eviku19 eviku19 komentáře u knih

Poľská dráma Poľská dráma kolektiv autorů

Prvá hra, Antigona v New Yorku bola super aj Lyže svätého otca mali zaujímavý námet. Ostatné hry ma ale až tak nezaujali.

23.12.2020 3 z 5

Smrť tvoju žijem Smrť tvoju žijem Maša Haľamová

Búrlivé roky.
Nad nami, v nás,
prelietli ako svetlo a tieň.
Mier v nás je vzácny.
V srdci i v gestách.

22.12.2020

Firma Firma John Grisham

Ako áno, je to čtivé, ale aj dosť predvídateľné, navyše so slabými ženskými postavami...

12.12.2020 3 z 5

Biely koník Biely koník Onelio Jorge Cardoso

Krásna zbierka kubánskych rozprávok s veľmi peknými ilustráciami od pána Blaška:)

05.12.2020 5 z 5

Prameny a smysl ruského komunismu Prameny a smysl ruského komunismu Nikolaj Alexandrovič Berďajev

Zaujímavé fakty k doplneniu znalostí o Rusku, jeho kultúre a dejinách. Odporúčam.

15.11.2020 4 z 5

Na břehu světa Na břehu světa Octavio Paz

Noc, to je nekonečný polibek nekonečných temnot.
Všecko v tom políbení taje,
vše plane na těch nekonečných rtech
a jméno nebo paměť
jsou trochu z popela a zapomnění
v tom zpívajícím tichu.

Neznámy: na počest Xaviera Villaurrutiy

27.10.2020 5 z 5

Jsem tranďák! Jsem tranďák! Tereza Spencerová

Drsné, ale veľmi zaujímavé.

10.10.2020 5 z 5

Ježkov kožuštek Ježkov kožuštek neznámý - neuveden

Veľmi pekné lotyšské rozprávky a ilustrácie :-)

21.08.2020 5 z 5

Padoucnice 6 Padoucnice 6 David B. (p)

Krásny zaver

03.08.2020 5 z 5

V tieni tretej ríše V tieni tretej ríše Bohunka Koklesová

Prečo som skoro žiadnu z tíchto fotografií nikdy nevidela v učebnici dejepisu? Väčšina fotiek mi bola neznáma, a to sa o našu históriu zaujímam. Je za tým všetkým nejaká kolektívna hanba? Hanbíme sa za našu špinavú históriu takto na fotografiách? Uvedené fotky sú veľmi dôležité, a malo by sa na ne viac poukazovať!
Je rok 2020 a my sme si zvolili do parlamentu klerofašistov, tak ako si ich zvolili naši predkovia pred 80 rokmi.

03.08.2020 5 z 5

Tučňák a smrt Tučňák a smrt Andrej Kurkov

Veľmi dobré, určite odporúčam :-)

25.07.2020 5 z 5

Generácia P Generácia P Viktor Pelevin

Zaujimavé, ale vadili mi tie časté preklepy a chyby v preklade.

24.07.2020 4 z 5

Dějiny piva - od zrození po konec středověku Dějiny piva - od zrození po konec středověku Jaroslav Novák Večerníček

Nemôžem si pomôcť, ale prišlo mi to asi tak dôveryhodné ako časopis Epocha:-)

30.05.2020 2 z 5

Každý klame Každý klame Seth Stephens-Davidowitz

Najzaujímavejšia časť knihy bol záver...
Samozrejme chápem dôležitosť dát a analýz, ale aj tak ma znepokojuje, že dobre hodnotená odborná kniha nevychádzala z relevantných výskumov, ale z najčastejšie vyhľadávaných kľúčových slov a slovných spojení na Google...

30.05.2020 2 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

,,Největším neštěstím vězne je, že nemůže před nikým zamknout dveře."

22.04.2020 4 z 5

Krásna Ileana Krásna Ileana Grigore Botezatu

Moldavské ľudové rozprávky sú zaujímavejšie ako majú ich rumunskí susedia. Moldavské povesti sú navyše postavené aj na iných hodnotách a sú absurdnejšie a drsnejšie ako rumunské. Najviac ma zaujal príbeh o tom, ako sa v Moldavskú objavil v prvý rys :-) Je to fajn knižka a pekné obrázky:-)

31.03.2020 4 z 5

Vylúčení Vylúčení Artur Domosławski

Vylúčení je asi jednou z najdrsnejších a najdôležitejších kníh, aké som kedy čítala. Celý čas, čo som to čítala mi bolo smutno. Miestami mi prišlo až fyzicky nevoľno. Musela som sa nútiť čítať o toľkom zle a krutosti. Keď sa ma najbližšie okolie pýtalo prečo niečo také čítam, tak som odpovedala, že preto, lebo je to pravda, ktorú mi nik nepovedal.

31.03.2020 5 z 5

Města pravdy Města pravdy Lev Lunc

Už dlho ma takto nezaujal nejaký autor. Je až neuveriteľné, že na to, aký bol mladý vedel skvelo vystihnúť to podstatné.

18.11.2019 5 z 5

Informační válka Informační válka Karel Řehka

Vyborná kniha. Jednoznačne odporúčam.

25.10.2019 4 z 5

Medzi Slovákmi Medzi Slovákmi Martin Šimečka

Pri čítaní knihy som mala rozporuplne pocity. Nechápte ma zle, súhlasím, že náš problém je, že sme ľahostajní. Nepríde mi, že by sme boli ľahostajnejší ako iné post sovietske republiky. Kniha mi prišla plná zovšeobecnení, a autorov štýl písania mi pripadal vychvaľovačný. Možno tento môj dojem bol vyvolaný tým, že som súčasne čítala knihu o vojne na Ukrajine od iného slovenského novinára,ktorá bola ale napísaná s veľkou úctou a pokorou pri analýze ľudí a mentality.

11.09.2019 4 z 5