Fantastické a magické z hlediska psychiatrie

od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha prof. Vondráčka a JUDr. F. Holuba představuje značně originální a neobvyklou publikaci v naší i světové literatuře psychiatrické. Kniha podává výklad o různých záhadných a magických jevech, známých z historie, lidových vyprávění, pověstí či pohádek a dokládá, že jsou důsledkem duševních poruch, halucinací, iluzivních jevů a sugesce. Člověk s duševní poruchou často věří, že umí předpovídat budoucnost nebo číst myšlenky, že je prokletý nebo naopak vyvolený, že pochází z jiné planety nebo jiného času. Lidé s tělesným defektem se stali základem k vyprávěním o trpaslících, obrech, vlkodlacích. Z montážních představ vznikly příběhy o vodníkovi, kentaurech, upírovi. Důsledkem halucinací a sugesce jsou příběhy strašidelných hradech, ďábelských zjeveních nebo oživlých mrtvých. Různé duševní poruchy a psychické jevy Vondráček ukazuje na příkladech z historie, z bájí a pohádek, ale také ze své bohaté psychiatrické praxe. Vydalo Státní zdravotnické nakladatelství, r. 1968, 48 s. obr. příl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26729/fantasticke-a-magicke-z-hlediska-ps-hHy-26729.gif 4.471
Žánr:
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, SZdN - Státní zdravotnické nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
Mišima
09.03.2017

Vondráček v sobě psychiatra nezapře. Na Junga i psychoanalýzu pohlíží kriticky, což v kontextu doby, kdy toto dílo vyšlo, bylo pochopitelné! Autor zastává důsledně materialistický přístup k dané problematice. Ovšem informační šíři jeho záběru lze sotva co vytknout. Dnes by byl Vondráček asi zděšen, když by viděl, jak se s esoterikou a mysticismem doslova roztrhl pytel, o různých náboženských sektách ani nemluvě!

Formol
02.10.2015

Obsah knihy svědčí o rozhledu prof. Vondráčka a zejména o jeho schopnosti v popularizačním textu udržet právě takovou úroveň, která nenudí přílišnou odborností ani neuráží přílišnou plytkostí. Stále je to dobré poučení pro laika "psychovědami" výrazněji nepoznamenaného a pokud někdo chce knihu číst jako odborník, jistě zvládne korekci na některé snad již překonané názory.

mulderka
30.05.2015

Jsem tak šťastná, že tuhle knížku mám :-)) zub času sice místy lehce zahlodal, ale jádro pořád zůstává použitelné. Díky, pane profesore, za výjimečné téma - hodně jsem se poučila a dověděla nového. Například, dát si do souvislosti katatonního schizofrenika jako předobraz motivu zkamenění v pohádkách by mě v životě nenapadlo...
Jako základna pro další studium je tato knížka taky výborná, člověk pak do toho Freuda a Junga nevleze úplně nepřipraven...

Scintilla
31.08.2014

Kniha má pro mně především ohromnou informační hodnotu - překypuje informacemi o "fantastickém a magickém", včetně výňatků z neznámých spisu nebo neuvěřitelně podrobných popisů.

Co ale pro mně kniha postrádá je jakákoliv hodnota umělecká, filozofická nebo lidská. A z dnešního pohledu bohužel ani odborná. Místo lidského nadhledu se autoři pokoušejí o nadhled lékařský. Většinou však jejich poznámky vyznívají zjednodušeně a někdy i lehce směšně. Opravdu nečekejte analýzu mýtu a duševních stavů a la Jung. Spíš skeptické, lékařsko-biologické výkřiky ze tmy, které nekončí u analýzy paranormálních a mytologických jevů, ale pokračují k analýze duševních pochodů a motivů různých myslitelů, což v mnoha případech silně hraničí s argumenty ad hominem. Naštěstí nejsou osobní příspěvky autorů až tak časté a dlouhé.

Lilith1
18.09.2013

Fantastická kniha, která velice ovlivnila mé názory, na spoustu věcí a úkazů. Velice dobře a v heslech popsána spousta psychiatrických pojmů, ale právě i pojmů z magie. Navíc kniha vysvětluje mnohé "nevysvětlitelné" jevy.