019 1 z 5

Vyplácení služky Vyplácení služky Robert Coover

V podstatě úchylácký, literárně nevalný spisek tvářící se filozoficky....

12.11.2018 1 z 5

Církev vítězná. Životy Svatých a Světic Božích. Církev vítězná. Životy Svatých a Světic Božích. František Ekert

Mám tyhle čtyři svazky moc rád. Jsou napsány v katolickém duchu a ve vztahu k Českým zemím.

07.05.2018 5 z 5

Interrupce ano nebo ne? Důvody proti interrupcím Interrupce ano nebo ne? Důvody proti interrupcím John L. Grady

Autor jasně načrtává historii, stručně formuluje pro a proti a v závěru logickou analýzou argumentuje jednoznačně proti, a to z lékařského i náboženského hlediska.

31.03.2018 5 z 5

Světec nebo rebel? Msgre Marcel Lefebvre Světec nebo rebel? Msgre Marcel Lefebvre Tomáš Stritzko

Drobný spis určený pro ty, kteří chtějí první informace o tomto velkém pronásledovaném biskupovi 20. století.

Brněnské kostely Brněnské kostely Jiří Bílek

Na svou dobu velmi kvalitní a záslužný přehled brněnských kostelů s dobrým umělecko-historickým popisem.

31.03.2018 5 z 5

Znak a svědectví. Křesťanské výtvarné umění 1970-1990 v Čechách a na Moravě Znak a svědectví. Křesťanské výtvarné umění 1970-1990 v Čechách a na Moravě Ivo Binder

Nesmírně záslužný počin po pádu komunistické totality, zachycující křesťanské umění v době normalizace.