Hombre Hombre komentáře u knih

Cirkus Les Mémoires Cirkus Les Mémoires Petra Hůlová

Hodně \"nabitá\" kniha, ve které se pořád něco děje, s opravdu širokým záběrem. Pohybujeme se v ní napříč světem, od chudé vesnice na Středním východu až po Spojené státy. Prostředí jsou brilantně vykreslená, s obrovským vhledem do životů (i vnitřních) všech postav. Množství děje a informací na úkor hlavní dějové linky, milostného příběhu, mi ale zároveň přijde jako slabina, někdy jsem si připadal zahlcený a neměl jsem nějak silnou potřebu se ke knize vracet. Spontánní jazyk, který by se měl číst jako po másle, působí občas nepřehledně a šroubovaně. Jinak je to pro mě na české poměry bezpochyby mimořádná kniha.

23.09.2013 4 z 5

Umírající zvíře Umírající zvíře Philip Roth

Přiznám se, že pro mě bylo trochu těžké porozumět hrdinovi téhle knihy. Jeho (autorovy) úvahy o osobní svobodě mohou být inspirativní, nicméně nekompromisně machistický pohled na svět vyznívá dost jednostranně. Shrnul bych ho do názoru, že monogamně žijící muži jsou slaboši, páchající zločin na své přirozenosti. Vyprávění mě postupně víc a víc odrazovalo, ke konci už jsem knihu četl s velkým odstupem, rádoby emotivní závěr na tom nic nezměnil. Kamarádka, která knihu četla, tvrdí, že ačkoli se na ženy soustředí většina hrdinova (autorova) zájmu, ženám v podstatě nerozumí a pouze se motá v mantinelech svého ega..

03.09.2012 3 z 5

Incal Incal Alejandro Jodorowsky

Bezbřehá fantazie, asi takhle bych se pokusil vystihnout tento komiks. Určitě by se našlo i pár výhrad - občas trochu překombinovaný děj, ne vždycky úplně odpovídající kresba, nicméně jsem se celou dobu skvěle bavil a obdivoval, kam až se dá v akčním metafyzickém sci-fi příběhu zajít.

06.02.2012 4 z 5

Muž, který zemřel jako losos Muž, který zemřel jako losos Mikael Niemi

Detektivky jako žánr mi nikdy neimponovaly, nicméně u Niemiho jsem zkusil překonat předsudky. Řekl bych, že je to ve výsledku spíš psychologický román, ve kterém se řeší obecné téma "kostlivců ve skříni" ať už u jednotlivých postav nebo u celých národů a států (Švédsko, Finsko). Jako sonda do psychiky seveřanů a současného života ve Švédsku román určitě funguje, detektivní zápletka jde ale nakonec definitivně stranou (což by u detektivky asi být nemělo?:), rádoby šokující a překvapivé rozuzlení pro mě vyznělo dost prázdně.

06.02.2012 3 z 5

Knihkupec, který se přestal koupat Knihkupec, který se přestal koupat Fritiof Nilsson Piraten

Kniha je opět velmi zábavným vyprávěním se spoustou detailů z tehdejšího života, což dodává na věrohodnosti. Po velmi pomalém a klidném rozjezdu dostává vyprávění nečekaný spád a změní se nálada, takže v závěru už nepůsobí tak odlehčeně jako třeba Bombi Bitt a já.

02.01.2012 4 z 5

Bombi Bitt a já Bombi Bitt a já Fritiof Nilsson Piraten

Velmi zábavné čtení na způsob Huckelberryho Finna s mistrným vykreslením postav. Zároveň je ale z děje cítit i nelehký osud chudších lidí v tehdejším Švédsku. Překvapil mě konec "do ztracena", s čímž je ale asi třeba u Piratena počítat (viz. Kozel zahradníkem).

02.01.2012 5 z 5

Permakultura v kostce Permakultura v kostce Patrick Whitefield

Až zkrachují všechny ekonomické a politické systémy a lidé se budou muset znovu naučit starat sami o sebe, můžou se informace z téhle šikovné brožurky hodit. Jak smysluplně hospodařit a nedevastovat při tom planetu, jak si pěstovat vlastní produkty a neudřít se při tom, třeba právě o tom je tahle knížka. Nečekejte ale žádné praktické rady Přemka Podlahy na výrobu dvoupatrového rýče, jedná se spíše o změnu celkového pohledu a přístupu. Knížka se dobře čte, některé informace byly pro mě dost překvapující a každopádně velmi inspirativní.

16.10.2011 5 z 5

Sri Ramakrishna Sri Ramakrishna Karel Vogl

Archaicky působící záležitost, ovšem s velkým duchovním potenciálem. Ramakrishnu bych podle této knihy přirovnal k Socratovi. Jde na dřeň. Nezanechal žádné spisy, nezabýval se žádnými odkazy, nehledal žáky, nezaložil sektu ani náboženství. Pouze miloval. Boha. Vroucně a oddaně. Spisek je vlastně životopisem a sebranými promluvami a citáty, které se dochovaly díky žákům a stoupencům.

09.10.2011 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Další z knih, která popisuje nejen příběh i, ale také přibližuje indiánskou kulturu a filozofii. Oproti jiné knize Forresta Cartera s indiánskou tematikou Odvedu vás do Sierra Madre, která je poměrně brutální a přímočará je tahle knížka milá a spíš smutně nostalgická. Souhlasím s krejzym, že konec vyznívá trochu do prázdna, kniha ale určitě stojí za přečtení.

06.10.2011 5 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Příběh indiánů a genocidy jejich národa se prostě nedá ignorovat a tahle kniha popisuje poslední mohutné vzepětí svobodných indiánů - Apačů a jejich zoufalém (od)boji. Autor byl podle všeho dost sporná osoba. Tvrdil o sobě, že je indiánského původu, podle jiných zdrojů to nebyla pravda. Založil jakousi odnož Kuk Klux Klanu a veřejně propagoval segregaci černochů. K indiánům musel mít úplně jiný vztah, jinak si nedokážu vysvětlit sympatie k jejich kultuře a filozofii, které jsou z jeho knih cítit. Předchozí informace ale, doufám, nikoho neodradí od přečtení knížky, která je strhující a navíc má pro mě sympatický duchovní přesah. Navíc je zřejmě i historicky dost přesná. Oproti známější Škole malého stromu, která je spíš melancholická a lyrická je Odvedu vás do Sierry Madre brutálně přímá.

06.10.2011 5 z 5