JLČ JLČ komentáře u knih

Umění na Slovensku - soubor dokumentů Umění na Slovensku - soubor dokumentů Karel Šourek

Moc pěkná, obsáhlá kniha, svým způsobem průkopnická.

Rankův kapesní slovník světový Rankův kapesní slovník světový Josef Rank

Drobný slovník naučný, k němuž často sáhnu kvůli rychlé orientaci, když chci zjistit, jak se věc pojímala za Rakousko-Uherska a nemám čas otvírat Ottův slovník.

Biblické památky Izraele Biblické památky Izraele Václav Oulík

Základní, přehledná, drobná encyklopedie biblických památek. V době svého vydání nesmírně užitečná.

Malý bohovědný slovník Malý bohovědný slovník Jan Merell

Naprosto nezbytná knížečka pro katolíka, který tuší, že dnes řádí modernismus a překrucování neměnných pravd. Podává definice církevních pojmů před 2. vatikánským koncilem.

Samota velkoměsta Samota velkoměsta Manuel Gálvez

Přečetl jsem za dva večery s velkým potěšením a dychtivostí, dokud mi oči sloužily! Mistrné vykreslení postav hlavního města Argentiny počátku 30. let. Ač žijí společensky a intelektuálně, v hloubi duše trpí samotou. Idealizují si Evropu, odkud pocházejí a na svou novou vlast vzhlížejí s despektem ("prázdnota pampy"). V popředí je postava spisovatele Gervasia Klaravala (tipuji, že se do ní projektuje sám spisovatel), který je sice inteligentní, vnímavý a vzdělaný, ale neuvědomuje si, že jeho pocit samoty vychází z absence živé víry. Bezútěšnost stavu lidských duší je ukázána na pozadí revoluce, kdy je generálem Uriburou svržen demokraticky zvolený prezident Yirigoyen. Po krátké fázi nadšení přichází opět vlna malomyslnosti, ba je ještě hůř...

Úbohá Líza Úbohá Líza * antologie

Karamzinova povídka "Ubohá Líza" je manifestem ruského sentimentalismu, literárně kvalitní, myšlenkově však slabší - klišé: nevinná ušlechtilá dívka a "pán", jenž se do ní zamiluje. Tento žánr nelze brát vážně, lze jej číst víceméně jen pro zábavu, podobně jako sledovat brakové filmy.

18.12.2016 4 z 5

Revoluce dvacátého století ve světle Fatimy Revoluce dvacátého století ve světle Fatimy Michal Semín

Šokující fakta o průniku tajných služeb na 2. Vatikánský koncil.

12.12.2016 5 z 5

Od Libanonu k Tigridu: Nová Syrie Od Libanonu k Tigridu: Nová Syrie Alois Musil

Skvělá populárně-naučná kniha, velmi přehledně uspořádaná: země, příroda, obyvatelé, národnosti, náboženství, dějiny...

12.12.2016 5 z 5

Němá nauka stromů o spáse Němá nauka stromů o spáse Sándor Sík

Zajímavá antologie maďarské katolické literatury s cennými historickými exkurzy.

12.12.2016 4 z 5

Mariánská dogmata Mariánská dogmata Metoděj Minařík

Stručný úvod do problematiky mariologie.

11.12.2016 5 z 5

Zajatci hvězd a snů Zajatci hvězd a snů Aleš Filip

Skvělá, průkopnická kniha, zabývající se secesí a symbolismem v českém církevním prostředí.

09.12.2016 5 z 5

Pomněnky z českých krajů Pomněnky z českých krajů František Wildmann

Milá lidová kniha o jihočeských poutních místech, autor pracuje s legendami i historií, listinnou i orální. V přídavné části jsou i kratší spisy z jiných regionů, i z Moravy.

05.12.2016 5 z 5

Sny jarních nocí Sny jarních nocí Marie Calma (p)

Koupil jsem si tuto starou knihu, určenou dívkám, kvůli ilustracím Věnceslava Černého a doufal, že tam najdu nějaké pěkné pohádky, ale tohle je paskvil ze sfér "mimozemských" a o "nešťastných láskách", který se nedá číst.

04.12.2016 1 z 5

John Sinclair - Na stopě hrůzy: Nevěsta vampýrů John Sinclair - Na stopě hrůzy: Nevěsta vampýrů Jason Dark (p)

Ze zvědavosti jsem si koupil toto sešitové vydání (překlad z němčiny) a trochu doufal, že tam najdu aspoň nějaké stopy gotického hororu. Bohužel, jde o zcela pokleslý, slabomyslný, neumětelský žánr, ukázkový brak, vhodný snad jen pro kratochvíli ve vlaku apod.

04.12.2016 2 z 5

Jaroslavský okres Jaroslavský okres František Václav Peřinka

Výborně zpracovaný okres z hlediska historie i etnografie.

04.12.2016 5 z 5

Znojemský okres l., ll. Znojemský okres l., ll. František Václav Peřinka

Spolu s Jaroslavským okresem patří k nejlépe zpracovaným historiím Vlastivěd moravských. Václav Peřinka měl ještě onen vzácný "sensus Catholicus".

04.12.2016 5 z 5

Židovské památky v Čechách a na Moravě Židovské památky v Čechách a na Moravě Jiří Fiedler

Logicky, racionálně uspořádaná encyklopedie. Sice se najdou faktografické nedostatky, ale jde o knihu svého druhu průkopnickou a velmi užitečnou.

28.11.2016 5 z 5

Příručka českých církevních dějin IV. Příručka českých církevních dějin IV. Bohumil Zlámal

Výborné dílo moravského církevního historika, jemuž nechybí (dnes tak vzácný) sensus catholicus...

27.11.2016 5 z 5

Se štítem pravdy: Apologetická abeceda Se štítem pravdy: Apologetická abeceda Konrád Maria Kubeš

Naprosto základní literatura pro katolíky, dnes bohužel téměř neznámá.

Hra o duši Hra o duši Adolf Pelikán

Ukázka tradiční předkoncilní morálky a starosti o spásu duše. Autorem je moravský jezuita.