Freiherr Freiherr komentáře u knih

Konec. Německo 1944–45 Konec. Německo 1944–45 Ian Kershaw

Zcela bezkonkurenční dílo, věnující se "poslednímu dějství děsivého dramatu" - konci Tisícileté Říše. Velmi podrobně jsou zde zobrazeny rozpory generality s Vrchním Velitelem, nekonečné ústupy, namáhavé protiútoky za cenu těžkých ztrát a hlavně postupný rozpad německého hospodářství, dopravy, služeb a státní správy. Knihu jsem četl již několikrát a vždy nabídne něco nového.

Poslední prušák Poslední prušák Charles Messenger

Celkem nezaujatý pohled na druhého nejstaršího německého polního maršála, který i přes pokročilý věk dokázal úspěšně čelit náporu spojenců. Kniha je doplněna o velmi dobrou mapovou přílohu (někdy však naprosto nesmyslně zařazenou - mapa k Vylodění v Normandii je v kapitole Rusko 1941).

Mezi povinností a pochybnostmi Mezi povinností a pochybnostmi Fedor Von Bock

Von Bock detailně popisuje všechny aspekty vedení války. Od plánování a práce ve štábech, přes zajištění zásobování a záloh po samotný postup. Zajímavě osvětluje i vztahy mezi generalitou a Vrchním velitelem - vzájemná rivalita, neshody, zásahy se strany Vůdce... Obsahuje také von Bockovi osobní názory a postřehy. Nejedná se ale o lehké čtení pro neodborníky. Nutná znalost generálů, zeměpisných jmen a vojensko-politický přehled. Neškodilo by přidat do knihy mapovou přílohu.
Von Bock byl bezpochyby jeden z nejlepších velitelů "staré školy". Pouze voják, ne politik. Hitler si ho velmi cenil a prohlásil, že "jedině von Bock dokáže vojáky naučit umírat".