gab72 gab72 komentáře u knih

Projížďka v kočárku s poníkem Projížďka v kočárku s poníkem Tamaz Čiladze

Útlá kniha, krátký příběh, ale větví se do více rovin. Hlavní hrdina Niko, studující malíř a lidé kolem něho. Bývalá láska Mariana, dcera z bohatší rodiny, která je vdaná, ale nudí se. Připadá si neužitečná a hloupá. Jako dívka, bývala výborná klavírstka, ale nyní je "jen manželka"zaoptřená hodným a schopným manželem, v ničem se neralizuje a je vlastně nešťastná. Odejde od svého manžela, vrátí se k Nikovi, který neví jak se k této situaci má postavit. A když se rozhodne, že zůstane u něho, že jí stále miluje a ona jeho, přijde její matka a Mariana odchází. Její manžel Dato se potká s Nikem, vše si vysvětlí....a konec je otevřený. Do této hlavní linie se proplétají střípky ze života sousedů z domu, kde bydlí Niko, jak je vnímá a jak se zapisují do jeho života. Kniha je napsaná v útržcích myšlenek, rozhovorů, vzpomínek....zajímavé

27.02.2024 3 z 5

Zuřiví Aztékové Zuřiví Aztékové Terry Deary

Výborně napsané, a už v předmluvě uvedené, proč jsou dějiny důležité....

09.08.2023 5 z 5

Pankáč v kostele Pankáč v kostele Juraj Jordán Dovala

Poučné příběhy, v kterých se autor snaží přiblížit lásku Boha lidem. Vtipné příběhy jsou hlavně ty ekumenické na kterých ukazuje potřebu sjednocení celé církve. Protože je mnoho cest, kterými Bůh člověka oslovuje. Milé, vtipné, k zamyšlení napsané pidi povídky.

06.02.2023 5 z 5

Není anděl jako anděl Není anděl jako anděl Veronika Katarína Barátová

Nejdříve skvělé čtení, ale pak od kapitoly věnové New age horší. Namůj vkus moc agresivní. Závěr opět skvělý a pokojný. Zkušenosti s New Age nemusí být tak vyhraněné jak se píše. Mohou pomoc lidem najít Ježíše a zjistit, že On je nade vším a výrok "já jsem ta cesta, pravda a život" je tak moc pravdivý, že hold jiná cesta není :)

18.11.2022 3 z 5

Hlavou proti zdi Hlavou proti zdi Kamila Moučková

silný rozhovor..........

07.10.2022 5 z 5

Dívka na tančícím koni Dívka na tančícím koni Charlotte Dujardin

Už v úvodu Charlotte děkuje, že knihu mohla napsat svými slovy, což je skvělé. Příběh vtáhne čtenáře do prostředí obyčejné dívky, která měla to štěstí, že maminka žila koňmi a ona sama dostala vnitřní dar...koně :). Měla cit pro koně od malička, k tomu sílu jít za svým cílem. Cestou opravdové dřiny, kdy nezanala skoro nic jiného něž koně a zase koně, se dopracovala na špičku jezdeckého sportu. Tlak jaký byl na ní činěn před významnějšími závody, přetvořila nakonec pro své dobro a posun. Celá kniha je vlastně jednak o vytčeném cíli, vůli, ale také o přenechání prostoru pro "náhodu" "Boha"?, kdy jste ve správný čas na správném místě a místo dřiny a stresu si užíváte radost. V tomto případě ježdění. Její výrok "Je to jen obdélník a v budce pro rozhodčí sedí Carl"...zmiňovaný několikrát před vrcholnými závody, má co říct.:). Pro toho komu je koňské téma cizí, by stejně kniha mohla být přínosem.

04.07.2022 5 z 5

Heda Gablerová Heda Gablerová Henrik Ibsen

(SPOILER) Když člověk není ničím nadšen, má skoro vše jen to neumí ocenit, nemá lásku v sobě, vlastně neumí uchopit život jako takový, pak se může uchýlit k intrikám anebo k tomu k čemu se uchýlila Heda. K sebevraždě. Pro ní to znamenalo rozhodný krok v záplavě nudy, ve které žila. Nádherně vybarvené. Opět platí, že spokojenost a naplněnost nemůže škodit :).

25.04.2022 5 z 5

Její pastorkyňa (román) Její pastorkyňa (román) Gabriela Preissová

Krásná kniha, s hlubokým lidstvím.

26.01.2022 5 z 5

Tajná řeč stromů Tajná řeč stromů Erwin Thoma

Úžasná kniha o tom jak nás stromy v podobě dřeva mohou provázet celým životem. Dost zajímavostí ze světa dřevin, ale i ze světa dřeva. Velice pěkné postřehy z praxe a ne jen z nějakých rádoby vědeckých zdrojů. Je vidět, že pan Thoma má zkušenosti a chce se o ně podělit. Celá kniha působí osvětou abychom se vrátili zpět k přírodě. Jen ten nešťastný český překlad. Kdyby jen překlepy, ale odborné věci např. zaměnit kůrovce za něco jako malé zvířátko (asi hlodavec?)....hned na začátku knihy... pak se paní překladatelka nechala přemluvit, že to bude nejspíš hmyz:). Podobných záležitostí je tam více, což může lehce klamat neodborníka a odborníka to zvedne ze židle :). Škoda, lepší překlad a kniha by byla ještě výše.

07.01.2022 5 z 5

Grónská setkání aneb opřít se dá o cepín, o pádlo i o berle Grónská setkání aneb opřít se dá o cepín, o pádlo i o berle Jiří Havel

výborný cestopis s nádherným humorem. Je vidět, že autor je starší ročník, který si umí poradit. Nepotřebuje nej, nej vybavení aby se mohl dostat na místa kam ho srdce táhne. Do Grónska se vydala trojice kamarádů a ne poprvé.

02.11.2021 5 z 5

Irčák Finn Irčák Finn Alec John. Dawson

Jako dítě jsem bohužel knihu nečetla, ale určitě by mě vzala za srdce daleko více než teď. Nicméně příběh je velice poutavě napsán, povaha vznešeného Finna vykreslena do nejmenších podrobností. To stejné se dá říci i o lidském zlu. Velmi pěkně jsou vykresleny pohnutky Finna při rozhodování či co cítil v dané situaci. Je v nich vidět velikost ducha irského vlkodava. Pocity jeho pána, když ho musel prodat jsou ještě hlubší než je popsáno, protože popsat takovou zkušenost asi ani nejde. I to když se shledal s Finnovou matkou a zjistil, že jí nemůže zpět koupit. A pak ta radost, když mu byla darována ..... Nádhera.

05.08.2021 4 z 5

Fantom staré pevnosti Fantom staré pevnosti Zora Beráková

průměrné, rychle se čte. Jsou však lepší.

08.12.2020 2 z 5

Čarodějná mošna Čarodějná mošna Jiří Horák

Výborná, úžasná pohádková kniha. Kniha mého dětství, z které si pamatuji bohužel jen Trnkovi obrázky a teď, když jí opět čtu již svým velkým dětem tak všichni nad krásou pohádek jen žasneme. Pohádky jsou posbírané po celé naší zemi. Nikdo je jen tak nevymyslel, mají své kouzlo. V knize v dodatku je mnoho zajímavých informací ke zdrojům pohádek. V dnešní době covidí je to pohlazení po duši.:)

30.10.2020 5 z 5

Konejšivé signály a řeč těla u koní Konejšivé signály a řeč těla u koní Rachaël Draaisma

Za mě výborné. Skvěle rozdělená řeč těla do skupin dle zvyšujícího se napětí. Mnohé člověk ví, ale ještě o pár dalších postřehů se pohled na koně prohloubí a je možno více koně pochopit a dle toho s koněm mluvit, jinak zareagovat než je člověk zvyklý. U situací, které člověk dříve řešil hrubším přístupem, nyní lze vyřešit s větší mírou pochopení aniž by koni povolil nežádoucí chování. Ne se vším zatím souhlasím, hlavně v druhé polovině knihy, ale časem třeba se sama přesvědčím, že autorka měla pravdu. Za mě velmi obohacující a doporučuji.

22.01.2020 5 z 5

Sevastopol Sevastopol Lev Nikolajevič Tolstoj

Pan Tolstoj je prostě pan Tolstoj. Doporučuji přečíst. Jeho postřehy, hluboké sondy do lidských duší, pravdy ... a ještě umět pojmenovat. Neuvěřitelné. Úžasné.

08.11.2019 5 z 5

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Syn dostal tuto knihu v rámci povinné četby. A že se to nedá. Trochu jsem se do ní dívala, četli jsme spolu, protože se to opravdu nedá. Jediné co je dobré, tak to je spád děje. V dětské literatuře je určitě mnohem a mnohem lepších knih, které dítěti něco dobrého dají, než je tato.

30.10.2019

Mongolsko na koních Mongolsko na koních Petr Jahoda

Velice čtivé, autor píše otevřeně, přímočaře. Moc pěkné. Dovětek o historii Mongolska byl skvělý nápad, poučné a zajímavé. Jedině co mě trochu rušilo, ale netýká se knihy jako takové, byl přístup ke koním.

16.05.2019 5 z 5

Cesta životem Cesta životem Pavel Říčan

Velice srozumitelně a poutavě napsané. Životní cesta je rozdělena po jednotlivých etapách většinou po 10 letech. Každé období je rozebráno z pohledu z se v nás děje na úrovní fyzické a i mentální. Budu se k ní vracet.

27.11.2018 5 z 5

Vnútorná sloboda Vnútorná sloboda Jacques Philippe

Kniha je opravdu chlebem :). Velice milá, pravdivá a i když člověk má za sebou již několik podobných knih přečtených, stejně ještě něco dalšího nabídne. Dost mě příjemně překvapila. Doporučuji všem, jako Moc přítomného okamžiku - kde je vlastně návod jak kráčet. :). Děkuji za ní.

05.01.2018 5 z 5

Umučení Ježíše Krista Umučení Ježíše Krista Josef Miklík

Autor se snaží přiblížit poslední období Ježíše Krista. Výborně a čtivě napsané, s mnoha odkazy na další autory, nejen současné :). Mnohokrát podtrhuje ve vysvětlivkách (a že jich tam je dosti), ke které variantě se přiklání. Pan Miklík co možná nejvíce nestranně objasňuje historické poměry v tehdejší společnosti. Vřele doporučuji i ateistům :).

01.09.2017 5 z 5