Jarin212 Jarin212 komentáře u knih

Údolí Issy Údolí Issy Czesław Miłosz

Ač Miłoszovy "návraty" provázejí většinu jeho tvorby, teprve v románu Údolí Issy naplno otevírá nejintimnější fragmenty vlastního dětství. Fantastická rovina nadpřirozených bytostí se prolíná s pobaltskými reáliemi, prvotními náznaky filozof. otázek (které v dospělosti tak mistrně zkoumal) a lyrickým líčením všudypřítomné přírody. Pod touto strukturou se navíc rýsují zásadní (nejen litevská) společenská témata v konfliktech národnostního a sociálního původu. Czesław Miłosz jako velký básník mistrně vládne každým slovem a Údolí Issy lze bez nadsázky považovat poetický román. Knihu zcela doporučuji!

21.01.2014 5 z 5

Konformista Konformista Alberto Moravia (p)

aneb Za vším hledej Freuda? Vynikající psychoanalýza.

16.01.2014 5 z 5

Poznámky o kinematografu Poznámky o kinematografu Robert Bresson

Velice obtížně sehnatelná kniha z celkem pochopitelných důvodů - inspirativnost Bressonových poznámek je pro toho, kdo se zaobírá filmem, takřka nepřehlédnutelná. Vzniká metodická mozaika, jejíž jednotlivé dílky lze libovolně rozvíjet dál ve vlastních interpretacích. Zcela doporučuji!

07.01.2014 5 z 5

George Orwell George Orwell Gordon Bowker

Mimořádně důkladně zpracovaný náhled na život a dílo zásadního autora v rámci politickosociologické literatury 20. století. Bowker nesmírně poutavě hledá jednotlivé souvislosti a provázanosti, nechybí ani značné množství citací z Orwellových děl, dopisů, esejí, novinových článků, recenzí, básní... Osobnost GO je nahlížena citlivě v co nejvyšší míře objektivity a zároveň s nebývalým pochopením, snad v jistém ohledu souputnickém. Pro obdivovatele Orwellova díla biografii zcela doporučuji!

03.01.2014 5 z 5