Jacck Jacck komentáře u knih

Úvod do kulturní a sociální antropologie Úvod do kulturní a sociální antropologie Robert F. Murphy

Základní přehled kulturní antropologie, tj. srovnání lidských kultur po celém světě. Obsahuje kapitoly Společenské systémy, Manželství a rodina, Příbuzenské systémy, Ekologie a hospodářství, Řád a autorita, Náboženství atd. Je zajímavé číst třeba matriarchálních společnostech nebo šamanismu, klanech, kmenech, státech, sexuálních tabu v různých společnostech atd.

10.08.2017 5 z 5

Neuroimunita Neuroimunita Michal Schwartz

Informace v této knížce jsou velice zajímavé a týkají se neuroimunologie, tj. vzájemného vztahu mezi imunitou a funkcí mozku. Schwarztová je neurobioložka, která provádí výzkumy na myších. Např. vezme myši zdravé a myši s deficitem imunity a ukáže, že myši s deficitem imunity mají horší pamět, hůř zvládají stres. Když jim provede transplantace kostní dřeně a tak jim navrátí imunitu, tak se tyto věci zlepší. Nebo provede myším transfuzi krve od starých mladým a opačně a ukáže, co to dělá s mozkem. Popis takových experimentů je obsahem knihy. Na knížce mi vadí, že těch informací neobsahuje zas tolik, je to pár krátkých kapitol, které jsou nafouknuté a opakují informace. Taky mi vadí vychloubání autory - "naše výzkumná skupina", "můj PGS student, který teď pracuje na Harvardu...". Celá ta kniha je představením výzkumu této autorky a je dost tématicky limitovaná, postrádá širší záběr, výzkumy se týkají myší, jiné poznatky než své vlastní z daného oboru autorka vůbec neřeší. Knihu bych asi doporučil těm, co mají nějakým způsobem k tématu blízko a zajímá je lidský mozek. 4 hvězdičky dám kvůli tomu, že kniha obsahuje opravdu zajímavé informace, které ještě nejsou známy ani mezi lékaři (jedná se výzkum zatím ve fázi zvířat)

03.08.2017 4 z 5

Navěky nerozhodnuto. Úvod do logiky a zábavný průvodce ke Gödelovým objevům Navěky nerozhodnuto. Úvod do logiky a zábavný průvodce ke Gödelovým objevům Raymond Merrill Smullyan

Populární úvod do logiky, který se od základních logických paradoxů (paradox lháře atd) dostane až ke Gödelovým větám o neúplnosti

30.07.2017 5 z 5

Odsud až do nekonečna Odsud až do nekonečna Ian Stewart

Populární kniha o tom, čím se zabývá dnešní moderní výzkum v matematice, od Fermatovy věty přes tzv. Monstrum grupu (monster group) až fraktálům a teorii chaosu. U těchto knih vždycky asi záleží, jaký má člověk background

28.07.2017 5 z 5

Bhagavadgíta zpěv vznešeného Bhagavadgíta zpěv vznešeného Svární Prabhavananda

Bhagavadgíta je součást eposu Mahabharaty, tvoří jeho duchovní srdce. Povinnost pro všechny zájemce o duchovno. Janíčkův překlad je skvělý. Vyhněte se verzi Bhagavadgity v překladu a s komentáři od jistého Prabhupada (zakladatel sekty hárekršňáků). Zatímco Janíček překládal s pokorou a talentem. Brabhupada je (dle mého názoru) dogmatik a arogantní narcis.

28.07.2017 5 z 5

Sherlock Holmes : to nejlepší Sherlock Holmes : to nejlepší Arthur Conan Doyle

Sherlockem Holmesem jsem byl zklamán. Po všech těch filmech a seriálech jsem si řekl, že půjdu přímo ke zdroji a přečtu si originál. Všechny příběhy SH jsou krátké povídky bez valného napětí, kdy slovutný SH používá své téměř nadpřirozené schopnosti dedukce k řešení případů. Nebavilo mě to.

23.07.2017 2 z 5

Kmotr Mrázek Trilogie Kmotr Mrázek Trilogie Jaroslav Kmenta

pohled do zákulisí české politiky.

23.07.2017 5 z 5

Conan Conan Robert Ervin Howard

Guilty pleasure mého mládí :-)

21.07.2017 5 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Nebylo to špatné, nenudil jsem se, ale bylo toho moc a ten setting mi tak uplně nesedl

20.07.2017 4 z 5

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

hlavní anti-hrdina má snad všechny duševní nemoci co existují

20.07.2017 5 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

Je to zvláštní kniha, která mne nejrpve vtáhla do svého cyberpunkového světa. Je neuvěřitelné, co se autorovi podařilo na začátku 90. let předpovědět ohledně internetu a jeho vývoje. Něco už se naplnilo, něco se teprve naplňuje (virtuální realita). Na druhou stranu mi na knize trochu vadilo bizarní míchání sumerské mytologie, neurolingvistického programování a virologie. Z vědeckého hlediska z toho vznikl nesmyslný mišmaš. Takže celkově je dílo směsicí geniálního vizionářství s nevěrohodnou mytologií. Trochu zvláštní je taky příběh. Celá kniha působí jako parodie na akční filmy a nechybí jí výborný ironický černý humor, včetně téměř komiksového hlavního padoucha. Celkově se jednalo o velmi zábavnou knihu.

12.07.2017 4 z 5