Jeronym Jeronym komentáře u knih

První kroky na burze První kroky na burze Ludvík Turek

Pro mě první kniha s touto tématikou.
Myslím, že mi dala slušný všeobecný přehled o burze a pár tipů, které mě možná v budoucnu dost pomůžou. Vhodné pro lidi, které burza láká, ale vlastně o ní vůbec nic nevědí.
Čeká mě dlouhá cesta a pořád se ještě ani nerozumím příspěvkům v burzovních diskuzích, přesto jako "první kroky..." povedené.

15.07.2016 5 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

"Než se začal psát rok 2014, znala většina lidí, včetně Jihokorejců, Severní Koreu jen z hloupého vyhrožování jadernou válkou a podle jejích podivných, strach nahánějících vůdců se špatnými účesy."
Jo, a ten rok vyšel taky film Interview a od té doby se sem tam na netu objeví nějaké to Kimovo propagandistické video, které nám ve volnomyšlenkářském světě připadá divný, směšný a minimálně podezřelý. Proto jsem tentokrát sáhl po této knize, abych si rozšířil své kulturní obzory.

A je to opravdu silné čtení, dozvěděl jsem se více, než bych si býval dokázal představit. Už v úvodu jsem si říkal, jak jsou Korejci zvláštní národ. Pořád nevím, jestli to, co se tam děje, je občanská válka, střet mocností, jedno velké nedorozumění anebo prostě nějaká národnostní anomálie. Rozhodně je to jedna ze smutných kapitol lidských dějin.
Knížka taky zodpověděla moje otázky na to, jaké to asi může být pro člověka, když je pod vlivem silné propagandy už od narození. Téma obchodu s bílým masem je zde taková třešnička na dortu. Jak moc musí být situace špatná, když to některé ženy přiměje nechat se kolikrát i dobrovolně zotročit v cizí zemi pro kus jídla?

Hodně mi hlavou vrtalo, do jaké míry je ten příběh reálný. Ale čím více jsem ho četl, tím více jsem do něj propadal. I když to zní až neuvěřitelně, je to vyprávěno uvěřitelně. Mně styl vyprávění pohltil. Navíc Yeonmi Park opravdu existuje, jsou s ní rozhovory, asi právě teď někde bojuje za lidská práva.

Je to příběh, který ve mně zůstane, ve kterém je autorka zároveň hrdinkou. Jestli je pravda, co se v knize píše, je autorka-hrdinka ještě poměrně mladá, a pokud bude mít i nadále dostatek štěstí, ještě může ve světe něco změnit.

Já se Severní Koreou nic nezmůžu. Ale donutilo mě to se zas zamyslet nad tím, co bych tak ještě mohl světu dát, dokud mám tu možnost. A jak si moc vážím svobody (slova) a toho, že nestrádám. Popravdě, měl jsem u tý knížky pořád nějakej hlad.

16.03.2024 5 z 5

Tajemství snů a jak ho rozluštit Tajemství snů a jak ho rozluštit Taťána Kročková

Sny mám tuze rád a nejspíš právě proto jsem tuto knihu dostal jako dárek (díky!).

Myslím, že proč se nám sny zdají, může mít mnoho důvodů. Od autopilota při odpočinku těla (vždycky si představím spořič obrazovky na PC), přes osobní psychoterapie, náhled do podvědomí, až po něco vyššího - výletů do astrální sféry, minulých životů nebo dokonce jakéhosi společného "zdroje" nás všech. Může to být jen jedno z toho nebo naopak všechno. Myslím, že má autorka podobný názor a jsem za to rád.
Ať je to tak či onak, sny ovlivňují to, čím jsme. Sám to na sobě cítím. Proto je na místě umět si sny vyložit. Přijde mi nejlepší, když si výklad udělá člověk, kterému se sen zdá. Sám totiž nejlépe ví, jak se po probuzení cítil, co by to tak asi mohlo znamenat...
Ale pokud někdo není zvyklý hloubat ve svém nitru, rozhodně mu přijde vhod pár tipů, jak k výkladům přistupovat. I mně osobně kniha dala dalších pár nových vhledů.

Méně mě bavily příklady snů cizích lidí. Jo, občas se hodily jako názorná ukázka výkladu, ale na mě jich tam bylo příliš. Zároveň však uznávám, že uchopit sny jako téma není snadný úkol a paní autorka se ho zhostila poměrně zdařile.
Na prvotinu skvělá práce, jen tak dál.

Za mě přínosnější čtení, než perverzní Freud nebo úsměvný snář.

11.03.2024 4 z 5

Kryon 1: Konec času Kryon 1: Konec času Carroll Lee - Kryon

Více se mnou "rezonoval" druhý díl. A mám potřebu zde i doporučit přečtení druhého dílu před prvním.
Kdo ví, jak to všechno je. První díl Kryona jsem posledních pár týdnů hledal všude možně po bytě. A když jsem ho našel na podivném místě, kde bych ho vůbec nehledal, věděl jsem, že přišel správný čas na četbu. Při čtení a i teď po dočtení, procházím zvláštním životním obdobím. Cítím změnu. Ale zda za to může tato kniha, to si nejsem jist.
I na mě je tahle četba až moc esoterická.
Na druhou stranu... vždy si i v takových knížkách "vyzobu" co se mi hodí.
Např. si cením toho, že někdo hodil na papír nepříliš upjatý pohled na Ježíše. Snad to není rouhání, víru rozhodně nevyvracím, ale vidím to podobně.
Za chvíli to budou tři desetiletí co můj současný stav bytí vnímá tento svět, ale i já sám mám pocit, že jsem v jakémsi koleni bodu zlomu událostí. Rozvoj vědomí, informační věk, vývoj technologií... Rád si přečtu něco, co se podobnými myšlenkami zabývá z duchovního hlediska. Ne vše jde totiž změřit, nakreslit, vyjádřit slovy. A i když jsme vyspělá civilizace, z hlediska niterního rozvoje jsme na tom snad nejhůř za x stovek let.
Sám jsem spíše realista a pragmatik, ale připadá mi pošetilé zavrhovat něco, na co si "nemohu sáhnout".
A pokud bych si měl odnést i nějakou pragmatickou myšlenku z knížky, tak asi tuhle:
"Den za dnem se musíte soustředit na to, abyste nereagovali na -tlačítka-, která jste po všechny ty roky nechávali v mysli zapínat. Někdo vás urazil nebo zranil? Něco je zdánlivě špatně? Zklamal vás někdo? Den po dni nad tím přebírejte kontrolu. Můžete to téměř úplně anulovat. Jakmile se vám to podaří, poznáte to. Věřte mi, budete se cítit jinak".

29.11.2020 4 z 5

Učení dona Juana Učení dona Juana Carlos Castaneda

Carlos potká indiánského drogového strejdu a ten mu poskytne nějaká ta kouzla. Z jedné strany mince. Z té druhé... zamysleli jste se někdy nad tím, že je jiná skutečnost, než ta běžná, každodenní?
Trošku mi nesedí rádoby vědecký závěr, ale sám netuším, jaký měl být účel knihy. Autorův život neznám. Něco by snad zvládl popsat i lépe.
Tak či tak, každý si stejně musíme najít svou vlastní cestu za poznáním a v knize je dost podstatných mouder.

19.03.2019 4 z 5

Zenová hůl Zenová hůl Thomas Cleary

Příjemné duchovní čtení s ponaučením. Některé příběhy dají více, některé méně. Není-li to autosugesce, možná mě to zas někam posunulo.

09.03.2019 4 z 5

Vybrané kapitoly z psychologie Vybrané kapitoly z psychologie Marie Vacínová

Srozumitelně napsané pro laika, jako jsem já. Takový odrazový můstek, rozšířil jsem si znalosti. Nevím, pro koho měla být kniha původně určena, ale na mě tam bylo až moc pedagogické psychologie, vzhledem k celkovému obsahu.

09.03.2019 4 z 5

Když jsem o námětu slyšel, zvědavě jsem se na povídku dlouho těšil. Až se ke mně dostala. Ne že bych byl líný čtenář, ale kvalitní krátké příběhy mám rád. Čekal bych více zapeklitý příběh, přesto i tak ve mně zanechával zvláštní pocitové stopy. Je tak zvláštně jednoduchý, až váhám, zda má hlubší myšlenku. Příjemné čtení zhltnuté za okamžik.

08.03.2019 5 z 5

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

Prostě třetí díl.
Kdo si našel cestu až k tomuto komentáři, netřeba mu víc vysvětlovat.
První díl byl překvapivý samotným základem děje, druhý už tím pádem musel trochu ubrat na síle, přesto byl příběh velice chytlavý.
Třetí díl ale zase vystoupil na špici a určitě se mi líbil více než ten druhý.
Protože... a kvůli... Však sami víte. A pokud ne, čtěte...
Oddechové čtení, co vás vtáhne do "mytologického" světa a stránky ubíhají samy.
No a jde se tedy dál. :)

04.07.2018 5 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Ale jo, dávám pět. Není to nejlepší kniha života, vesmíru a vůbec, ale pořád mám tento styl velmi rád. Víc takových!
No, tak je ta první polovina nudnější - ale co, to je Anglie.
Od druhé poloviny to nabere spád, nadpřirozené a sci-fi věci jsou velice chytlavě napsané, postavy originální a osobité. Na své si přijde i technicky založený člověk a filozofické myšlenky někdy vedou k dlouhému zamyšlení.
Jen si nejsem jist, zda mě těch pár věcí typu "domysli si sám" u konce fakt baví nebo drásá nervy. I když... však já to vím, stejně jako Dirk!
Z čistého holismu jsem se k této knize dostal ve výprodeji v knihovně za 5 kč. Stejně jako druhý díl, na který se těším, ale jen tak si ho nevyplácám...

16.04.2018

PHP a MySQL bez předchozích znalostí PHP a MySQL bez předchozích znalostí Miloslav Ponkrác

Povedené.
Jakožto neznalec jazyka PHP jsem přečetl tuto knihu a myslím, že jsem dostal slušný základ.
Je dobře napsaná, vše se dá pochopit. Poctivě jsem vše zkoušel, dělal testy a někdy mě zvídavost dovedla i nad rámec knihy.
A jde se dál...

13.04.2018 5 z 5

HTML5 a CSS3 - Názorný průvodce tvorbou WWW stránek HTML5 a CSS3 - Názorný průvodce tvorbou WWW stránek Elisabeth Castro

Podařená kniha pro začátečníky tvorby webových stránek. HTML a CSS je prostě základ.
Autoři téma vysvětlují od úplného začátku, postupně přidávají nové a nové elementy a pokud při čtení prakticky testujete, stránky se Vám zkrášlují a vylepšují před očima.
Jako základ tedy myslím stačí.

19.03.2018 5 z 5

Hardware pro začátečníky Hardware pro začátečníky Dagmar Šimková

Něco psané pro začátečníky, a něco zase zbytečně složité. Některé informace jsem postrádal a také už je na knize poznat starší doba vydání.
Konkrétně jsem očekával osvěžení znalostí a přiučení se něčemu novému. To jsem dostal pouze v malé míře.
Možná za to nemůže kniha, ale můj špatný výběr.
Dávám 3/5, neboť i špatná naučná literatura je dobrá!

05.09.2016 3 z 5

Trading in the Zone - Tajemství úspěchu na burzovních trzích Trading in the Zone - Tajemství úspěchu na burzovních trzích Mark Douglas

Ke knize jsem se dostal jako tip od burzovních obchodníků, kteří jí mají jako modlu.
Dle mého názoru 3 věci potřebné k obchodování na burze:
1) kapitál
2) analýza (a znalosti)
3) psychologie.
No a právě psychologii se tato kniha věnuje. Rozlišuje úspěšné obchodníky od té drtivé většiny ostatních.
Měl jsem při čtení rozporuplné pocity - baví / nebaví, zajímá / nezajímá, důležité / nedůležité.
Ve finále mi kniha dala spoustu zajímavých důležitých myšlenek, které se mi určitě ještě budou hodit.
Snad si jí ještě někdy přečtu, až nabudu více zkušeností a padnu do "negativní oblasti".

20.07.2016 4 z 5