Hebrey Hebrey komentáře u knih

Vyhledám své ovce Vyhledám své ovce Martina Šambazová

Nádherné, dechberoucí a povzbuzující svědectví (nebo cestopis, chcete-li) jedné české misionářky. Martinu Šambazovou jsem asi jednou nebo dvakrát potkala "naživo" a stejně tak několik dalších lidí, které v knize jmenuje. Navíc jsem měla možnost kdysi krátce pracovat pro Ebenezer, ačkoliv jen několik měsíců a na výrazně "vymazlenějších" místech. Ale i tak jsem mohla okusit něco málo z této práce a vidět na vlastní oči věci, které mohou znít až neuvěřitelně. Líbí se mi, že autoka nepíše své svědectví takovým tím americkým "haleluje je to super" style, Popravdě vypráví o chvílích, kdy všechno šlo a zázračně lehko, ale zároveň o chílích mnohem těžších, kdy v cestě stálo nespočet problémů, chvílích, kdy prožívali, nebezpečí, beznaděj, zradu, nemoci i únavu, strach i vlastní nechuť jít dál.

15.04.2017 5 z 5

Přicházejí Přicházejí Tomáš Novotný

Zajímavá brožurka, která se celkem dobrým způsobem snaží informovat o různých náboženstvích a sektách. Možná je trochu škoda, že autor vybral jen nekteré skupiny, z nichž např. moonisté a Rodina lásky čítají v ČR jen několik desítek členů.

22.03.2017 4 z 5

Osvobození ducha Osvobození ducha Watchman Nee

Nevím, jestli to bylo mým momentálním rozpoložením, nechápavostí, mizerným překladem nebo chaotickým stylem samotného Watchmana, ale tuhle knihu jsem absolutně nepochopila.

21.03.2017 1 z 5

České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi Josef Jedlička

Velice zajímavé téma. Knihu tvoří soubor esejí, které tvoří tématický celek. Škoda, že jsou psány stylem, který není příliš srozumitelný, a není to starší češtinou, s níž obvykle až tak veký problém, ale spíše častým odbíhání od hlavního tématu.

17.03.2017 3 z 5

Prázdná kolébka Prázdná kolébka Nancy Baker Jacobs

Musím přiznat, že se mi i přes několik málo nedostatků v překladu i v příběhu samotném, kniha velice líbila.

14.03.2017 4 z 5

Jak přežít manželství / Život začíná po čtyřicítce Jak přežít manželství / Život začíná po čtyřicítce Willy Breinholst

Popravdě řečeno, jsem ani žádné závratné čtivo neočekávala. Skutečně jsem od tohoto dílka nečekala víc než jednoduchou oddechovku, u které se člověk od srdce zasměje. Tak nevím, oddechovka to byla, nenáročná, jednoduchá, kniha dobrá skutečně, když chcete něco, nad čím nemusíte příliš přemýšlet. S tím humorem je to ale už slabší. Přiznávám, že jsem se párkrát skutečně pousmála, ale jinak buď nerozumím dánskému humoru, nebo jsem holt jiná krevní skupina a proto nechápu, co je komického na tom, když si pár stárnoucích snobů koupí místo desetipokojové vily dům, kde jsou(jen) tři ložnice a vše ostatní jako ze žurnálu.
Co mne překvapilo, že se knize dostalo, co do kvality češtiny, na dnešek velmi dobrého překladu. Jediné co jsem na práci přkladatelky nepochopila, že se snažila knihu za každou cenu počeštit, tím, že některým postavám dala vysloveně česká jména a příjmení (ovšem jiným nechala původní dánská, což poněkud kazí efekt), jedny ze sousedů poslala na dovolenou do Beskyd a z Dánska téměř nepozorovaně udělala republiku.

12.03.2017 3 z 5

Jak být dobrým rodičem Jak být dobrým rodičem Jirina Prekop (p)

Ačkoliv se mi stává, že s paní Prekopovou v některých detailech nesouhlasím, v zásadních věcech má pravdu. Co se týče této knihy konkrétně, já ji hodnotím, jako velice dobrou. Pro člověka, jako jsem já, tedy s pedagogickým vzděláním, který už na toto téma přečetl a prolistoval víc děl, pochoitelně taková brožurečka žádný nový objev nepředstavuje. Jsou ale lidé jinak zaměření, kterým může právě takto obecná sbírka krátkých myšlenek, návodů a rad pomoci více, než odborná kniha plná odbrných pojmů.

09.03.2017 4 z 5

Svrablavé uši Svrablavé uši John Stetz

V našich končinách prožilo "hnutí víry" svůj boom především v 90. letech, krátce po revoluci a otevření hranic. Dnes je jeho vyznavačů v ČR relativně málo. Přesto není nemožné se s ním setkat a proto může být kniha celkem praktickým průvodcem a vysvětlením toho, jakých chyb se tyto sekty dopouští. Škoda, že není psaná srozumitelněj, tak aby jej pochopil i člověk, který neovládá "křesťanskou hatmatilku". V češtině navíc nesrozumitelnosti přispěl i kostrbatý překlad.

04.03.2017 2 z 5

Duchovní autorita Duchovní autorita Watchman Nee

V první řadě je třeba souhlasit s tím, co je napsáno v úvodu, tedy že kniha rozhodně není adresována nevěřícím. Ateista nebo kdokoliv, kdo není křesťan by ji nejspíš považoval za naprosto nesrozumitelnou. Pro mne, jakožto cílovou skupinu, měla určitý přínos. Pravda, v některých detailech jsem s autorem nemohla souhlasit, ale až na výjimky to byly podrobnosti, které nebyly pro základní myšlenku až tak zásadní. Je ale škoda, že kniha je spíš souborem výtahů z autorových kázání. Některé myšlenky by chtelo více utřídit, dát do souvislostí a samozřejmě zbavit text řečnických pomůcek.

27.02.2017 3 z 5

Z modré konvičky prší na Žofín Z modré konvičky prší na Žofín Ladislav Dvořák

Docela pěkné básničky.

16.02.2017 4 z 5

Z deníku kontrarevolucionáře Z deníku kontrarevolucionáře Pavel Kohout

Inu, z počátku jsem měla chvílemi dojem, že knihu ani nedočtu. Některé pasáže byly nezáživné až nudné. Navíc jsem se zpočátku v té deníkové koláži poněkud ztrácela v osobnostech, které jsou tam často uvedeny jen jako písmeno nebo zájmeny on/ona. Jenže tohle není smyšlený román ani oddechovka ke kávě, ale tvrdá realita a v té se holt objevují i okamžiky méně zábavné a méně veselé stejně jako veselejší nebo přesněji nemající daleko k černému humoru. Smyslem knihy není pobavit, ale informovat, být zpovědí, objasněním, osobním svědectvím a zároveň poselstvím. Tuto úlohu plní na sto procent. Jednotlivé úryvky deníků do sebe až s ironickou dokonalostí zapadají a korespondují jeden s druhým. Jsem přesvědčený, že by si knihu měl přečíst snad každý, především ti s krátkou pamětí a všichni, kdo si socialismus dnes tak rádi idealizují. Kohout sám byl přesvědčený skalní komunista, který stejně jako tenkrát mnoho lidí věřil, že socialismus je cestou k ideálu komunismu, cestou k rovnosti a svobodě pro všechny, a že Sovětský svaz je důvěryhodný zkušenější přítel ..... a stejně jako tenkrát mnoho lidí zakusil hořké zklamání .... Nakonec tedy hodnotím 5 hvězdami.

16.02.2017 5 z 5

Psi, jak jsem je poznal Psi, jak jsem je poznal Otokar Karlík

Staré knihy mají oproti některým novým dílům obrovskou výhodu v té staré, modernismy neporušené češtině, která jim dodává na čtivosti. Četla se pěkně. Nicméně to je asi tak vše, co lze této knížce pochválit. Pro sběratele bude asi zajímavá. Já jsem se ale nemohla zbavit dojmu, že se autor snažil nacpat svůj životopis, životopisy svých čtyřnohých kamarádů, povídky o dalších psech a atlas ušlechtilých plemen, do jedné knihy.

04.02.2017 3 z 5

Proč muži lžou a ženy pláčou Proč muži lžou a ženy pláčou Allan Pease

Snad je to tím, že jsem na podobné téma přečetla už dost knih, článků a slyšela dost přednášek, ale sama pro sebe jsem v knize našla jen velmi málo nových poznatků. To ale autorům nezazlívám, pro "začátečníka" mohou být tytéž informace velice cenné. Navíc jsou psané srozumitelnou formou, okořeněnou sem tam nějakým tím vtipem. Co ale považuji za určité minus, je, že vedle informací vědecky potvrzených, všeobecně platných a podložených různými studiemi, je kniha tak z jedné třetiny zaplněná poznatky, u nichž mám podezření, že jsou buď vymyšlené anebo je holt mentalita českých mužů a žen přeci jen trochu jiná než u Američanů.

01.02.2017 3 z 5

Prázdniny u babičky Prázdniny u babičky Edith Unnerstad

Prázdniny u babičky jsem četla kdysi dávno jako malé dítě, tak jsem si po letech dala opakování. Co dodat, tohle jsou snad ty nejkrásnější knížky pro děti. Milý, dětský příběh, který ale není úplně naivní, ale místy i napínavý a poučný.

25.01.2017 5 z 5

Deštivé léto Deštivé léto Jan Kloboučník

Zpočátku jsem měla dojem, že knihu ani nedočtu. První kapitoly jsou napsané velice chaoticky a ztrácela jsem se trochu v čase i v postavách. Navíc mě silně iritoval hlavní hrdina, hrubý, cynický a sobecký sedlák, který se hospodářem stal, když mu ještě "teklo mléko po bradě", ale nezdráhal se zacházet i s lidmi o dost staršími nadřazeně a hrubě, a který nakonec k stáru otočil a svůj přístup k okolí změnil, když zjistil, že jemu samotnému "ujel vlak". Poslední kapitoly jsou psané o něco čtivěji než začátek, nakonec jsem tedy knihu dočetla.

20.01.2017 2 z 5

Afrodita Afrodita Isabel Allende

Nebyl to úplně můj šálek kávy. Po knize jsem sáhla více méně omylem. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že autorka vidí afrodiziakum téměř v čemkoliv a erotickou touhu v ní vyvolá skoro každé jídlo, tím spíš, pokud jej připraví její matka. Navíc si nejspíš není jistá, jestli je tím nejdůležitějším afrodiziakem láska víceméně neměnícího se páru nebo vzrušení během orgií, ba možná ta dvě slova považuje tk trochu za synonyma. Ale čekala jsem to horší. Na druhou stranu je kniha psaná velice čtivým slohem a během čtení jsem se místy i upřímně zasmála. Musím také ocenit zajímavé a nápadité recepty, nevím jestli působí tak, jak autorka očekává, ale vypadají chutně (ačkoliv v případě některých mám dojem, že bych sepo jejich požití i s chotěm sice odvalila do postele, leč za jiným účelem - sice také příjemným, ale ne tak "erotickým" :D).

02.01.2017 2 z 5

Sedmý milion Sedmý milion Tom Segev

Velmi zajímavá kniha psaná, vzhledem k problematice, z poměrně neobvyklého pohledu. Izrael je dnes nepochybně jediným skutečně demokratickým státem na Blízkém východě a jeho míra demokracie předčí i mnohé evropské země. Než ale Izrael do tohoto stavu dospěl, musel spolknout hořkou pilulku holokaustu s jehož následky a odkazem se museli a dodnes musí potýkat nejen přeživší, ale i ti, kterých se bezprostředně netýkal.

30.12.2016 4 z 5

Bible pro nejmenší Bible pro nejmenší Lois Rock

Obrázky jsou velice pěkné, příběhy vybrané celkem dobře a převyprávěné srozumitelně, jen některé z nich autorka oproti biblickému originálu poněkud přetvořila podle svého gusta.

21.12.2016 3 z 5

Noe a jeho zvířátka Noe a jeho zvířátka Christina Goodings

Z celé série těchto knížek je Noe udělaný snad nejlépe. S dětmi jsme se u něj pokaždé nasmáli.

21.12.2016 5 z 5

Velká kniha říkadel Velká kniha říkadel neznámý - neuveden

Dětem se knížka líbí a jistě pro ně má smysl a užitek. Jen snad ty nové říkanky se těm starým lidovým holt nevyrovnají.

21.12.2016 3 z 5