I_love_books I_love_books komentáře u knih

Hejhula hum, otevři dům! Hejhula hum, otevři dům! Daniela Řeřichová

Zajímavá kniha s pěknou pohádkou. Jako malá jsem tyto příběhy zbožňovala, teď se mi také líbí, jen je to jiné.
Kniha je krátká - tudíž se čte lehce, poučná, vtipná a dobře napsaná.
Dávám knize čtyři hvězdičky, jako pohádka na dobrou noc se může zalíbit.

17.04.2016 4 z 5

A pošli to dál A pošli to dál Markéta Řeřichová

Kniha plná úžasných básní, které ale nejsou o "přenádherných krajinách", pohádkových postavách ani o nesmyslných rýmech. Jsou o životě a o pocitech.
Jedna z básní se mě hluboce dotkla a trochu mě i rozplakala, ale i ostatní básně jsou velmi dobré a emočně silné.
Kniha může působit na pohled "lehce" a dá se přečíst za den, respektive za hodinu, ale nutí k velkému zamyšlení a emočnímu prožitku.
Knize dávám pět hvězdiček, stojí za přečtení.

17.04.2016 5 z 5

Stručná historie mého života Stručná historie mého života Stephen William Hawking

Dobře napsaná kniha, Stephena Hawkinga velice obdivuji a jeho život je pro mě zajímavým. Jeho autobiografii jsem si přečetla ráda, informace psané přímo od něj jsou, na rozdíl od různých mediálních spekulací, spolehlivé.
Na autobiografii tam bylo hodně fyziky, ale to je pochopitelné, když se to týká života Stephena Hawkinga. Přeci jen se ale autor vyhýbá rozepisování svých osobních věcí. O fyzice se i v této své autobiografii rozepsal mnohokrát, ale osobní věci spíše oznamuje, moc je nerozebírá, což je škoda. Chtěla bych vědět více ohledně pocitů spojených s jeho nemocí, stejně tak u jeho rodinných vztahů.
Jinak je to ale kniha velmi dobrá a čte se poměrně lehce, jedinou brzdou jsou mírně zdlouhavé fyzikální pasáže. Dávám této autobiografii čtyři hvězdičky a doporučuji všem obdivovatelům Stephena Hawkinga.

05.04.2016 4 z 5

Moudrost a vtip Oscara Wildea Moudrost a vtip Oscara Wildea Oscar Wilde

Skvělá kniha plná úžasných citátů. Mnoho jim znám z Obrazu Doriana Graye, kde je to plné dobrých citátů, stejně jako tato kniha.
Některé citáty jsou si velmi podobné, ale to nevadí, alespoň se člověku připomenou.
Pro milovníky Oscara Wildea a/nebo citátů je toto vhodná kniha.
Čte se lehce, přesto nutí k velkému zamyšlení nad mnohými věcmi. Může pomoci člověku, který řeší nějaké dilema - nebo ho naopak může zmást :-).
Snad si alespoň pár citátů zapamatuji, některé jsou opravdu dobré.
Jedinou chybu jsem našla, v oslovení "Pane Gray", což by se v českém jazyce mělo skloňovat, mělo by tam být "Pane Grayi", ale je to jen maličkost.
Knize dávám pět hvězdiček, ráda se k ní občas vrátím.

01.04.2016 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Velice zajímavá kniha. Četla jsem sice i lepší, ale tato se mi také moc líbila. Zajímavé pojetí příběhu, místy velice zajímavé a dobré otázky a pojetí morálních dilemat. Ta dvojitá Ich-forma se mi líbila, příběh byl zajímavější.
Georg v něčem připomínal klasického patnáctiletého kluka, jindy zase intelektuála.
Děj mě místy pobavil, jindy dojal (ale nebrečela jsem).
Příběh je tak akorát dlouhý, bylo by zbytečné ho prodlužovat. Vše podstatné v knize je.
Knize dávám čtyři hvězdičky, je originální, pěkná a vede člověka k zamyšlení.

20.03.2016 4 z 5

Makbeth Makbeth William Shakespeare

Skvělé drama, které je sice psáno trhaně, ale to ho dělá ještě lepším. Škoda, že linka duševního šílenství Makbetha a jeho ženy nedostala více prostoru, tahle část je z celého příběhu nejzajímavější. Přiznávám, že Romeo a Julie si mi líbilo více, ale jen o trochu, a Makbeth je pro mě skvost, ostatně tím jsou snad všechna Shakespearova díla.
"Co stalo, stalo se." - Lady Makbethová, str. 83, překlad Erika A. Saudka, nakladatelství Odeon

12.03.2016 4 z 5

Jak už jsem napsala u Jmenuji se Martina: Přiměřeně dlouhá kniha se zajímavým, důležitým a dobře napsaným tématem. Takové knihy by měly být na seznamech povinné četby, některým by to mohlo hodně pomoci. Příběh je psán velmi reálně, je vidět, že se na tom podíleli opravdoví odborníci a lidé s podobnými zkušenostmi.
Cítila jsem i jisté podobnosti mezi mnou a Alicí, naštěstí jich bylo jen pár.
Této knize jsem dala pět hvězdiček, i proto, že jsem se dokázala poměrně dobře do Alice vžít.

20.02.2016 5 z 5

Knize dávám čtyři hvězdičky, je sice velmi dobrá, ale oproti Jmenuji se Alice mi tam něco trochu chybělo.

20.02.2016 4 z 5

Trójanky a jiné tragédie Trójanky a jiné tragédie Eurípidés ze Salamíny

Zajímavé tragédie z dob antického Řecka. Všechna dramata se mi líbila, nejvíce asi Médeia. Euripidés měl na psaní opravdu talent. Čtyři sta stran může být pro někoho odstrašující, ale kniha je rozdělena na několik divadelních her, navíce zajímavých, které sami o sobě moc dlouhé nejsou, tudíž se to čte lehčeji, než se zdá.
Jen by se v překladu občas našlo pár chybně označených dialogů (jednou zaměnili osoby, párkrát zapomněli uvést, že mluví někdo jiný/další), ale naštěstí je jich jen pár.

13.01.2016 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pěkná kniha, jejíž pohádky by se klidně mohly předčítat dětem. Všechny pohádky se mi moc líbily, jen škoda, že jich nebylo trochu více. Poznámky Albuse Brumbála jsou vhodným doplněním informací pro fanoušky Harryho Pottera, lidem stojícím pouze o pohádky se ale můžou zdát zbytečné. Já byla za Brumbálovy poznámky ráda, byly zajímavé. Určitě si knihu, nebo alespoň některou z pohádek, přečtu někdy zase, třeba až budu potřebovat pohádku na dobrou noc :-).

02.01.2016 5 z 5

Harry Potter & filozofie: kdyby Aristoteles byl ředitelem školy v Bradavicích Harry Potter & filozofie: kdyby Aristoteles byl ředitelem školy v Bradavicích David Baggett

Velmi zajímavá kniha - filozofie, psychologie a Harry Potter. Pro mě něco opravdu úžasného. Obzvláště některé kapitoly byly skvěle napsané, jiné byly trochu slabší, ale to je o pohledu čtenáře. Líbilo se mi, že na (téměř) každou kapitolu vynaložil(a) úsilí jiný/jiná filozof(ka).
Jediné, co knize velmi škodí, jsou chyby. Nemyslím chyby pravopisné (překlep jsem tam našla jeden jediný), mám na mysli chyby faktické. Fred a George se v pátém díle Harryho Pottera nepřeměňovali, jak je v knize psáno, ale přemisťovali se. Harry nenafoukl svou tetičku Marge v knize Harry Potter a Tajemná komnata, ale v knize Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. Také některé citace byly špatně zařazeny (občasně byl spleten Fénixův řád a Ohnivý pohár). A Aristoteles nežil v letech 384-322 našeho letopočtu (jak je psáno na str. 79), ale před naším letopočtem (jak je už správně psáno na str. 348). Věřím, že tyto chyby byly způsobeny překladem a korekturou, nikoliv samotnými autory, protože to by knize ubíralo minimálně jednu hvězdičku.
Jinak ale mohu knihu doporučit. Jen vůči těm faktickým chybám musí čtenář přivírat oči, pokud chce dílo náležitě ocenit.

02.01.2016 4 z 5

Čas mezi námi Čas mezi námi Tamara Ireland Stone

Kniha to byla pěkná. Ale ty chyby hodně kazily dojem z celého příběhu. Vím, že na vinně není autorka, ale mizerná korektura českého překladu, kvůli které zůstalo v knize mnoho chyb. Téměř v každé knize člověk najde jeden-dva překlepy, někdy je jich i více, ale to jsou třeba překlepy a chyby drobné a hlavně je jich minimum. To neplatí o téhle knize. Překlepů je hodně a nejsou drobné. Člověk si těžko nevšimne, když jsou v knize opakovaně dvě slova za sebou, i když tam má být jen jedno. Jinak se mi ale příběh líbil, proto dávám tři hvězdičky, bez těch chyb by to možná byly hvězdičky čtyři.

19.12.2015 3 z 5