hu_87 hu_87 komentáře u knih

Biologie Biologie Neil Campbell

Tlustá, těžká, nepřenosná bichle plná zajímavých informací, které se třeba ve škole ani nenaučíte. Stojí za to si jí pořídit, anebo aspoň přinejmenším se s ní zašít někde v knihovně.

Evoluční biologie Evoluční biologie Jaroslav Flegr

Perfektní odborná kniha nacucaná informacemi. Nebude nejspíš srozumitelná úplně pro každého, ale to se podle názvu dá očekávat.

Byliny z Boží zahrady Byliny z Boží zahrady Maria Treben

Úžasná a zajímavá kniha.

Chronická únava Chronická únava Ján Praško

Zajímavá a podrobně napsaná knížka se spoustou informací a kazuistik.

Charakterové typy člověka Charakterové typy člověka Stephen M. Johnson

Opět, fanoušci Lowena a podobných autorů ocení. Knížka se zaobírá jednotlivými charakterovými strukturami (hysterická, schizoidní, orální...), píše o tom, proč takový struktury můžou vzniknout, jaký mají takový základní strachy; jak se jejich struktura projevuje na těle, z hlediska fyziologie; a na konci knížky jsou všechny struktury probraný ještě jednou stručně a jsou tam připsaný přehledně různý doporučení, co u takovýho člověka rozvíjet, jaký svalový skupiny uvolňovat apod. Prostě úžasná knížka.

01.10.2020 5 z 5

Zeptejte se pilota - Vše, co jste kdy chtěli vědět o letecké dopravě a cestování letadlem Zeptejte se pilota - Vše, co jste kdy chtěli vědět o letecké dopravě a cestování letadlem Patrick Smith

Knížka nabízí to, o čem hovoří samotný název - takže knížka asi není pro vyloženě širokou veřejnost.
Pozitivum je, že kniha je psaná srozumitelně, čtivě; psaná formou tučně zvýrazněná otázka a následná odpověď. Kniha vás asi neuklidní z letecké dopravy, pokud se bojíte, takže asi nekupovat s očekáváním, že se stane zázrak ;)

22.09.2020 5 z 5

Hraniční stavy v psychiatrii Hraniční stavy v psychiatrii Zdeněk Boleloucký

Na knize se mi líbí to, že se věnuje tak trochu opomíjenému tématu a to jsou schizotypní poruchy.
Samozřejmě - podle názvu tu jsou zastoupeny i kapitoly o hraniční poruše (zjednodušeně hranice neuróza-psychóza), ale hlavně o schizotypní poruše, rysech (porucha osobnosti-psychóza, v DSM považovaná jako porucha osobnosti z klastru A).
Informace se sice často opakují, ale na druhou stranu tu jsou různé zajímavé věci, takže to se dá oželet.
Knížka se mi moc líbila, už jen vzhledem k tomu, na jaká témata se zaměřuje. A dalším plusem je srozumitelnost.

13.08.2020 5 z 5

Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Ronald David Laing

Náročná kniha spíš pro psychoanalyticky zaměřené čtenáře, lidi zaměření spíše na exaktní myšlení a jasné a dané informace budou mít s touto knihou trošku větší problémy.

Jak už podle názvu vyplývá, kniha se zaměřuje na self - ať už falešné, schizoidní, odosobněné či co ještě. Kniha je protkána nejrůznějšími úvahami na bázi opravdu psychoanalytické či o něco méně psychoanalytické, ale co je důležitější, obsahuje kazuistiky, což mi přišlo jako příjemné osvěžení a oddechnutí od poměrně na pozornost náročné knížky.

Celkový dojem z knížky je takový nijaký, opravdu nevím, co si o té knize mám myslet. Obsahuje cenné postřehy a myšlenky, se kterými se ve světě psychologie určitě neztratíte a mám takový dojem, že by vám tato a podobné knihy mohly pomoct při přijímačkách na obor psychologie, protože se opravdu jedná o poměrně náročné psychologické čtení, u kterého je potřeba přemýšlet a soustředit se, abyste se v tom neztratili.

11.08.2020 5 z 5

Rorschachova metoda Rorschachova metoda Martin Lečbych

Naučit se alespoň základy z metody ROR chce notnou dávku pozornosti a touhu učit se. Je velmi dobře, že existují autoři jako pan Lečbych, kteří shrnují jednu z nejčastěji používaných metod v psychologické diagnostice.
Knížka se hodí asi všem z oblasti psychologie, kteří se s touto metodou budou setkávat pravidelně.
Co se týče čtení - kniha je opravdu odborná literatura, žádná pohádka na dobrou noc. Spousta zkratek (třeba MOR, FABCOM jsou ještě v pohodě) a je třeba tu knížku opravdu vnímat a vstřebávat, pokud si z ní chcete něco odnést.
Na druhou stranu, když získáte jistý základní přehled, spousta věcí vám přijde pak logických.

Musím však upozornit na jeden důležitý fakt - Rorschachova metoda je nejpoužívanější a nejpřeceňovanější metodou a je třeba jí vyhodnocovat vždy komplexně, v souvislostech. Neznamená automaticky, že na jedný tabuli vidíte třeba smrtku, že musíte být automaticky depresivní, vždy je třeba to brát v kontextu dalších odpovědí a podle toho přizpůsobovat konečné vyhodnocování.
I tak si říkám, zda např. je relevantní fakt, že takových namátkou 63% lidí s depresí odpovědělo tak a tak a zda je vhodný nápad to brát jako něco obecněji platného, ale to by bylo už na trochu jinou diskuzi. Ale, to mě ještě přivádí na jednu věc: v knize se pravidelně vyskytují úvahy typu "pravděpodobně, možná" apod., což stále více naznačuje, jak je ROR metoda na druhou stranu zrádná.

10.08.2020 5 z 5

Podminované dětství Podminované dětství Heinz-Peter Röhr

Pěkně napsaná knížka, kde se rozebírají vzory jednotlivých výchovných stylů, traumat a s tím související vzory myšlení.

23.07.2020 4 z 5

Citový mozek - Neurobiologie, klinický obraz, terapie Citový mozek - Neurobiologie, klinický obraz, terapie František Koukolík

Odborná kniha, využitelná lidmi (jako jsem třeba já), kteří danou problematiku "žerou" a rádi o ní čtou. Odborná publikace, kterou ocení jen lidé, kteří jsou na toto téma zažraní. Stavby a anatomie, fyziologie různých oblastí mozku, které jsou zodpovědné za tzv. emoční život, emoční vnímání a prožívání. A vzájemné souvislosti.
Jediný mínus je to, že není k dostání v tištěné podobě. Ale to už u tak dobrých knížek bývá.

17.07.2020 5 z 5

Vyšetření a výzkum mozku Vyšetření a výzkum mozku Miroslav Orel

Je to taková poměrně tenká knížečka, která stručně rozebírá nějakou tu stavbu mozku a jeho vyšetření (tzn. MRI, CT...). Orel mívá lepší knížky, ale i tahle se vyplatí - zvláště pro některé studijní obory.

Nic mi není! Pomoc nepotřebuju! Nic mi není! Pomoc nepotřebuju! Xavier Amador

Prakticky zaměřená kniha se spoustou příkladů z praxe. Ideální pro každého, který má příbuzného s nějakou psychickou poruchou.

Krize a krizová intervence Krize a krizová intervence Naděžda Špatenková

Knížka se mi líbila, ale chvílemi na mě působila příliš teoreticky a málo prakticky (což je zrovna u krizový intervence celkem problém).
I tak se knížka vyplatí přečíst, je to hodně podnětné a zajímavé (včetně informací o nějakých těch linkách důvěry apod.).

27.05.2020 4 z 5

Děti a problémy v chování: Etopedie v praxi Děti a problémy v chování: Etopedie v praxi Miluše Hutyrová

Mám doma, protože se mi hodí v rámci studia, jsou zde kazuistiky, včetně odbornějšího pohledu na věc (psycholog, psychiatr); taky jsou tu nějaký ty základní rozdělení poruch chování, jejich typické projevy, případná prognóza; a velmi široce se autorka zaobírá problematikou ADHD.

Schizofrenie Schizofrenie Lucie Bankovská Motlová

Celkem užitečná příručka jak pro pacienta, tak pro jeho rodinu. Schizofrenii považuju za nejzávažnější psychické onemocnění vůbec a jsem ráda za každou knížku, která v souvislosti s touto dg vyjde.

27.05.2020 5 z 5

Forenzní psychologie Forenzní psychologie Ludmila Čírtková

Mám doma a nelituju. Vyplatí se jí mít doma, jestli se o problematiku zajímáte blíže. Autorka píše osobitým stylem, čtivě a srozumitelně.

27.05.2020 5 z 5

Psychická útočiště: Patologické organizace u psychotických, neurotických a hraničních pacientů Psychická útočiště: Patologické organizace u psychotických, neurotických a hraničních pacientů John Steiner

Předem napíšu svůj názor, který se týká "publika" této knihy. Nemyslím, že by byla kniha určená naprosto pro každého, tzn. pro širokou veřejnost. Hlavně z toho důvodu, že ne pro každého musí být takové čtení srozumitelné. Troufám si říct, že se nejedná o příliš lehké čtení, ono chce trošku širšího vhledu a znalostí, aby to člověku pomohlo knížku lépe vstřebat.
Když vás zajímá psychoanalýza, jděte do toho.
Pokud ne, zkusit to můžete, ale je velká šance, že vás kniha bavit nebude.
Mně se knížka líbila. Je to něco jinýho, netradičního a myslím, že i celkem užitečnýho k zamyšlení.

23.05.2020 5 z 5

Etika pro pomáhající profese Etika pro pomáhající profese Jiří Jankovský

Mé hodnocení se vztahuje k 2. vydání;
Kniha je napsaná srozumitelně, čtivě a myslím, že je čtení toho je docela podnětný a může dost rozšířit obzory obecně. Takže za mě určitě jako knížka super, je obsáhlá, některá témata si myslím, že do etiky tak úplně patřit nemusí a spadají do x dalších oblastí života, ale tak víc informací se hodí vždycky.

23.05.2020 5 z 5

Psychodiagnostika dospělých Psychodiagnostika dospělých Mojmír Svoboda

Absolutně hrozná kniha (hned vysvětlím). Je vyčerpávající, obsáhlá, zahrnující kompletní přehled nejrůznějších testů - ať už osobnostních, projektivních nebo výkonových.
Dosud je to jenom dobrý.
Akorát kniha má jeden zásadní nedostatek - absolutní nepřehlednost, chaos všech chaosů. Mám na mysli to, že vzhledem k tuně informací bych uvítala četnější tučná zvýraznění. Takhle to značně ztěžuje vyhledávání v textu.
Ale jinak dobrý. Jsem ráda, že jí mám doma.

11.05.2020 4 z 5