Astronauti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Použije-li spisovatel současných přírodovědeckých a technických poznatků k dějově dobře skloubenému románu se zajímavými zápletkami, vytvoří čtivé dílo plné dobrodružství, schopné připoutat k sobě nejen mladé, ale i starší čtenáře. U mladých navíc navodí další touhu tvořivě technicky myslet a tím znásobuje hodnotu své knihy. Překlad z díla polského spisovatele Lema má tyto předpoklady. Román jím vytvořený je novým typem vědecko-fantastického románu. Autor v něm líčí meziplanetární výpravu astronautů na Venuši, obratně při tom používá výsledků současného bádání z jaderné energie, astronomie, fysiky a techniky, nicméně však člověk a život je ústředním motivem knihy. Plastický závěr o zničení civilisace válkou všech proti všem má přesvědčující protiklad v mírové tendenci o šťastné budoucnosti vyspělého lidstva, která ukončuje poslední stránky knihy.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82516/astronauti-8C7-82516.jpg 3.781
Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy
Orig. název:

Astronauci (1951)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Kniha Astronauti

Přidat komentář
ijcro
08. ledna

Nejpoutavější je asi začátek, který začíná někde u tunguzského meteoritu rozlíčováním jeho významu. Odhlédnu-li od tehdejšího tendenčního balastu (který jsem tehdy jako dítě ani nevnímal) a archaických představ o vyspělosti civilizace, pak je to zajímavá storka o cestě k Venuši a o překvapivém objevu příprav invaze Venušanů na Zemi, které byly přerušeny venušskou jadernou apokalypsou. Co dodat? Klasika zabalená v ideologickém hávu tehdejšího vidění světa.

gladya
07.03.2018

Četla jsem to jako dítě, tehdy jsem byla nadšená, ideologii jsem nevnímala. Je to jedno z poměrně raných Lemových děl, je docela zajímavé srovnat s jeho pozdějšími díly. Astronauti určitě nejsou nejlepší knížka, kterou tento můj oblíbenec napsal. To nejlepší napsal později. Astronauti patří k těm, které přece jen zastaraly. Mám na starém vinilu dramatizaci , pamatuji si začátek "Tady Kosmokrator. Prolétáme kolem planetky Adonis" , zkrátka jedno z děl, které mě k sci-fi přivedly.

ufak
23.11.2017

Četl jsem ji jako dítě a pak po letech znovu. Dlouhé nudné úvody jsem přeskakoval podobně jako třídy, podtřídy a čeledi u Vernea. Ale pak už to bylo zajímavější. Samozřejmě je to dané dobou, je to skoro prvotina. Asi si ji po letech někdy z nostalgie přečtu. Hlavně McGyverovské řešení výbušniny v jeskyni.

mulderka
28.07.2017

Dramatický úryvek, který jsme měli v čítance, myslím že pro 5. ročník ZŠ, byl jedním ze spouštěčů mé celoživotní lásky k SF a fantastice jako takové. Co tedy na knížce, která takto nasměrovala můj vkus a světonázor, kritizovat?? Ideologie byla prostě daná letopočtem vzniku /1950/, dějovosti, akčnosti i poučení /tehdejším/ mladým čtenářům je tak akorát...
Co mě ale zarazilo, když jsem tento poklad nedávno opět vytáhla z knihovničky, byla absolutní nedomyšlenost, jaký vliv by měly všechny ty monumentální projekty jako rozpuštění ledovců, navedení druhého atomového Slunce nad Antarktidu a podobná drobná vylepšení planety Země, na přírodu a celý planetární ekosystém. Tady zřejmě definitivně převládlo myšlení "poručíme větru,dešti a bez nějakých ohrožených druhů se klidně obejdeme". Ale to je jen můj postřeh z 21. století, na kvalitě knížky a mém subjektivním hodnocení se nic nemění.

Lessana
12.05.2017

No, tak toto bola zatiaľ najslabšia kniha od Lema, akú som čítala. Rozvláčne tempo na oddychové čítanie by nebolo až takým mínusom, keby neprechádzalo miestami až do uspávajúceho. Námet - cesta na Venušu za účelom preskúmania úmyslov Venušanov s nami, pozemšťanmi na základe rozlúšteného "raportu" alias Tunguzskej záhady - bol interesantný, o to nič. Ale neuveriteľnosť zápletiek, skoro vôbec nerozvité postavy (nehovoriac o ich menách, ktoré sa v príbehu vyskytovali tak zriedka, že sa v nich ťažko orientovalo), sled udalostí akoby nasilu polátaných dokopy a naivita až hlúposť hlavného hrdinu, to veru knihe nepridáva. Veľmi zvláštne tiež pôsobilo stavanie "vedcov" do pozície temer nadľudí. O to údernejšie, ale často samoúčelne (asi aby sa vedných odborov neznalý čitateľ čo-to podučil) pôsobil kontrast medzi "vedcami" a pilotom. A tak ako mi vôbec neprekážali odborné state v Nepřemožitelnom a v Návratě z hvězd, tu ich bolo priveľa a opisovaných až príliš (a často zbytočne) do hĺbky. Ku koncu príbeh strácal na pútavosti, hoci práve tam sa dozvedáme, čo sa s Venušanmi vlastne stalo. Bol to veľký nepomer - niekoľko sto strán podivných zápletiek temer neznámych postáv a zrýchlený záver na zopár stránkach. Škoda. Nevyznelo to zrejme tak (pacifisticky, humánne a s výkričníkom pre nás, pozemšťanov), ako si autor prial. Ale - ilustrácie v knihe (z r. 1959) sú nádherné! :-)

Aqualung
16.07.2014

Starodávná technicistní sci-fi z období ranné komunistické společnosti budí místy úsměv, místy běhá mráz po zádech.Ale nic zlého.Opět poukaz na zlo, které vznikne ve společnosti, která je polarizovaná a vlastní zbraně hromadného ničení.Ty jsou dříve, či později použity v bratrovražedném konfliktu.A pozemšťané vstupují na Venuši pár desitek let po katastrofě.......Měli jsme se asi poučit, snad si to autor tak přál...Kdoví?....A

alessi
19.04.2014

Odporucam aj rozhlasove spracovanie. Tam je menej ideologie.

vpadysak
22.02.2014

Mám radu pre potencionálnych čitateľov.
Vydržte kapitolu o polyméroch, aj keď to bude ťažké, vydržte, potom to už bude len lepšie...