Formol Formol komentáře u knih

Medicina dávných civilizací Medicina dávných civilizací Kurt Pollak

Velmi zdařilá kniha popisující počátky medicíny způsobem stravitelným pro medicínské i historické laiky. Jako skeptik pokládám za velmi podstatnou - a dalece přesahující význam celkově zdařilé popularizační knihy - kapitolu o medicíně v Číně. I když je patrné, že již v době napsání knihy počínal na "západě" kult obdivu tzv. tradiční čínské medicíny, Pollak mu, na rozdíl od řady novějších autorů dokázal vzdorovat. Výsledkem je objektivní popis, kapitola prakticky nenese stopy vlivu komunistické čínské propagandy, které se podařilo vytvořit z polozapomenuté tradice kompilát, který je nyní s výhodou vyvážen do celého světa.

06.08.2016 5 z 5

Mechanika Mechanika Jozef Kvasnica

Vynikající úvodní učebnice pro každého, kdo to myslí s fyzikou vážně. Jistě, někdo by mohl vytknout knize to, že je strohá, čistě fyzikální a bez vazby na praxi. Asi jsem konzervativní, ale jsem přesvědčen, že právě absence "atraktivních" vsuvek a infantilních malůvek, tak rozšířená v jiných textech, činí z této učebnice velmi dobrou vstupenku do vzrušujícího světa fyziky - a přímo do první řady.

13.01.2016 5 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

I když jsem se jako malý kluk dostal k několika mayovkám (Petrolejový princ, Černý mustang a snad ještě něco), filmové zpracování mě od knihy spíše odrazovalo. Po Vinnetouovi jsem sáhl až když jsem se učil na státnice z interny a měl jsem potřebu propláchnout mozek něčím, co se nepodává v infúzi. Věděl jsem, že jde o literaturu spíše "pro mládež", věděl jsem i to, že realita mayovek se od historické reality dosti výrazně liší. Přesto jsem byl uchvácen: Exotika, příběh neuráží prostoduchou přímočarostí, ale není ani tak komplikovaný, aby vyžadoval přílišnou pozornost, oslava hodnot, které sice teoreticky stále vyznáváme, ale nějak se z ze života vytrácejí.
Později jsem si přečetl i další mayovky, ale více mě oslovil pouze cyklus Ve stínu padišáha.

30.12.2015 5 z 5

Fantastické a magické z hlediska psychiatrie Fantastické a magické z hlediska psychiatrie Vladimír Vondráček

Obsah knihy svědčí o rozhledu prof. Vondráčka a zejména o jeho schopnosti v popularizačním textu udržet právě takovou úroveň, která nenudí přílišnou odborností ani neuráží přílišnou plytkostí. Stále je to dobré poučení pro laika "psychovědami" výrazněji nepoznamenaného a pokud někdo chce knihu číst jako odborník, jistě zvládne korekci na některé snad již překonané názory.

02.10.2015 5 z 5

Fantastické a magické vzpomínání Fantastické a magické vzpomínání Vladimír Vondráček

Vlastně jde o souborné vydání pamětí (Lékař vzpomíná, Lékař dále vzpomíná a Konec vzpomínání), tedy prakticky povinná četba pro každého, koho zajímá, odkud kráčí česká medicína.
Název pokládám za hodně špatnou volbu. Snaha spojit knihu s nedávno znovu vydanou knihou Fantastické a magické z hlediska psychiatrie, je vzhledem k naprosto rozdílnému zaměření obou knih křečovitá.

02.10.2015 5 z 5