Hezy Hezy komentáře u knih

Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým Josef Svátek

Román nádherně líčí zvyky katů, jejich vnímání svého řemesla a jejich následné proměny ve společnosti. Tato knížka a její další pokračování nejsou pouze historickým románem, ale umožňuje nahlédnout do tehdejších zvyků a ukazuje na city zločinců ale i lidí, kteří se na popravy zločinců chodili dívat. Josef Svátek čtenářům otevírá historický pohled do tehdejší Prahy a daří se mu to krásně. Knihu jsem četl jedním dechem, jelikož je krásně čtivá a rád jsem pokračoval ve čtení ostatních dílů.

20.10.2015 5 z 5

Divoký západ: Průkopnická doba Ameriky Divoký západ: Průkopnická doba Ameriky Thomas Jeier

Perfektní kniha s dobře seřazenými etapami, jejichž vývoj a průběh vytvořil takový západ, jak ho my dnes známe. Knihu oceňuji už z toho důvodu, že historických knih o divokém západě je poblíž v knihkupectvích dost málo. Tuto encyklopedii o divokém západě doprovázejí velice zajímavé, pamětní fotografie a dále i hezké fotky, které sám autor nafotografoval. Kniha mě velice potěšila a doporučuji jí všem, kdo chtějí nahlédnout do začátků historie, která postupem času vytvořila tu část drsné země, kam se lidé chodili dívat na oběšence ( jako v jiných zemích), kde vícekrát promluvila pistole dříve než ústa a kde lidé hledali štěstí a mnohdy se jim hledání stalo osudným. Země, která ovšem svojí romantiku nepostrádala a stále mnoho lidí láká svojí symbolickou atmosférou.

20.10.2015 5 z 5

Pověsti od Husího křídla Pověsti od Husího křídla Zdeněk Barborka

Popíjet lahodný chmelový mok v teplé hospůdce mezi přáteli je příjemné. A ještě příjemnější to může být, když si vzájemně vyprávíte příběhy a příhody z okolí. V takovém prostředí nikdy při vyprávění v krku nevyschne a nálada k vyprávění stále stoupá. Pokud samozřejmě sedíte s těmi, kteří naslouchat chtějí. Kniha kombinuje pohodové, přátelské sezení v hospůdce. Poukazuje na určitě osoby, které dané pověsti vypráví a potom už vás směruje do dob, které byly mnohdy těžké, mrazivé a velice smutné ale samozřejmě i tyto časy, které se mohly zdát těžké, nepostrádaly radosti a jak se říká, pivečko teklo a poteče v každé době. Kniha je velice zajímavá hlavně v tom, že popisuje situaci, při níž se pověsti vypráví, jak se vypravěči a posluchači v něčem vzájemně doplní a občas nějaký ten posluchač situaci nadlehčí a okoření humorem. Též se kniha nese v příjemném trampském duchu tehdejší nedávné doby.

19.10.2015

Příběhy ze staré Šumavy Příběhy ze staré Šumavy Antonín Rausch

Když jsem tuto knihu četl poprvé, měl jsem pocit, že jsem nalezl zlato. Vyprávění je výborné. Byl to obrovský zážitek, který mi otevřel svět bájí a pověstí a lidové slovesnosti vůbec. Pověsti jsou určitě z německých pramenů. Pravděpodobně bylo čerpáno z pověstí Hanse Watzlika. Tuto knihu si doporučuji vzít s sebou do přírody, sednout si někam k nejbližšímu stromu a hltat tajemné příběhy. Tyto příběhy vám pomohou nahlédnouti do časů, kdy Šumava byla nespoutanou přírodou, která byla jak krásná, tak i krutá. Při čtení vás často zamrazí. Způsob vyprávění těchto příběhů v knize atmosfericky přiblíží doby, kdy nejistota číhala na každém kroku, nemoci chodili po domech, v lesích hořely modravé plameny označující zlato, čerti lítali vzduchem a duše zemřelých ovlivňovaly životy pozůstalých. Cesty z vesnic do vesnic nebo do měst byly dlouhé a mnohdy opravdu mohl na záda pocestnému nějaký ten Stilzel sednout. Sami jste si ten pocit dokázali představit, když jste procházeli nočním lesem. Já osobně knihu přečetl několikrát a stále se k ní vracím. A myslím si, že to není jenom tím, že bydlím v branách Šumavských lesů, prachatických. Kniha se určitě líbila i rodákům z jiných krajů a měst. Škoda, že v chybějících pramenech není Watzlik, jako jeden z mnohých autorů a sběratelů těchto pověstí uveden. Nejspíše je to ale i kvůli tomu, že kvůli svým sympatiím, které projevoval nacistické ideologii, by nemohlo jeho jméno v době vydání této knihy na knize ani v pramenech být uvedeno.

19.10.2015 5 z 5

Labyrintem míst klatých Labyrintem míst klatých Martin Stejskal

Nádherná kniha. Potěší každého, jehož toulavé boty putují po českých krajinách a jehož srdce naslouchá atmosférám, které Genius Loci vyvolává. Doporučuji i seriál Magickou krajinou, natočený díky předešlému vydání Labyrintem tajemna.

19.10.2015 5 z 5