Elvien Elvien komentáře u knih

Nalezenec Nalezenec D.M. Cornish

U téhle knihy mě docela mrzí tak rozporuplná hodnocení, protože rozhodně stojí za přečtení. Ale ono to bývá dost často dáno zklamaným očekáváním. Protože pro koho je kniha vlastně určená? Nakladatel na obálce uvádí, že jde o žánr young adults. Přičemž věk "young adults" je definován různě v rozmezí od 10 do 20 let. Já bych tuhle knihu zařadila tak někde v rozmezí 12 až 14 let.

A teď klady knihy. Nejdřív krásné ilustrace. Dokreslují celou atmosféru, ale zároveň jsou v knize umístěny tak, že ilustrace postavy se objeví až několik stran po jejím popisu. Takže si můžete nejdřív vytvořit vlastní představu, aniž by se vám vtírala autorova skrze obrázek. Dále poznámkový aparát. Dokresluje promyšlenost celého světa i zvídavost hlavního hrdiny. Hlavní hrdina. Ano, poměrně dost naivní chlapec s dívčím jménem. Ale skrze jeho naivní pohled krásně odhalujete krajinu a fungování celého jeho světa. A to, že čtenář spoustu věcí odhalí dřív, než Rosamunda jen zvyšuje napětí, protože máte potřebu křičet Copak to nevidíš?! a napjatě čekat, kdy na to to trdlo konečně přijde. Každá postava má něco do sebe, ani ta nejmenší není v příběhu zbytečně nebo náhodou, ale doplňuje drobnokresbu příběhu. A děj? Autor staví na léty osvědčených základech novou stavbu svých nápadů. Nejlepší možná kombinace.

28.01.2016 4 z 5

Pěkné, hororově a goticky laděné příběhy pro děti, které rozhodně uspokojí jejich potřebu se bát. (Kdo v dětství rád neposlouchal strašidelné historky, že?) Na druhou stranu mi přijde, že nejlepší příběhy jsou na začátku a pak už se z nich nějak vytrácí to správné napětí. Závěrečný příběh, který uzavíral rámec všech příběhů taky postrádal tu správnou jiskru. Rozhodně si nemyslím, že by byl nějak moc předvídatelný, ale...

Za přečtení ale rozhodně stojí, děti potěší a určitě se podívám na další díly, i když je asi nebudu číst celé.

08.09.2015 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Už dlouho se mi žádná kniha nečetla takhle dobře. Nebudu tu slovně hodnotit její klady a zápory, protože to bych ji musela přečíst ještě jednou (a možná to udělám, až vyjde druhý díl), teď jsem ji moc zhltla. Rozhodně doporučuji k přečtení.

27.08.2015 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Povídka ve mě po většinu času budila lepší dojem než podivná knihovna, ale konec to celé zkazil. Připadá mi, že naprosto schází jakákoli pointa. I když budu předpokládat, že to není povídka, ve které by člověk měl hledat nějaký hlubší smysl, tak v ní nevidím skoro žádný smysl. Prostě jsem u Murakamiho zvyklá na lepší věci.

Ale ilustrace stejně jako u Podivné knihovny jsou nádherné.

13.03.2015 2 z 5