Eridan Eridan komentáře u knih

Příručka sebeobrany pro učitele a pro statečné rodiče Příručka sebeobrany pro učitele a pro statečné rodiče Igor Pavelčák

Na knihu jsem dostal tip na semináři o rodinných konstelacích. Pro mě naprosto nové téma. V mnohém zajímavé a rozšířilo mi to pohled na problémy - nejen ty třídní/školní ale i mé osobní. Některé věty jsem převzal do svého profesionálního slovníku a věřím, že to bude fungovat.

23.08.2020 4 z 5

Hlavu vzhůru, rodiče! Hlavu vzhůru, rodiče! Milena Mikulková

Kniha má v podstatě dvě části: 1. O rodičích pro rodiče. 2. O dětech. Pro mě byla zajímavější část druhá. Kniha je dobrý přehled tématiky rodičovství. Není prakticky téma, které by alespoň okrajově nezmínila. Dostanete spoustu tipů a inspirace. Občas mi chyběl zdroj (alespoň název knihy, kdyby dané téma člověka zajímalo více). Kniha je tématicky hodně hutná, někdy příliš racionální a popisná. Občas se vzhledem k obšírnosti témata překrývají. Mě osobně se těžko četla. Snad tou racionálností nebo obšírností, nevím. Chyběla mi lehkost. Každopádně myšlenky v ní stojí za přečtení.

02.07.2020 3 z 5

Superhračky vydrží celé léto Superhračky vydrží celé léto Brian Wilson Aldiss

Krátké, ale viděl jsem, že snad existuje 2 a 3 díl. Pokud by to byl ten stejný příběh. Zajímalo by mě, jak se vyvíjel a zdali je to podobné filmu.

07.04.2020 3 z 5

Jak vycvičit draka Jak vycvičit draka Cressida Cowell

Kniha je určena především dětem tak mezi 8 až 16ti lety (pokud jste v tomto věku, klidně si hvězdičku přidejte). Přesto mě jako dospěláka docela pobavila, byť byla dětsky přímočará. S filmovým zpracováním má společné snad jen jména hlavních hrdinů a svět Vikingů. Ale vyloženě to není na škodu. Palec hore za kupu humoru (trošku mi připomíná Pratchettovu knihu Nefalšovaná kočka) a vymazlené vydání ve Slovartu s obálkou z plastických dračích šupin, kvantem dětských malůvek a druhů písma. Těším se, až dobrodružství Hiccupa Škyťáka budu předčítat synovi.

11.04.2019 3 z 5

Hlavu vzhůru, chlap(c)i! Hlavu vzhůru, chlap(c)i! Milena Mikulková

Myslím, že jednou za čas je fajn se zastavit a popřemýšlet o svém životě. O tom, kým jsem byl, kým jsem a kým bych se chtěl stát. Tato kniha je k tomu velmi dobrým nástrojem. Provede vás od dětských slibů (už nikdy...!), které mají vliv na to, kým jste, přes tužby muže, jeho tváře, role, pasti, znaky, až k životním úkolům. Nabízí i jakousi revizi a motivaci do budoucna. Některé výroky ve mně rezonují a budu je dále zpracovávat. Děkuji za ně! ;-)

09.01.2019 4 z 5

Pravým Britem snadno a rychle 2 Pravým Britem snadno a rychle 2 Martyn Alexander Ford

Vtipné obrázky i povídání. První díl byl ale přece jenom o třídu vtipnější...

24.09.2018 3 z 5

Draky zo Strašihradu Draky zo Strašihradu Terry Pratchett

Kniha je na první pohled jiná, než ty ze série Zeměplocha. Má pevný obal, velký font a spoustu vtipných ilustrací. I obsahem spíše připomíná příběhy o Nomech nebo Nefalšovano kočku. Jsou to Terryho povídky z doby, kdy psal sloupek do novin pro mládež a nebylo mu ani 20 let. Příběhy, jazyk i hrdinové jsou proto jednodušší, než ty ze Zeměplochy. Budete však poznávat tu bezbřehou fantazii a kombinování známých motivů (např. král Artuš, vtipní mniši nebo chybující kouzelníci). Co vás čeká? Cestování v čase, hon na sněžného muže, příběh o prvním pračlověčím vynálezci, nebo o tom, jak Santa hledal práci. Nejvíc si je skutečně užijí děti, pro dospělé to budou oddechové příběhy, které příjemně utečou. Hodnotím 3 hvězdami v porovnání se sérií Zeměplocha, v porovnání s jinými autory si klidně ještě hvězdu přidejte.

23.08.2018 3 z 5

Medicejští: Dynastie u moci Medicejští: Dynastie u moci Matteo Strukul

Kniha Medicejští: Dynastie u moci je stručně řečeno dobře napsaná, i když nemusí ´sednout´ každému. Kapitolky jsou dvou až tří stránkové, takže se čte hodně rychle a děj svižně ubíhá. Medicejští by sice měli být hlavními protagonisty knihy, ale můj osobní dojem je, že děj se vine kolem lehce zvrácené dvojice Laura - Schwarz. Jejich charaktery jsou prokresleny ve srovnání s Medicejskými hezky plasticky a hluboko. Kromě akce a intrik kniha obsahuje taky poměrně dost násilných a sexuálních nebo až perverzních scén. Zhruba po dvou set stranách jsem tím byl přesycen či snad až znechucen a musel jsem si dát od knížky chvíli pauzu. Závěr byl však dobrý a rád si přečtu druhý díl.

22.06.2018 4 z 5

Čaroděj ze země Oz / The Wonderful Wizard of Oz Čaroděj ze země Oz / The Wonderful Wizard of Oz Frank Lyman Baum

Kniha plná fantazie. V první polovině mě uchvátily takřka až filozofické myšlenky a úvahy o životě. Archetypy Hastroše, Plecháče i Zbabělého lva mají v sobě víc než jen pohádkovou jiskru. V tomto mě však zklamal samotný čaroděj ze země Oz, který je až příliš realistický. Vysvětlení jeho charakteru bylo lidské, ale chyběla mi tam kouzelná pohádkovost s vnitřní hloubkou postav. Lehce mě také zklamal schématický a urychlený závěr. Nicméně platí, že je to krásná kniha s obrovským vlivem zejména na západní kulturu. Odkazy na ni najdete v nespočtu seriálech a filmech, takže už jen proto stojí za přečtení. Podobné knihy: Alenka v říši divů; povídková kniha od J. R. R. Tolkiena: List od Nimrala a jiné příběhy.

02.06.2018 4 z 5

Hranice v chození Hranice v chození Henry Cloud

Velke zklamani. Co mi nevyhovuje je styl knihy. Oproti kniham podobneho razeni ma mene praktickych zkusenosti a vice teorie. Coz by nemuselo byt na prekazku, ale domnivam se, ze hloubka teorie je velice plytka. Konkretni priklad. V jedne kapitole se dozvite, ze pravdomluvnost buduje vztah a posiluje duveru, ergo, kdyz vam nekdo bude lhat, je to varovny signal. No.... dobre. To je prece jasne, ne? Chapu, ze je obcas dobre to slyset znova, selsky rozum je dobre procvicit. Tato prosta myslenka je vsak analyzovana asi na 15ti stranach. Jakobz chtel autor dokazat, ze je to pravda, ale je to skutecne potreba? Rozdrobovat vseobecne znamou pravdu a psat, kde vsude a proc je dobre mluvit pravdu? Ale dobre. Rekneme, ze mu to odpustime a treba nas tam i nejaka myslenka obohati. Jake vsak bude vase prekvapeni, kdyz dalsi kapitola ma nadpis ve stylu lhani skodi vztahu. Ano predtim jsme mluvili o pravde, ted o lzi, ale opravdu do chci cist na dalsich 15ti stranach? Nerikam, ze mi kniha nic nedala a je elementarni. Jazyk je obcas trochu slozitejsi, myslenkove vsak nikoliv. Nekolik myslenek vam utkvi v hlave a mozna je zabudujete do sveho zivota. Procentuelne vyjadreno tak 2 procenta. Zbytek je jen vetsi analyza selskeho rozumu.

22.06.2015 2 z 5

S nikým nechodím a nejsem cvok S nikým nechodím a nejsem cvok Joshua Harris

Knihu jsem poprvé četl, když mi bylo asi 18, teď jsem si ji zopakoval po více než deseti letech. Na knize mě přitahuje její americký styl - plný konkrétních příkladů a čtivých příhod a příběhů ilustrujících důležité myšlenky. Některé obrazy mi zůstaly v mysli hodně hodně dlouho. Poměrně dost lidí píše o radikálním vyznění knihy, o její nereálnosti apod. Já to tak úplně nevnímám. Jaké je hlavní poselství knihy? "Chodit s někým jen pro samotné chození je cesta k bolesti. Je to jen vzrušující hra se smutným koncem. Chodit by spolu měli lidé, kteří jsou už vyzrálí psychicky i duchovně a mohou tak tomu druhému dát mnohem více a směřovat to k manželství." S tím se dokážu ztotožnit. Autor není proti chození jako takovému. Je pro to, aby se dva nejdříve poznali v kruhu přátel a ne si jen slepě vyměnili čísla a čekali, co z toho bude. Aby začali vztah budovat již na nějakých vzájemných sympatiích nejen fyzického rázu. V závěru knihy i (bohužel velmi krátce) ukazuje konkrétní návrhy, jak by takové chození mezi křesťany mohlo vypadat. Z knihy jsem si mnohé odnes do svých vztahů. Někdy mi pomohl vidět biblické zásady v jejich hloubce a šířce. Nemyslím si, že vždy je jeho postup možný (občas vztahy vznikají na pěknou dálku a tak není možné vše dobře vysledovat předem), ale chápu to jako užitečné rady. Prostě a jednoduše: Pokud pro vás Bůh něco znamená a chcete, abyste měli kvalitnější vztahy a dokázali poznat, kdo se k vám hodí a po čem vlastně toužíte, pak po téhle knížce šáhněte!

27.05.2015 5 z 5

Partnerské typy aneb kdo se ke mně hodí Partnerské typy aneb kdo se ke mně hodí Alexander Avila

Zajímavá kniha používající psychologii Junga. Na začátku si zjistíte svůj typ a přečtete si, kdo se k vám hodí. Celkem to sedí. Naučíte se také odhalovat typy u možného protějšku a urychlit tak cestu poznávání. V knize jsem našel o sobě zajímavá tvrzení, kterých jsem si nebyl vědom a díky nim jsem se mohl více poznat a pochopit tak dříve nevědomá přání. Je pravdou, že vám stačí přečíst tak čtvrtinu knihy. Můžete si samo přečíst i charakteristiku dalších typů... ale proč...?

14.04.2015 3 z 5

Začínám se poznávat Začínám se poznávat Daryl Sharp

Slušný jednoduchý úvod do Jungovy filozofie duše. Seznámíte se se základními pojmy jeho psychologie jako komplex, persona, anima, archetyp a to na populárním tématu mezilidských vztahů. Jedná se o záznam 5ti seminářů. Rozbor Jungova článku je veden odborně, některé otázky posluchačů mi přišly zbytečné nebo dokonce směšné, ale to jen odráží realitu. Některé rozbory lehce odbíhají od tématu, ale jak se záhy ukáže, není to na škodu. Verdikt: dobře se to čte, je to krátké, naučné, občas vtipné. Jako úvod lze doporučit, pokud chcete odbornější pojednání, podívejte se po něčem jiném. Taktéž pokud hledáte nějakou pomoc. Jestliže vás však zaujal Jung a chcete se nenásilně seznámit s jeho pojetím duše, pak vřele doporučuji, vzbudí to váš zájem a bude vás to nutit hledat dál.

28.02.2015 3 z 5

Práce s emocemi pro pomáhající profese Práce s emocemi pro pomáhající profese Karel Hájek

Poměrně náročný jazyk knihy činí aplikaci jejich myšlenek velmi obtížným. Bez pomoci odborníka, domnívám se, takřka nemožným. Nicméně spoustu myšlenek je obohacujících. První část knihy je hlavně teoretická (pro někoho až příliš), druhá hlavně praktická (bez předchozí teorie se neobejdete). Vyzvednout bych chtěl zejména část druhou. Ta je díky příkladům z praxe čtivější.

19.10.2014 3 z 5

Být sám sebou Být sám sebou James Dobson

Průměrně dobrá kniha. Některé poznatky jsou velmi dobře podané, jiné již stokrát řečené...

26.08.2014 3 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

Vše, co očekáváte od Pratchetta je zde: zajímavá zápletka, neotřelé až zřeštěné charaktery, občasné zvraty a hlavně kopec humoru! Enjoy!

10.07.2014 4 z 5

Přestaňte být hodní, buďte sami sebou Přestaňte být hodní, buďte sami sebou Thomas d’ Ansembourg

V první části knihy mě zaujalo zejména autorovo rozdělení na potřeby a pocity v komunikaci. Jinak mi to přišlo spíše jako čtivé opakování známých faktů. Druhá část byla bohatší a praktičtější. Myšlenky o sebehodnocení, způsobu naslouchání a zvládání zlosti (emocí) mi přišly přínosné. Přečtení této knihy vnímám jako užitečné. Určitě existuje i něco lepšího v oboru komunikace, taktéž spousta horších titulů. Přečtením neprohloupíte, spíš si osvěžíte některé známé informace a některé možná dáte do nového kontextu.

06.05.2014 3 z 5