igor6519 igor6519 komentáře u knih

12 pravidiel pre život – Liek na chaos 12 pravidiel pre život – Liek na chaos Jordan B. Peterson

Určite to nie je self-help book. Peterson objavil čosi, čo je súčasnú generáciu zabudnuté, alebo opovrhované - zmysel pre realitu v ktorej sa nachádzame a potrebu "systému", ak chceme ísť ďalej.

20.04.2019 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Po dlhej dobe nedávno čítané deťom. Samozrejme najväčší úspech mala časť s tortou.

21.11.2015 5 z 5

Konec civilisace Konec civilisace Aldous Huxley

Mnoho kritikov porovnava 1984 a BNW s komentarom, ze Huxley sa asi "trafil" do vizie spolocnosti a buducnosti lepsie ako Orwell. Pri pohlade pod povrch je tato predstava rovnako strasna, ak nie este horsia ako totalita "jednej strany".

04.02.2016 5 z 5

Šarlatáni: Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík Šarlatáni: Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík Lydia Kang

Kniha "Šarlatáni" je jednou z tých, ktorá vyzerá na prvý, aj druhý pohľad úplne fantasticky. Ak by bolo vydavateľstvo RAK reštauráciou, dostalo by minimálne dve Michelinske hviezdičky.
Inak to nie je ani pri tejto knihe. Šarlatáni podľa anotácie ponúkajú "...rekonštrukciu bizarných, čudných, niekedy až hrôzostrašných „liečebných postupov“ lekárov, vedcov, liečiteľov, ale aj naozajstných šarlatánov a obchodníkov s ľudskou dôverčivosťou..."
Do tohto momentu je všetko pravdou a kniha je okorenená humorom, ktorý vtipne komentuje jednotlivé toxické techniky, z ktorých mnohé stoja na pokraji moderného uvažovania a hraničia so šialenstvom. Ale... asi najväčším problémom je, že si v niektorých kniha zamieňa nedostatok vedeckých poznatkov so šarlatánskym prístupom. Napr. dnes väčšina lekárov považuje teóriu o zubnom kaze ako zdroji skrytých zápalov za neoverenú, ale práve táto teória stála za zbytočným trhaním zubov. A to radšej nespomínam veľké medicínske škandály minulého storočia...
Takže možno trochu menej irónie a viac pochopenia, že "veda pokročila" aj vďaka "šarlatánom".

20.02.2021 3 z 5

Pán světa Pán světa Robert Hugh Benson

Jedna u prvých antiutópií od katolíckeho autora. Technicky je na úrovni svojej doby (vzducholode, telegraf), ale v oblasti pohľadu filozofiu doby, ktorú popisuje biblické Zjavenie Jána je až nepríjemne aktuálna.

10.06.2019 5 z 5

Honba za meteorem Honba za meteorem Jules Verne

Jedna z "Verneoviek", pri ktorej nechápem, že ju zatiaľ neobjavil nejaký scernárista a režisér. Popri tom skvelá kombinácie komédie (súdny spor), katastrofického filmu (pád meteoru), politiky a sci-fi.

19.11.2015 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Kniha, ktorá si doslova žiada moderné prepracovanie. Mladá, milá a neskutočne naivná hrdinka, ktorá príliš prežíva romantické príbehy a tajomstvá z kníh je hodená do obyčajného (a niekedy až nudného) života...

20.11.2018 5 z 5

Uvoľnení Uvoľnení Neal Shusterman

kniha má niekoľko svetlých bodov, ale čím viac čitateľ uvažuje nad logikou tohto sveta, jednoducho si povie, že "willing suspension of disbelief" sa vyčerpala a nemá zmysel na nič sa hrať. Ide o YA distópiu, akých sa produkujú desiatky a možno už stovky a nič hlbšie za tým nehľadajte.

27.11.2016 odpad!

Ohromné maličkosti / (Obrany) Ohromné maličkosti / (Obrany) Gilbert Keith Chesterton

Asi najlepší prvý kontakt s dielom G.K.Chestertona - jednoducho skvelé čítanie pre každého, kto chce hlbšie čítanie na niekoľkých stranách.

19.11.2015 5 z 5

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Ku knihe som sa po dlhom čase opäť vrátil a stále mi vŕta hlavou, čo sa skutočne stalo v prípade Mangrenovej skupiny.

11.11.2015 5 z 5

Krvavá cesta do raja: Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko Krvavá cesta do raja: Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko Jozef Hajko

Kniha ma príjemne prekvapila rozsahom, nakoľko moderných kníh, ktoré pokrývajú toto obdobie je žalostne málo, pričom väčšina staršej literatúry je buď zámerne, alebo podvedome tendenčná.

24.01.2024 5 z 5

Smáli se Galileovi: O vynálezcích a vynálezech, které změnily svět Smáli se Galileovi: O vynálezcích a vynálezech, které změnily svět Albert Jack (p)

Slabá kniha motivačnej literatúry, ktorej jediná myšienka je "naďalej to skúšaj" a "rob to, čo ťa baví a nakoniec to pochopia". Na jedného génia sú žiaľ desaťtisíce netalentovaných ľudí a stovky šialencov, ktorí sú presvedčení, že oklamú termodynamické zákony, alebo že náhodné udieranie do kláves je znamením génia. Ku každej takejto motivačnej knihe by si mal človek prečítať Život a dílo skladatele Foltýna.

22.05.2019 1 z 5

Poklad Inkov Poklad Inkov Andrej Kalník

Kniha bez akejkoľvek logiky s chaotickým dejom.

22.02.2019 1 z 5

Misionári Misionári Owen Stanley

Veľmi dobrá a veselá kniha.

16.12.2018 5 z 5

Cesta pútnika Cesta pútnika John Bunyan

Skvelá kniha, ktorú by mal prečítať každý. Jeden zo základov modernej literatúry, ktorý prekvapí duchovnou hĺbkou, rozhľadenosťou autora a dobrým štýlom, ktorý má spád. Opis "nezávislého súdu" s porotou v zložení: "...pán Nepriateľský, pán Klamár, pán Ukrutný, pán Nenávidiaci Svetlo a pán Nezmieriteľný..." jednoducho nemá chybu.

11.11.2016 5 z 5

Projekt Zenta Projekt Zenta Martin Jurík

Veľmi zaujímavý nápad a dobré spracovanie.

11.11.2015 4 z 5

Nebezpečná skratka Nebezpečná skratka Madeleine L'Engle

Kvalitná kniha, ktorá u nás vyšla v nesprávnom čase. Možno na začiatku 90tych rokov s lepšou obálkou by sa z nej stala klasika. Viac na mojom blogu: http://www.zabudnuteknihy.eu/2015/10/co-bolo-harry-potterom-pred-harry.html

11.11.2015 5 z 5

Duch Delacroixa Duch Delacroixa James Fox Higgins

Druhá časť distópie od austrálskeho autora. Téma sa výrazne posúva a nadobúda spirituálnu rovinu, čo je zaujímavé. V tejto knihe ide autor trochu ďalej v osobnej filozofii, ktorá je v rovine s objektivizmom Ayn Rand, alebo modernému chápaniu konzervatívnej filozofie.

05.04.2022 4 z 5

Šiesty zmysel Šiesty zmysel Margaret Sutton Briscoe

"Romantická" kniha pri ktorej veľa vecí jednoducho nedáva zmysel. Správanie hrdinky, jej motivácia, aj správanie okolia je nelogické, nehovoriac o druhej časti, kde by malo prísť k "vyvrcholeniu". Oproti tomuto sú knihy "červenej knižnice", aké sa v desiatkach tlačili počas ČSR veľdiela literatúry.

28.01.2022 1 z 5

Duch Emily Duch Emily James Fox Higgins

Technologická sci-fi dystópia od austrálskeho autora, čo je samo o sebe v našich končinách raritou. Dej pomerne dobre odsýpa, hoci je trochu na škodu, že autor kŕmi čitateľa svojou filozofiou.

02.01.2022 4 z 5