Fantastické a magické z hlediska psychiatrie

Kniha prof. Vondráčka a JUDr. F. Holuba představuje značně originální a neobvyklou publikaci v naší i světové literatuře psychiatrické. Kniha podává výklad o různých záhadných a magických jevech, známých z historie, lidových vyprávění, pověstí či pohádek a dokládá, že jsou důsledkem duševních poruch, halucinací, iluzivních jevů a sugesce. Člověk s duševní poruchou často věří, že umí předpovídat budoucnost nebo číst myšlenky, že je prokletý nebo naopak vyvolený, že pochází z jiné planety nebo jiného času. Lidé s tělesným defektem se stali základem k vyprávěním o trpaslících, obrech, vlkodlacích. Z montážních představ vznikly příběhy o vodníkovi, kentaurech, upírovi. Důsledkem halucinací a sugesce jsou příběhy strašidelných hradech, ďábelských zjeveních nebo oživlých mrtvých. Různé duševní poruchy a psychické jevy Vondráček ukazuje na příkladech z historie, z bájí a pohádek, ale také ze své bohaté psychiatrické praxe. Vydalo Státní zdravotnické nakladatelství, r. 1968, 48 s. obr. příl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26729/big_fantasticke-a-magicke-z-hlediska-ps-hHy-26729.gif 4.382

Kniha Fantastické a magické z hlediska psychiatrie

Greenfingers
21.09.2020

I když od prvního vydání této knihy uplynulo již více než padesát let, stále má čtenáři co říct. Jsou v ní detailně uvedeny informace týkající se lidské psychiky, zejména pak její patologické projevy, které jsou bohatě dokumentovány na konkrétních případech.
Doporučuji s četbou nespěchat, lze ji použít jako encyklopedii a vybrat si z ní pouze to, co nás bezprostředně zajímá.

Eicherik
31.03.2020

Tato kniha populárně naučnou formou předkládá čtenáři mnoho pojmů z psychiatrické profese a zároveň ze světa magie. Vše je prokládáno skutečnými a stručnými příklady z psychiatrické praxe. Obsahově mi tento počin připadá velmi bohatý. Ačkoli je tato kniha psána v duchu ateistickém, může posloužit lidem praktikujícím magii k oddělení zrna od plev.

Sajdeman
12.05.2019

Asi jsem od knihy čekal něco jiného.
O psychiatrii se dozvíte sem-tam něco, ale dozvíte se toho hodně o vodníkovi, bludičce, vlkodlakovi, Jeníčkovi a Mařence, ....

Agave
24.03.2019

Jednou mi tuto knížku zapůjčil jeden velice tajemný služebníček pekla. A mě tak uchvátila, že jsem si z ní začal dělat výpisky jak při domácím úkolu. Po nějaké době jsem si ji po letech zakoupil v prvním vydání a v nádherném stavu.
Kniha má pro mě nesmírnou magickou hodnotu, která se snaží člověka udržet na zemi.
Velkým přínosem je i použitá literatura, která nasvědčuje i o kvalitě tohoto díla. Odkazuje na exaktní knihy náboženského a magického rázu.
Lidi, kteří si přičichli a nebo jsou poznamenáni Magii, je tato kniha velkým pomocníkem k rozeznávání fikce a pravdy v jejich rozvoji.

Mišima
09.03.2017

Vondráček v sobě psychiatra nezapře. Na Junga i psychoanalýzu pohlíží kriticky, což v kontextu doby, kdy toto dílo vyšlo, bylo pochopitelné! Autor zastává důsledně materialistický přístup k dané problematice. Ovšem informační šíři jeho záběru lze sotva co vytknout. Dnes by byl Vondráček asi zděšen, když by viděl, jak se s esoterikou a mysticismem doslova roztrhl pytel, o různých náboženských sektách ani nemluvě!

Formol
02.10.2015

Obsah knihy svědčí o rozhledu prof. Vondráčka a zejména o jeho schopnosti v popularizačním textu udržet právě takovou úroveň, která nenudí přílišnou odborností ani neuráží přílišnou plytkostí. Stále je to dobré poučení pro laika "psychovědami" výrazněji nepoznamenaného a pokud někdo chce knihu číst jako odborník, jistě zvládne korekci na některé snad již překonané názory.

mulderka
30.05.2015

Jsem tak šťastná, že tuhle knížku mám :-)) zub času sice místy lehce zahlodal, ale jádro pořád zůstává použitelné. Díky, pane profesore, za výjimečné téma - hodně jsem se poučila a dověděla nového. Například, dát si do souvislosti katatonního schizofrenika jako předobraz motivu zkamenění v pohádkách by mě v životě nenapadlo...
Jako základna pro další studium je tato knížka taky výborná, člověk pak do toho Freuda a Junga nevleze úplně nepřipraven...

Scintilla
31.08.2014

Kniha má pro mně především ohromnou informační hodnotu - překypuje informacemi o "fantastickém a magickém", včetně výňatků z neznámých spisu nebo neuvěřitelně podrobných popisů.

Co ale pro mně kniha postrádá je jakákoliv hodnota umělecká, filozofická nebo lidská. A z dnešního pohledu bohužel ani odborná. Místo lidského nadhledu se autoři pokoušejí o nadhled lékařský. Většinou však jejich poznámky vyznívají zjednodušeně a někdy i lehce směšně. Opravdu nečekejte analýzu mýtu a duševních stavů a la Jung. Spíš skeptické, lékařsko-biologické výkřiky ze tmy, které nekončí u analýzy paranormálních a mytologických jevů, ale pokračují k analýze duševních pochodů a motivů různých myslitelů, což v mnoha případech silně hraničí s argumenty ad hominem. Naštěstí nejsou osobní příspěvky autorů až tak časté a dlouhé.