fes fes komentáře u knih

Islám Islám Karen Armstrong

Autorka je typickou představitelkou soudobého křesťanského liberalismu, který dává všem náboženstvím váhu božského zjevení, pouze jinak pochopeného. Tím je bohužel i tato její kniha silně olivněna a veškerou její znalost reálií jakož i množství jejích spisů na tato témata to snižuje na úroveň neobjektivní ideologizace. Špatné.

04.10.2018 2 z 5

Ježíš Kristus nebo Buddha, Mohamed či hinduismus? Ježíš Kristus nebo Buddha, Mohamed či hinduismus? Gerhard Bergmann

Křesťanská agitka bez odborné validity. Zbytečnost.

04.10.2018

Změnte své myšlenky, změňte svůj život – Žít moudrostí taa Změnte své myšlenky, změňte svůj život – Žít moudrostí taa Wayne W. Dyer

"Pět set let před narozením Ježíše ve starověké Číně pověřil bůh Lao-c‘"

Už úvod samotný dává jasně najevo, že autor absolutně nepochopil Lao-c' ani učení o Tao, přestože "přezkoumal stovky překladů Tao te ťing a napsal 81 pojednání".
Cpát boha do taoismu je asi tak relevantní, jako zapéci špinavé ponožky do svatebního dortu. Dort tak zničíte a ponožky nevyperete.

01.10.2018

Poslední romantik Poslední romantik Marko Čermák

Sympaťák Marko, živoucí legenda a klasik minimálně v české country a v českém komiksu a knižní ilustraci.
Člověk jako on si určitě svou knihu zaslouží a určitě řada lidí, kteří ho celoživotně obdivují ať v tom či v onom oboru, ho ráda pozná i z té hlubší psychologické stránky. Trochu mne překvapilo, jak nekompromisním ortodoxem svým založením je snad ve všem co dělal a dělá, ale lidé, kteří něco dokázali, holt tací asi být musí. Milá kniha, i když jsem čekal víc o té muzice a méně o trampingu, ale to je jen můj problém, ne její.

23.09.2018 4 z 5

Hašler... Hašler... Pavel Kohout

Představení uváděné pět let na scéně Divadla na Vinohradech, a po celou tu dobu vždy vyprodané. Viděl jsem několikrát. Úžasné představení plné humoru, romantiky i napětí a poučení, s překvapivě excelujícím Petrem Rychlým v titulní roli. Představení bylo před chystanou stavební úpravou divadla pozastaveno, počítá se však prý s obnovenou premiérou. Bylo by škoda, kdyby k tomu nedošlo.

21.09.2018

Labutí píseň Labutí píseň Jaroslav Velinský

Čtivé, stylově však nikoliv originální, spíše hospodské. ----
Zápletka zprvu jednoduchá (smrt folkového zpěváka přímo při produkci na festivalu), postupně však zbytečně překomplikovaná a málo přesvědčivá - zpěvačka oběšena na struně (prý prostrčené skrze okno - sic!, což je ovšem pouze neprokázaná detektivova hypotéza), k tomu ztracený skautík, nalezený při sledování gay porna v chatě pachatele... well... Řada naznačených záhad, většinou v detektivkách používaných k usvědčení pachatele, tady není vyřešena (kdo, kdy a jak otrávil zpěvačce nápoj? - zásadní, ale neobjasněno). Řešení případu zde "dokládají" pouze fakty nepodložené dohady - prý intuice (např. píšťala v konstrukční trubce coby předmět doličný - nenalezena) ústředního hrdiny detektiva Finka, nikoliv důkazy. Když k tomu přičteme mladou, chytrou a prsatou dobrovolnou pomocnici a především obdivovatelku detektiva v důchodu, se sexuálními narážkami jejich dialogů... trapné a zbytečné. Z celé detektivky mi zbyl především smutný pocit autorova (resp. detektiva Finka) sebeobdivu. ----
Bod za čtivost a znalost reálií, tedy prostředí folkového festivalu, celkově ovšem slabota. Dal jsem se do čtení díky pěkné autorově povídce v časopise, ale zdá se, že na romány nemá. Nu, kolegové dole píší, že je to nejslabší Velinského kniha, ok, dám mu ještě šanci a zkusím nějakou jinou.

08.09.2018 1 z 5

Muž se psy Muž se psy N. C. Marshal (p)

Chudák kráva...

04.07.2018

Návrat Medvědího Sama Návrat Medvědího Sama Norman C. Marshal (p)

Navazuje na román téhož autora Medvědí Sam - viz.

04.07.2018

O slonu Kárím O slonu Kárím Vladimír Hulpach

Kniha je ve skutečnosti převyprávěním příběhů D. G. Mukerdžího z knih Za Kárím v indické džungli (česky 1948) a Můj slon Kárí (česky 1936), V. Hulpach je pouze jejich editorem. V takových případech se tituly většinou uvádí se jménem původního autora. Tomu již propadla autorská práva, a tak si pan Hulpach mohl dovolit dost nestandardně uvést knihu pod jménem vlastním. Divné.

02.07.2018

Magie reality Magie reality Richard Dawkins

Syn, gymnazista z prvého ročníku, knihu přečetl takzvaně jedním dechem, bezmála jako bestseller. Od té doby se snaží číst jen literaturu faktu a zvýšil se i jeho zájem o některé předměty ve škole, což se pozitivně odrazilo na prospěchu. Vypadá to na jednu ze zásadních knih jeho života.
Pro mne kniha opakující staré známé vědecké skutečnosti, tedy víceméně nudná, ale na dospívajícího zjevně může mít velmi dobrý vliv.

18.05.2018 4 z 5

Krize našeho světa Krize našeho světa Jiddu Krišnamurtí

Ve skutečnosti jde o výběr Krišnamurtiho citátů z jiných knih.

17.02.2018

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Dlouho jsem přemýšlel a hledal, co znamená ten "zuřivý", "fanatický" a "militantní" ateista, až na Dawkinsovi jsem to pochopil: to je prostě ten, který má takové argumenty, na jaké věřící nemají relevantní odpovědi, a tak neumějí reagovat slušně - začnou pak používat urážky ad hominem. A nemusí jít o žádné apriorní fanatiky, on se totiž fanatikem stává doslova každý věřící, pokud ho argumenty přivedou k zoufale beznadějné neschopnosti se s nimi vypořádat. I v tom Dawkins nás všechny poučil, aniž možná tušil, jak při četbě této jeho knihy věřící vysvlečou svou "etiku" do naha.

06.02.2018 5 z 5

Stateční hoši Stateční hoši J.K. Baby (p)

Četl jsem jako hoch (ano, stihl jsem na konci 60. let min st. krátký revival skauta) a byla to jedna z mých nejoblíbenějších knih. Čerta jsem se staral, zda odpovídá realitě skautské organizace, jako návod pro vedení oddílu jsem ji ani jako dítě nevnímal; čím víc dobrodružství, tím lépe, a ani jemná archaičnost už tehdy staré knihy mi nevadila, naopak zvyšovala stupeň tajemství. Jedna z dětských knih, na které jsem nezapomněl. Hodnotím čtyřmi hvězdami.

21.12.2017 4 z 5

Kdo nevěří, věří též Kdo nevěří, věří též Klaus Vollmer

Dostala se mi do ruky zdarma jako propagace při pouliční evangelizaci jakýchsi sektářů. Hloupá náboženská agitka.

11.12.2017 odpad!

Záblesk v temnotě Záblesk v temnotě Richard Dawkins

Velmi čtivé, poučné a kupodivu i zábavné.

11.12.2017

Volnost, která neví Volnost, která neví Jiddu Krišnamurtí

Ano, mnohé Krišnamurtiho překlady (a nejen ty před- a prvorepublikové včetně samizdatů, nýbrž i ty soudobé) trpí nejen tím, že se vyjadřoval složitě - i v nahraných projevech je v jeho hledání slov znatelné, že angličtina mu nebyla rodným jazykem -, ale i tím, že je překládali nadšenci bez valné překladatelské zkušenosti pocházející z kruhů teozofie, již on sám zavrhl jako další pověru.
Souhlas i s názorem, že jde v zásadě o novodobého Buddhu.

02.12.2017

Led Zeppelin Led Zeppelin Tony Horkins

Spíše knížečka než kniha menších rozměrů, informativně bezvýznamná, krom úvodu obsahuje prakticky jen tématicky seřazené citace. Celá je vytištěna na kvalitním křídovém papíru, což umocňuje kvalitu množství čb i barevných fotografií. Jde spíše o fandovský relikt než příspěvek do biografické literatury o "nejlepší kapele světa". Sám fandou jsem, takže knihu mám rád, ale ze snahy o objektivní hodnocení pouhé 3 stars a to ještě s odřenými paprsky.

05.04.2017 3 z 5

Poslední z Duaneů Poslední z Duaneů Zane Grey

Dobré doplnit, že kniha obsahuje i tři na románu nezávislé povídky.

22.06.2016

Temné papežství Temné papežství Peter de Rosa

Docela náročné čtení (bezmála 500 stran), ale místy se čte jako detetivka, přestože jde o literaturu faktu. Měl by ji číst vlastně každý, resp. každý by měl znát informace v ní obsažené, aby věděl, na jakých vylhaných a doslova zrůdných základech stojí elitářská a dodnes i u nás zákonem privilegovaná římská církev. Měli by ji číst katolíci, kteří většinou vůbec netuší, co za amorální sběř jsou jimi uctívaní církevní 'otcové', a měli by ji číst nevěřící, aby pochopili, že dnešní zvrhlost katolických prznitelů dětí je maličkostí oproti tomu, jak se chovali jejich předchůdci. Jde stále o stejnou sebranku stojící na stejných základech, které z nich tu sebranku činí.
Mezi tisíci církevními knihami o církevní historii stejné kvality, jako když komunisté píší o historii komunismu, je knih jako je tato stále málo, i když naštěstí přibývají.

06.05.2016 5 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Těší mne, jak tato kniha stále ještě vzbuzuje emoce i v takové malé zemičce jako je ta naše. Vlastně je v tomto úspěšnější než kdejaká beletrie. Koneckonců proto je beznadějně vyprodaná a v antikvariátech se občas ukáže za vpravdě "nekřesťanské" cifry. :) Víc takových knih a příště ve větším nákladu, zvláště věřící je čtou ve velkém!

06.05.2016 5 z 5