ijcro ijcro komentáře u knih

Deník coury Deník coury Marie Kratochvílová

Smál jsem se některým pasážím tak, až jsem spadnul z postele! Dokonce jsem jednu chvíli měl pocit, že je to osobní vyznání pašeračky Terezie, která uvázla v čase a prostoru v zamřížovaném kamrlíku kdesi v Asii, kam ji zavál poněkud nesnesitelně bizarní způsob života lehce vylíznutého... ehm, mozku...

Ale je fakt, že zrovna tohle vyprávění může být pro spoustu čtenářů hodně atraktivní (a rozdíl mezi courou a běhnou je v podstatě jen v té rychlosti)
:D

11.01.2019 1 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Zpočátku jsem mylně považoval příběh za pouhý popis simulace chorého mozku nějakého šílence, teprve později, po implementaci osobnosti z virtuálu do reálu a do těla nezničitelného androida (on není zas tak člověk a vlastně ani zombie v pravém slova smyslu), jsem pochopil ulítlou zvrácenost dějové linky. Je to fakt pro zasmání, na čurání, vtipkování (jen ta uřízlá hlava na Titanu v kapalném metanu je jak deadpoola a Monika je mrcha mrch, její hlavu bych chtěl mít doma na stěně jako trofej), zastřílení a tak dál a dál a dál k poměrně překvapivé pointě - za to dávám hvězdu navíc :)

11.01.2019 5 z 5

Bratři Kipové Bratři Kipové Jules Verne

Překvapivý fotografický detail je fakt nereálný, příběh o ušlechtilosti, čestnosti a víře obou hrdinů je dost plochý, vzlášť je-li vztažený k reáliím dnešní cynické doby. Čte se to dobře a pro dnešní čtenáře má bonus plus - je to na Verna poměrně tenká knížka :)

11.01.2019 4 z 5

Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy Jules Verne

Tahle kniha je šmrnclá všemi negativy dvacátého století a je na ní znát svižnější rukopis Vernova syna, který ji dokončil a vydal až po Vernově smrti a svým způsobem je dost odlišná od předchozích Vernových děl. Je to stále silný příběh o útěku z násilnického, rasizmem přetékajícího skoro ocelového města, plného hrubé techniky a vynálezů, sloužících výhradně vládnoucím elitám a kontrole života poddaných tam, kdesi v africké poušti.

11.01.2019 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Na příběhu je neúžasnější odvaha a sveřepost, s jakou se cestovatelé vydávají za svým nejistým cílem podle nejasných indicií napříč světem. Samozřejmě, že je vede prozřetelnost, jako každé dítě odhodlané prokousat se těmi stovkami stran textu, plných popisů dobových reálií skoro zaniklého světa. :) Doporučuji odhodlaným prokousat se sto padesáti osmi tisíci slovy.

11.01.2019 4 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Přemoudřelý Aronnax skoro na té ponorce zmagořil, čemuž se není možno ani divit, když ji vedl druhý magor, v němž se ušlechtilost snoubí se šílenstvím a nekonečnou touhou po odplatě celému lidstvu. Krátké akční scény prokládané nekonečnými popisy, poučkami a vysvětlováními (chápu, neměli wikipedii) nudily a dneska bych je určitě přeskakoval.
No, možná je dobře, že se toto pokusil pan Neff převyprávět, zestručnit a přiblížit dnešnímu čtenáři. Jako dítě jsem ji, vedle Robura (mimochodem, to byl taky pěknej trotl), doslova hltal... ale to mi bylo dvanáct, třináct... Doporučuji sic s výhradou.

11.01.2019 3 z 5

Vražedná past Marťanů Vražedná past Marťanů Nathan Archer

Tohle je fakt nářez hodný role pro Schwarzeneggera nebo Stalloneho! Fakt jsem si to užil. Mělo to švih, děj pádil jako zběsilý stejně jako invaze Marťanů na Zemi. No paráda. Sice občas někdo zhebnul mezi kulisami, ale holt válka je válka, a v té se na nějaké ztráty moc nehledí...

Na relativně malém prostoru je stěstnán i tak dost hutný děj. ++

08.01.2019 5 z 5

Astronauti Astronauti Stanisław Lem

Nejpoutavější je asi začátek, který začíná někde u tunguzského meteoritu rozlíčováním jeho významu. Odhlédnu-li od tehdejšího tendenčního balastu (který jsem tehdy jako dítě ani nevnímal) a archaických představ o vyspělosti civilizace, pak je to zajímavá storka o cestě k Venuši a o překvapivém objevu příprav invaze Venušanů na Zemi, které byly přerušeny venušskou jadernou apokalypsou. Co dodat? Klasika zabalená v ideologickém hávu tehdejšího vidění světa.

08.01.2019 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Knížku jsem četl několikrát, poprvé snad ještě jako školák a ohromně se mi líbil působivý průchod skupinky věčně navztekaných pidižvíků kosmickou lodí, ve které bylo pro ně všechno velké, aby nakonec zjistili kdo jsou a kde vlastně jsou. Doporučuji!

08.01.2019 5 z 5

Boží výheň Boží výheň Greg Bear

Velmi depresivní příběh s poměrně bezvýchodným dějem, zarámovaným koncem světa v americkém vidění světa. Šílenější horor apokalyptických rozměrů jsem snad ještě nečetl. Trochu rozvláčné ale jedním dechem se to asi přečíst ani nedá.

08.01.2019 2 z 5