fristo fristo komentáře u knih

Tarzan a klenoty Oparu Tarzan a klenoty Oparu Edgar Rice Burroughs

Nie je to ako prvé štyri kúsky ale je to tarzan

05.01.2016 3 z 5

Čarodějka z Portobella Čarodějka z Portobella Paulo Coelho

Knihu som čítal už dávnejšie a nechala vo mne potrebu robiť veci tak ako by mali byť dokonalé. Tiež ale vďaka nej viem že cesta dokonalosti nie je vôbec istá. A ešte viem že si chcem niekedy vyskúšať také to bubnovanie o ktorom sa tam píše .

16.11.2015 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

S odstupom času si uvedomujem, že pri každej konfrontácii s evanjeliom, v ktorej sa o nich hovorí si kladiem otázku "Kto sú tichí ?". Táto otázka vzišla z tejto knihy a aj keď už dnes zabúdam prečo si ju kladiem pretože knihu som čítal asi pred desiatimi rokmi je to asi najsilnejší zárez, ktorý mi kniha kedy urobila.

16.11.2015

Dračí král z Mystary Dračí král z Mystary Thorarinn Gunnarsson

Po prvom diele som to chcel dokončiť a tak som prečítal aj druhý a tretí diel. Našťastie záver ostal otvorený a tak možno autor vydá aj pokračovanie. Vo všetkých troch knihách je na môj vkus príloš mnoho politiky a hoci aj fantasy je tam dosť chýba viac popisu práve tejto časti. Fantasy je veľmi málo plastické a napriek tomu nedáva vôbec čitateľovi rozletieť sa v predstavivosti. Autor mnohé záhady ktoré vytvoril zabudol akosi popísať. Ako ľahká oddychovka sa to dá ale tomu svetu, ktorý autor vytvoril chýba história o ktorej sa síce zmieňuje, ale iba okrajovo a tak sa čitateľ moc toho nedozvie. Chýba mi aj napríklad dôvod prečo chce najväčší nepriateľ zničiť túto krajinu. Chýba tu lepší popis jednotlivých rás a národov, ktoré tu žijú.

16.11.2015 4 z 5

Pán draků z Mystary Pán draků z Mystary Thorarinn Gunnarsson

Kniha je veľmi "zaujímavo" spracovaným fantasy. V každom prípade je to iné fantasy ako to na ktoré je čitateľ zvyknutý keď sa jedná o drakov a čarodejníkov. Táto kniha nepoukazuje na krajinu ale na vzťahy a to najmä na politické vzťahy. Politika je dokonca aj medzi nadprirodzenými bytosťami. Kúzla, ktoré používajú čarodejníci v Mystare by sa dali prirovnať k počítačovým programom a teda lepší kúzelník je vždy ten, ktorý dokáže "napísať" lepšie kúzlo a prelomiť tak kúzlo protivníka. Milovníci klasického fantasy si tu to svoje nenájdu úplne, ale ak majú dobrý vzťah k sci-fi a uvedomia si prepojenie týchto dvoch žánrov, ktoré som tu ja našiel tak určite kniha zaujme.
Dej a myšlienka síce nič moc ale ako oddychové čítanie sa to dá.

17.09.2015 4 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Knihu som práve dočítal a keďže Adams toho až tak veľa nenapísal je zaujímavé sledovať ako sa myšlienky z jeho diel v tejto knihe stretávajú. Narážky na vtáka Doda a Latimériu určite vychádzajú s Adamsovej záľuby v Ohrozených druhoch zvierat. Tiež to že sa zo strojom času dalo cestovať aj v priestore prepája na "Stopárovho sprievodcu". Najviac ma ale aj tak zaujalo ako brilantne Adams vysvetlil Schrödingerovu mačku, Fraktály a podobne a dokázal to skĺbiť s hypnózou, posadnutím a donútiť hlavného hrdinu aby skočil do smradlavého kanála a začal sa topiť. Fakt je že mi trochu chýbalo vysvetlenie tej pohovky na schodoch a aj to prečo Gordon zomrel a čo sa dialo ďalej skrátka také to "Žili šťastne bla bla bla". Z jeho životopisu a záľuby vo Vážnej hudbe chápem aj toho Bacha. Trochu sa bije to že ak Ducha zastavili tak že zmenili minulosť ako to že duch, ktorý ju už zmeniť nemohol priviedol elekrommnicha, ktorý zabil Gordona, ale to si asi budem musieť knihu prečítať ešte raz pozornejšie.

17.09.2015 4 z 5

Johny, jen ty můžeš zachránit lidstvo Johny, jen ty můžeš zachránit lidstvo Terry Pratchett

Ak už mám zoradiť knihy o Johnym tak táto je druhá. Lepšia ako mŕtvi kvôli nápadu ale na bombu sa nechytá. Unikol mi spôsob ako sa Johny dostával do počítačového vesmíru a hoci autor nechal mnoho dverí pre čitateľovu fantáziu niektoré akoby sa navzájom vylučovali. Odmysliac od tohoto naozaj super kniha.

26.06.2015 3 z 5

Johnny a bomba Johnny a bomba Terry Pratchett

Myslím že táto o Johnym je najlepšia, práve pre to ako autor manipuluje s myšlienkou na cestovanie v čase. Má zopár miest kvôli ktorým sa človek musí vrátiť aby v zápätí pochopil genialitu celého nápadu.

26.06.2015 5 z 5

Johnny a mrtví Johnny a mrtví Terry Pratchett

Podľa mňa je táo kniha z trilógie o Johnym najhoršia, ale napriek tomu je to kniha, ktorú som nedokázal odložiť a musel som ju prečítať až do konca.

26.06.2015 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Súhlasím s väčšinou názorov knihu som nedokázal dočítať je to totálna blbosť. Miestami mi pripomínala návod na zostavenie výbušniny. Ak by to bolo na mne stiahol by som túto knihu z trhu. Popoluškou je psychicky nedozreté dievča a bohatým princom ťažko narušený psychopat. Táto kombinácia vytvára obraz spoločnosti v ktorej by asi nechcel byť nikto z nás a už vôbec aby v nej vychovával svoje deti.

14.10.2014