Georgius Georgius komentáře u knih

Otrok Otrok Isaac Bashevis Singer

Ufff... úžasná kniha

Mimo dobro a zlo Mimo dobro a zlo Friedrich Nietzsche

Občas začnu číst knížku od nějakého světově uznávaného filosofa a často po několika desítkách stránek už nemám chuť číst dále - samé s prominutím kecy, žvásty, teoretizování,... ale Nietzscheho názory, postřehy, myšlení ve mně obvykle rezonují a nemám k nim odpor.
Mám pocit, že mnoho světově uznávaných filosofů jen celý život teoretizovalo a nepokusili se/báli se opravdu žít - což se o Nietzschem říci nedá (možná i proto ta jeho vůle k moci/činu) a proto v jeho tvorbě cítím moudrost čerpanou z opravdového života.

Žít a přežít Žít a přežít Reinhold Messner

Moje první knížka, co jsem si od R. Messnera přečetl.
Mám rád filosofii a lidi, co ve svém životě šli svou vlastní cestou.
Mně se tato knížka líbila velmi moc a s některými názory jsem souzněl.
Hory miluju, ale hlavně pro ten únik od civilizace a že člověk je v horách sám za sebe a intenzivněji vnímá svůj život. Nejsem také zastánce masové horské turistiky a toho že po horách dnes leze téměř každý druhý - už to není o individualismu, ale dost o trendu (a taky to že je člověk několikrát jištěný a leze po již připravené trase už je trochu jinde od tradičního alpinismu).
Minulý rok jsem byl v horách v Himalájích (jen výšlap do základního tábora Annapurny) a bylo velmi příjemné si číst, jak se dost jeho příběhů odehrávalo na místech, od kterých jsem nebyl daleko.
Messnera si jako člověka velice vážím a v této knize se člověk může snadno přiblížit jeho životním názorům, kterým se dopracoval svým životem za hranicemi normálnosti a stádnosti.

A ještě jak se pořád omýlá jeho zesnulý bratr, tak si myslím, že je to čistě věcí Reinholda M. (vnímám to tak, že trpkost při vzpomínce na jeho smrt v sobě hluboko stále nosí a do konce svého života nosit bude).
Nad 6000 m.n.m začíná tzv. zóna smrti a tam už jde každý sám za sebe. Není čas na hrdinství, když člověk sám je tak blízko své smrti. Chtělo by to, aby všichni ti, co mu to kategoricky vyčítají (že ho tam nechal), se ocitli přesně v jeho situaci, ve které tehdy byl a myslím si, že spousta z těch kritiků by na to začalo koukat jinak.

29.10.2017 5 z 5

Jak přelstít ďábla - Tajemství svobody a úspěchu Jak přelstít ďábla - Tajemství svobody a úspěchu Napoleon Hill

Povinná četba.
V žádné jiné knížce jsem nenašel tolik koncentrovaných moudrostí jako v této a pochopil jsem, že ´´ďábel´´ skutečně existuje.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Krásná kniha s dojemným příběhem a hezký pohled na vnímání člověka, který je na intelektuálním Olympu.

Od Álp po Himalaje Od Álp po Himalaje Hermann Buhl

Jak už se tady v komentářích psalo, tak ten detailní popis výstupů v Alpách je možná až moc podrobný, ale stejně pro mě velmi hodnotná kniha a Hermann Buhl je mi osobnostně velmi sympatický a inspirující, i když jeho tělo je pohřbeno pod sněhem na hoře Čogolisa.
Byl to výjimečný horolezec i člověk.

Matka Matka Sholem Asch

Příběh se mi velmi líbil a hodně jsem se i zasmál - ten jejich otec (předčítač Tóry) mě mnohokrát rozesmál.
Vztah Dvojre a Buchholze je velmi hezký a dojemný.
Mám velmi rád výpravy prostřednictvím knížky do historie (člověk poznává, jak se žilo před mnoha desetiletími).

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

V podstatě souhlasím s jardadr.
To mi v tom příběhu velmi vadilo, že autor vyzdvihuje častokrát nezodpovědný/sobecký způsob života Goldmunda a přitom v příběhu příliš neschytal následky svých činů (karma). Takto to v opravdovém životě nefunguje.

Tuto knížku mi doporučila kamarádka. Sama mi říkala, že ji tato knížka dala impuls více žít a méně se bát, ale postupem času se to mé kamarádce v jejím životě velmi vymstilo. Nebrala příliš ohledy na druhé a chtěla si užívat bez odpovědnosti a braní ohledu na druhé.

Jestli bylo autorovým cílem navést lidi, aby více (opravdověji) žili, tak to beru, ale zapomněl (dle mého názoru) do příběhu zakomponovat i odpovědnost za své činy.

22.12.2013 4 z 5