Endy17 Endy17 komentáře u knih

Starosta casterbridgeský Starosta casterbridgeský Thomas Hardy

Život je jen náhoda - jednou jsi dole, jednou nahoře...

10.04.2020 5 z 5

Gorazdův limit Gorazdův limit Vojtěch Mornstein

Náznak post-apo nebo psychologická sonda? Možná od obojího trochu...

04.04.2020 5 z 5

A zdi se hroutily A zdi se hroutily Jack Fishman

Nesmírně zajímavá a u nás nepříliš známá předehra ke spojenecké invazi v Normandii. Bohužel podaná v místy poněkud těžkopádném překladu.

31.03.2020 4 z 5

Pouta věrnosti Pouta věrnosti František Kožík

Bezesporu zajímavý životní příběh malíře Jaroslava Čermáka bohužel nedokázal František Kožík uchopit a především předložit čtenáři tak poutavou formou, jako to ve svých životopisných románech dělají Irving Stone nebo David Weiss.

22.03.2020 3 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

(SPOILER) Tak trochu Bouvard a Pécuchet, tak trochu Zvonokosy.
Leitmotivem příběhu není, jak by se dalo čekat, zelná polévka, ani, jak je nejčastěji uváděno, návštěva mimozemské civilizace, i když obojí tady má svou nezastupitelnou roli. Kniha je především o přátelství dvou starých venkovanů a o době, jejímuž tempu přestávají stačit. A protože Glód a Kastle nechtějí měnit své letité zvyky ani svůj zaběhlý způsob života, nezbývá jim než opustit Zemi...

16.03.2020 5 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Premonstráti, dominikáni, minorité - pro běžného čtenáře není úplně jednoduché se zorientovat. Rozhodně zajímavý je ale odkaz na věrozvěsty a na tehdejší církevní popírání jejich odkazu.

16.03.2020 4 z 5

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

Otázka odsunu mě provází celý život, otázka, na kterou těžko hledám odpověď - pokud vůbec odpověď existuje. Jiří Hanibal pojal téma ve větší šíři, a i když ani on univerzální odpověď nenabízí, naznačuje alespoň její směr.

13.03.2020 5 z 5

Kdo po Žižkovi?: Životní příběh Prokopa Holého řečeného Veliký Kdo po Žižkovi?: Životní příběh Prokopa Holého řečeného Veliký Jan Bauer

Na literaturu faktu dobře čtivé dílo.
O životní příběh Prokopa Holého tak úplně nejde, spíše o přehled vývoje husitství. Bohužel, vzhledem k rozsahu knihy, skutečně jen o přehled, dalo by se jít mnohem víc do hloubky. Na rámcové seznámení s husitstvím výborné čtení.

07.03.2020 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Jeden z nejuniverzálnějších titulů pro Čtenářskou výzvu 2020 - vyhovuje mnoha kategoriím, ale o knihu dánského autora se vážně NEJEDNÁ!
Netradiční příběh o tom, že nic nemusí být jak se zdá...

06.03.2020 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Kvalitativní vývoj téhle série je neoddiskutovatelný - tentokrát se trochu posunul i autorčin styl, filmové prostředí nahradily dostihové stáje. Nabízí se srovnání s Dickem Francisem, jehož příběhy může Dům na samotě připomínat. Jen - Michaela Klevisová je lepší.

03.03.2020 5 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Skutečné události druhé světové války podané snadno přístupnou literární formou a na závěr doplněné vysvětlující poznámkou autora, mimochodem neméně zajímavou.

29.02.2020 5 z 5

Monte Cassino Monte Cassino Sven Hassel (p)

Hodně bláta a krve, málo ideálů. Pohled na válku odspodu, očima řadových vojáků, u kterých není mnohdy rozdíl v tom, jakou nosí uniformu.

28.02.2020 4 z 5

Otrávený pohár, Smrt mučednice Otrávený pohár, Smrt mučednice Vlastimil Vondruška

Chronologie nám trošku pokulhává, v prvním příběhu je pán z Dobronína zcela osamělý, ve druhém už sice vystupují Petr s Rozárkou, ale několik málo měsíců po svém seznámení. Rozárka se navíc trápí tím, že jí dosud Petr neobtežkal.

23.02.2020 4 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Moje očekávání, nejspíš přehnaně velké, nebylo naplněno. První dvě třetiny knihy jsou spíš únavné, v závěru příběh dostane spád - ale náhody a především jejich množství nepůsobí příliš věrohodně. Množství francouzského textu na srozumitelnosti také nepřidá.

21.02.2020 3 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

John Steinbeck je mistrný vypravěč a jeho knihy neztrácí nic ze své aktuálnosti ani po mnoha desetiletích.

16.02.2020 5 z 5

Smrt v Praze: atentát na Reinharda Heydricha Smrt v Praze: atentát na Reinharda Heydricha Hellmut G. Haasis

Málokterá literatura faktu se dá přečíst jedním dechem tak, jako Smrt v Praze. Přes znalost tématu a samozřejmě i rozuzlení bylo velmi těžké knihu odložit.

16.02.2020 5 z 5

Velká cesta kilem za Čingischánem Velká cesta kilem za Čingischánem Jana Urbanová

Skvělé čtení!
Manželé Urbanovi absolvovali dlouhou cestu - a tím nemíním jen jejich expedici, ale i cestu literární. Zatímco první cestopis byl tak trošku rodokaps (byť také skvělý!), tahle publikace působí už přímo reprezentativně. Pevná vazba, kvalitní papír, množství fotografií a povedená grafická úprava umocňují hodnotu psaného textu. Záhadou pro mě ale zůstává činnost jazykové a možná i odpovědné redaktorky - překlepy nejsou výjimkou a gramatickými chybami se stránky jen hemží.

14.02.2020 5 z 5

Žirafa na pondělí - Ze zápisníku ředitele zoo Žirafa na pondělí - Ze zápisníku ředitele zoo Miroslav Bobek

Jednohubky ze zápisníku ředitele pražské zoo mají kolísající kvalitu, většinou ale přinášejí velmi zajímavé informace, některé i pobaví. Jako sloupky v denním tisku jsou nepochybně atraktivní, o beletrii ve stylu Herriota či Durrella však bohužel nejde.

12.02.2020 3 z 5

Jawa Jižní Amerikou ve stopách Čechů Jawa Jižní Amerikou ve stopách Čechů Filip Kadlec

Nevědomost hříchu nečiní - a autorovi nejspíš nikdo neřekl, že NEJDE opustit teplo rodinného krbu, zaměstnání a civilizaci, že NEJDE navštívit jiný světadíl bez technického a finančního zázemí, že NEJDE najezdit tisíce kilometrů pustinou na přetížené Jawě 350. No a protože nevěděl, že to nejde, udělal to - a ještě o tom napsal knihu!

10.02.2020 5 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

Náhodně vybraná povídka by mohla čtenáře příjemně překvapit nebo přímo potěšit, druhá-třetí už vyvolá lehký pocit déjà vu a pokud přes lehkou nervozitu u čtení vytrvá, dočká se jen fádního opakování stále stejného scénáře. Rozvláčný úvodní popis jako mávnutím kouzelného proutku rázem graduje do překvapivé či absurdní pointy, která má za úkol pobavit - ale několik málo čtenářových úsměvů je na dvě stě sedmdesát stran textu poněkud málo.

07.02.2020 3 z 5