Jíťa Jíťa komentáře u knih

Jiné světy, jiní lidé Jiné světy, jiní lidé Joanne Harris

Tohle se příliš nepovedlo, autorka má očividně dar na delší romány. Ač jednotlivé povídky jsou zajímavé, jsou příliš brzy utnuty. Asi je to tím, že znám jiná díla této autorky a možná, kdybych četla prvně tyto povídky, tak mi to tak nepřijde. Každopádně slabší dílko, Harrisová má navíc.

30.11.-0001 3 z 5

Pět dílků pomeranče Pět dílků pomeranče Joanne Harris

Pro mě nejlepší knížka od Joanne Harris. Tak nádherný příběh jsem v životě nečetla. Nevím, někomu jinýmu to třeba nepřijde, ale já si naprosto přesně dokázala představit, proč postavy jednají tak jak jednají a mnohdy jsem se s nima i ztotožnila. Předem varuji, že děj je dost tragický, ale i tak se to čte nádherně, hlavně díky autorčině bohaté slovní zásobě. 100% doporučuji.

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

K nesmírné popularitě Baskervilla přispělo hlavně to, že ho vůbec Doyle napsal:), ale i přesto bych opravdu tuto knihu pasovala na nejlepší příběh Sherlocka Holmese. Rozhodně je plný tajemna a mlh na blatech, různých matoucích odboček a vedlejších postav a ačkoli SH do samotného děje příliš nevstupuje, ale přichází s jasnou odpovědí na Watsonovu otázku, kdo je pachatel (a čtenář jen žasne, jak to vlastně dokázal všechno zjistit), je Pes baskervillský skutečně jedním z největších případů tohoto slavného detektiva (až na ty desítky dalších případů, které pro své politické či společenské pozadí nemohly být drahým Watsonem veřejnosti vyjeveny).

30.11.-0001

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Nádherné dílečko z prosluněné a provoněné Provence nemůže nechat nikoho chladným.

30.11.-0001 5 z 5

Ač dílko spíše pro mladší ročníky, jde o perfektní ukázku Tolkienova pisatelského umění.

Vteřiny věčnosti Vteřiny věčnosti Ladislav Klíma

Úžasně abstraktní knížka! Nemohu popsat, o čem je, protože je o ničem (a o všem) a každý čtenář si v ní najde hlavně to, co sám chce. Jediné, co mohu říct je, že Klíma byl machr, dokázal vyjádřit slovy to, co já nikdy nedokážu. Doporučuji všem, kdo hledají náročnější knížku, u které musí přemýšlet.

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Opravdu nádherná kniha, která čtenáře naprosto uchvátí a vtáhne do světa magie. Nejde o klasickou fantasy a srovnání s jinými slavnějšími knihami tohoto žánru bych si dalece odpustila. Děj nádherně plyne a ač knížka má několik set stran, čte se jedním dechem. Autorka plynule přechází v ději, má úžasný dar popsat scenérii takovým způsobem, jako byste tam stáli. Se slovy si hraje jako s kuličkami a pravda je, že vždycky míří přesně. Co na to říct, nádherná knížka, která se záhy stala mou oblíbenou. Doporučuji!

Kočka, která shodila bombu Kočka, která shodila bombu Lilian Jackson Braun

Největší zklamání tohoto léta a určitě nejhorší díl série Kočka, která... Nedozvěděla jsem se nic nového, postavy, které již dobře znám, se chovaly absolutně nesmyslně, celá kniha byla psána jako jeden velký popis něčeho (čeho, to jsem nepochopila). Jen tak mimochodem zemře Homer Tibbit a nikdo se nad tím nepozastaví, pak zemře Liz Hart, to taky nikdo neřeší, lidé jsou vražděni jako by se nechumelilo a celá pointa je suše vysvětlena cca na dvou odstavcích. Při přečtení této knihy jsem se nemohla ubránit dojmu, že autorem je někdo docela jiný než LJB a docela by mě zajímalo, zda mám pravdu. Nedoporučuji!

30.11.-0001 2 z 5