Smáli se Galileovi: O vynálezcích a vynálezech, které změnily svět

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když Galileo poprvé přišel s myšlenkou, že Země není středem vesmíru, tak se mu vysmáli. O rádiu ještě před sto lety kdosi prohlásil: „Ta bezdrátová hudební krabice nemá žádnou obchodní hodnotu. Kdo by platil za zprávu, která není učena jasně dané osobě!“ Něco podobného říkali o televizi: „Americké rodiny nebudou sedět okolo překližkové krabice a hodiny na ni zírat.“ Telefon byl ústy ředitele Britské pošty odmítnut jako bezvýznamná hračka se slovy: „Díky, máme skvělé poslíčky.“ Jednatel společnost IBM si myslel, že na celém světě se prodá maximálně pět počítačů. Naštěstí pro něj (i pro nás) to jeho syn viděl jinak. A tryskový motor, který změnil život nám všem, málem stál Franka Whittla ten jeho, ale on to nevzdal. Členům Beatles bylo zase řečeno, že kytarovým kapelám už pomalu odzvonilo, a Elvisovi radili, ať jde radši řídit kamion... A o tom je celá tato kniha – o tom, jak si někdo někde řekl: „Tohle by se dalo udělat líp“, a pak strávil roky vymýšlením. Někdy se už nelze dopátrat, jak to bylo, ale u spousty vynálezů víme přesně, kdo je objevil a jak. Ve čtivé, poutavě napsané knížce britského historika a spisovatele Alberta Jacka se dočtete příběhy nejrůznějších vynálezů a vynálezců, kteří navzdory pochybnostem svých souputníků uspěli a změnili svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333522/smali-se-galileovi-o-vynalezcich-a--khf-333522.jpg 3.79
Žánr:
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

They Laughed at Galileo: How the Great Inventors Proved Their Critics Wrong, 2015


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Smáli se Galileovi: O vynálezcích a vynálezech, které změnily svět

igor6519
22.05.2019

Slabá kniha motivačnej literatúry, ktorej jediná myšienka je "naďalej to skúšaj" a "rob to, čo ťa baví a nakoniec to pochopia". Na jedného génia sú žiaľ desaťtisíce netalentovaných ľudí a stovky šialencov, ktorí sú presvedčení, že oklamú termodynamické zákony, alebo že náhodné udieranie do kláves je znamením génia. Ku každej takejto motivačnej knihe by si mal človek prečítať Život a dílo skladatele Foltýna.

Rihatama
10.07.2018

Je zajímavé, kolik vynálezů bylo objeveno díky náhodě. O penicilinu to ví snad každý. Ale jak by mě mohlo napadnout, že viagra byl lék původně zamýšlený na regulaci vysokého krevního tlaku? Mám za to, že působí spíše opačně :-). O některých nikdy nedokončených projektech z důvodu nulové ziskovosti pro podnikavé podnikavce už jsem taky slyšela. Mnoho jiných své vynálezy naopak prosadí, mnohdy ale za cenu velkých obtíží a únavným bojem s nedůvěrou a nepochopením. Uznání se řada vynálezců dokonce nedočkala ani po své smrti. Málokdy tak stačí invence a dobrý nápad. Bez heroické trpělivosti a vytrvalosti nadšených vynálezců by mnoho technických či praktických novinek a vychytávek vůbec nespatřilo světlo světa, nebo nedošlo k významnějšímu užití. A totéž platí o mnoha spisovatelích, režisérech, politicích, zpěvácích atd. atd. Z toho plyne ponaučení. Nikdy se nevzdávat. Ani na potřetí. Ani na podesáté.

"Jako druh jsme se dostali tam, kde jsme, díky lidem, kteří riskovali a nenaslouchali radám moudřejších."


TheRaven
23.09.2017

Velmi příjemně napsaná knížka o tom, jak důležité je jít si za svým snem. Autor připravil soubor nejrůznějších historek o přelomových vynálezech, kvůli kterým se jejich prozíravým tvůrcům leckteří nejprve vysmívali a následně klaněli, o světoznámých knihách či filmech, jež by bez neskutečné trpělivosti svých tvůrců nikdy nespatřili světlo světa, nebo o předpovědích slavných vědců, které byly tak strašně mimo, až se čtenář prostě nemůže nesmát. Jak už to u podobných knih bývá, není to úplně ideální materiál na kontinuální čtení, protože všechny ty historky postupně začnou splývat, i když se autor snaží sympaticky měnit témata i rytmus, ale ve všech ostatních ohledech mohu pouze doporučit.
http://www.iliteratura.cz/Clanek/38759/jack-albert-smali-se-galileovi-jak-velci-vynalezci-vytreli-zrak-svym-kritikum