EnjoyK EnjoyK komentáře u knih

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Kniha vyžadující vysokou pozornost při čtení ale přinášející neskutečné kvantum velice zajímavých experimentů, výzkumů a poznatků v oblasti lidského rozhodování a úsudku. Čtenář má mimo jiné možnost si během čtení vyzkoušet sám na sobě plno různých pokusů které skvěle doplňují už tak čtivý text. Autor kromě předkládání zjištěných poznatků také vyvozuje velmi zajímavé závěry a myšlenky. Za mě rozhodně must-have knížka!!!

20.11.2017 5 z 5

Svobodná vůle Svobodná vůle Sam Harris

Tato útlá knížka je příjemným úvodem do problematiky svobodné vůle z perspektivy Sama Harrise. A vzhledem k tomu, že Harris je silným odpůrcem myšlenky o existenci svobodné vůle, je tato knížka, byť párkrát prezentuje i stanoviska kompatibilistů, relativně jednostranně zaměřená. Rozhodně není teoretickým přehledem různých přístupů ke svobodné vůli. Já osobně šel do čtení této knížky již s jistou znalostí této diskuze a se silným přesvědčením o neexistenci svobodné vůle. Mně osobně, hledajíc například další myšlenky a důkazy o neexistenci svobodné vůle, tedy toto zaměření vyhovovalo.

Co tato knížka možná trošku postrádá, je daleko víc praktických příkladů a důkazů z oblasti neurologie (těm je včetně poznámek věnováno pouze asi jenom 5-6 stránek) nebo sociální psychologie. Osobně znám z jiné odborné literatury plno psychologických experimentů podporující Harrisovo stanovisko, které by se v této knížce neztratily. Takhle je knížka spíše jen jednostranně zaměřeným filosofickým pojednáním. Pro někoho, komu je myšlenka iluze svobodné vůle naprosto cizí, může knížka, spíš než jako důkaz neexistence svobodné vůle, připadat jako pouhá hra se slovy.

02.03.2018 4 z 5

Láska a její kat Láska a její kat Irvin D. Yalom

Konečně moje první setkání se ze všech stran opěvovaným Yalomem. A bylo to úžasné! Sledovat myšlenkové pochody psychoterapeuta, ve kterých je tak silně cítit předchozí mnoholetá zkušenost, a zároveň zakoušet psychoterapii z pohledu terapeuta, který, jak možná kdekoho překvapí, je přeci taky jenom člověk. A do toho ten jeho vypravěčský cit! Nezbývá mi, než brzy otevřít další jeho knížku!

11.02.2018 5 z 5

Personalistika pro manažery a personalisty Personalistika pro manažery a personalisty Martin Šikýř

Kniha je přehledným a kompletním průvodcem oblastí personalistiky a řízení lidských zdrojů. Nesnaží se jít zbytečně příliš do hloubky a naopak se snaží vystihnout podstatu všeho důležitého. Je relativně čtivá a srozumitelná i pro laika. O kompletnosti knihy svědčí také fakt, že autor knihy je zároveň překladatelem samotné bible personalistiky od Michaela Armstronga. Mně osobně kniha velice pomohla při přípravě na státní zkoušku z řízení lidských zdrojů, a to mimo jiné z toho důvodu, že zkoušejícím byl právě pan doktor Šikýř! :)

20.11.2017 5 z 5

Spánek a snění Spánek a snění Alena Plháková

Knížka představuje velice hezky uspořádaný a čtivý všeobecný teoretický základ v oblasti spánku a snění. Četla se mi dobře a i přes svojí odbornost je dle mého názoru velká část relativně dobře přístupná laikovi. Už trošku obtížnější jsou například poslední dvě kapitoly (sny z hlediska psychoterapie a kognitivní/neurologické teorie snění). Líbil se mi především popis zkoumaných oblastí od prvních výzkumů až po ty nejaktuálnější. Pro hlubší a rozsáhlejší popis jednotlivých podoblastí však bude muset čtenář sáhnout po dalších knížkách.

20.11.2017 4 z 5