Jackjelly Jackjelly komentáře u knih

Čtu báseň, která nekončí Čtu báseň, která nekončí Lawrence Ferlinghetti (p)

Stačilo si přečíst báseň "Svět je báječné místo k narození" a věděl jsem že bude mezi mými trvale oblíbenými básníky. A pořád ještě občas sáhnu do knihovny, vytáhnu tuhle knížku a nalistuji svá oblíbená místa. A doufám, že usměvavý funebrák přijde ještě o něco později ...

Vylízanej mozek Vylízanej mozek Allen Ginsberg

Pro Ginsberga mám slabost už od dob, kdy se mi dostala do ruky nějaká 4 kopie na psacím stroji přepisovaného Kvílení a změnila mé vnímání poezie novými netušenými směry ...

Čáry Čáry Paul Klee

Poezie stejně hravá jako jeho kresby. Pokud máte rádi Morgensterna nebo Ernsta Jandla, tahle knížka vás rozhodně potěší.

13.05.2012 5 z 5

Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána Benjamin Rochefort

Jsem rád že jsem nebyl sám ve čtvrteční frontě, mé vzpomínky jsou obdobné,příjemný relax mezi studiem, restauracemi kamarády a ...

03.05.2012 4 z 5

Celý život. Výbor z deníků 1948–1984 Celý život. Výbor z deníků 1948–1984 Jan Zábrana

Již dlouho mě nějaká kniha tak neupoutala jako tento výbor z deníků Jana Zábrany. Zápisky deníkového typu jsou proloženy zaslechnutými citacemi, vlastní poezií a úvahami nad životem a smrtí. Doporučil bych to všem kteří na minulý režim vzpomínají v dobrém - ničení mentality a životů obyčejných lidí knihou prolíná s neskutečnou intenzitou a následky vidíme denně kolem sebe. Velmi silná a neveselá kniha, která má co říci i v dnešní době.

Doplním o krátkou citaci:
"Se zánikem vědomí osobní svobody zaniká i vědomí osobní odpovědnosti. Pokud si člověk uvědomí tohle, nemůže se divit podobě světa, ve kterém žije."

18.02.2012 5 z 5

Nepodávej ruku číšníkovi Nepodávej ruku číšníkovi Jan Němec

Čtivě napsané povídky ze zákulisí českého filmu šedesátých let i dob režisérovy pobytu v USA. Mírně skandální historky se čtou snadno a místy docela pobaví, i když některé zmiňované asi úplně nepotěší. Za přečtení rozhodně stojí.

18.02.2012 4 z 5

Cesta Českem našich otců (Píkarský román) Cesta Českem našich otců (Píkarský román) Egon Bondy (p)

Padesátá léta očima holky co zvolna začíná chápat kam se její pološílené okolí vydalo ... hesla a vize a co z nich zbylo. Rozhodně velmi zajímavá kniha, která může přiblížit temné období našich dějin a doplnit mozaiku různých pohledů na tuto dobu.

18.02.2012 5 z 5

Johnny Rotten - jeho vlastními slovy Johnny Rotten - jeho vlastními slovy Dave Thomas

Kniha je plná Rottenových výroků, které jsou stejně někdy nevybíravé a ostré jako jeho hudba. Pro fanoušky Pistols, Rottena a hudební fandy zajímavá kniha, pro většinu ostatních docela zbytečnost.

01.11.2011 4 z 5

Kytary a řev aneb Co bylo za zdí Kytary a řev aneb Co bylo za zdí Filip Fuchs

Skvělá kniha pro pamětníky i ty co se chtějí dozvědět něco o minulosti, která se nepříjemně začíná podobat současnosti.
A výstižný -Anticopyright- z knihy : "Cokoliv z této knížky může být použito dle libosti. Neplatí pro studenty politologie, píšící své školní práce o subkulturách pro potřeby Ministerstva vnitra."
Jinak pro případné zájemce http://www.phr.cz/

01.11.2011 5 z 5

Hatto Hatto Egon Bondy (p)

Román opravdu filozofický :-), příběh hlavní postavy, mnicha Hattona je prokládán jeho dopisy opatu Gerbertovi, které jsou plné filozofických úvah nad stvořením, smyslem bytí, důvody lidské existence a hledání. Hledání vlastní vnitřní svobody, hledání důvodů k přežití, hledání vlastního místa ve světě. Bondy klade otázky a na každou lze nalézt několik odpovědí.
Pro ukázku malá citace:"Hatto věděl a chápal, že i vytrvalým uctíváním bůžků lze dojít k pochopení, že jsou to bůžci, a osvobodit se od nich".

18.10.2011 5 z 5

Hostina Atheistova Hostina Atheistova Jules Amédée Barbey d'Aurevilly

Kniha se zabývá otázkou morálky v době, kdy část společnosti opouští poslušnost k církvi a strach z boha a hledá jiné opěrné body pro vnitřní zdůvodnění svých činů. Ve své podstatě obhajoba církve jako instituce, jejíž důležitost nemohou popřít ani zarputilí atheisté. Každopádně docela zajímavé počtení které na žádnou otázku nemůže odpovědět, pouze další položit.

17.10.2011 4 z 5

Knížka pro snílky Knížka pro snílky Vladimír Jiránek

Těžko hodnotit knihu vtipů, některé člověku sednou, jiné méně. U Jiránka je těch vtipů, které pobaví a současně přimějí k alespoň malému zamyšlení přece jen nadprůměr. A někdy si člověk nakonec uvědomí, že ve skutečnosti vtip ani není vtipem, ale hořkou glosou reality.

15.10.2011 4 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Ještě po létech, když tuto knihu přidávám do knihotéky, mi běhá mráz po zádech, když v si vzpomenu, jak mizí v rašeliništi mamut i se šavlozubým tygrem (našel jsem teda Smilodontem). A Burianovy ilustrace? Vyburcovaly klukovskou fantazii do extrému

13.10.2011

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Knihy z dětství se nedají dnes recenzovat, tato byla prostě skvělá ...

Volání divočiny (7 povídek) Volání divočiny (7 povídek) Jack London

Co říct ke knize, kterou jsem v dětství přečetl jedním dechem s baterkou pod peřinou, když mě rodiče donutili zhasnout lampičku. Nic než jen - dejte ji dětem k přečtením :-) . Alespoň já mám na ní úžasné vzpomínky.

Listování Listování Jan Werich

Moudrost se neprodává na universitách... Bohužel :-)

Ve znamení náhody Ve znamení náhody Karel Effa

Velice milá a humorně napsaná kniha se spoustou zábavných historek i takových, co občas donutí k zamyšlení.

12.10.2011 5 z 5

Jak se jmenuje tahle knížka? Jak se jmenuje tahle knížka? Raymond Merrill Smullyan

Docela zábavná kniha pro delší večery, pokud nemáte zrovna co dělat :-)

12.10.2011 4 z 5

Zab mě prosím: necenzurovaná historie punku Zab mě prosím: necenzurovaná historie punku Legs McNeil

Vynikající kniha, při čtení si člověk říká, jak to všechno mohl třeba takový Iggy přežít. Spousta drsných i legračních historek a zajímavý pohled do zákulisí punkové scény té doby. A dobrá četba nejen pro pankáče :-)

10.10.2011 5 z 5

TEST DEPT. TEST DEPT. Radan Lexa

Kniha byla ve své době jednou z prvních ucelenějších informací o jedné z nejvýznamnějších skupin postindustriální scény.

10.10.2011 5 z 5