Elapheg Online Elapheg komentáře u knih

Zlatá liška Zlatá liška Wilbur Smith

Wilbur Smith je můj oblíbený spisovatel a mám rád jeho styl psaní. Román Zlatá liška mě chytil hned od samého začátku. Isabella se zaláskuje do Ramóna, který je agentem KGB, což ona samozřejmě netuší a od toho se odvíjí následky pro všechny členy její rodiny. Samozřejmě autor rozvíjí i osudy ostatních hlavních postav na pozadí knihy a jako vždy z toho vzniká dějově napjatá línie. Tato kniha v žádném přípádě nepostrádá akci, naopak je plná zvratů a to jak v osobních životech hrdinů, tak v ekonomické a politické sféře rodiny Courtneyů a celé Jihoafrické republiky. Nechybělo zde nic, ani africká divočina, láska, či nenávist, politikaření, lidské poklesky. Intrik je zde spousta, ale od druhé poloviny mi dokonalost rodiny Courtneyů začínala lézt na nervy. Centaine, Shasa, Sean, Garry, Isabella zde občas podávají až nadlidské výkony, supermani, které nikdo neporazí a běda tomu, kdo si s nimi začne. Wilbur mě v této knize ovšem zklamal, co se vykreslení negativních postav, Ruska a KGB týče. Občas jsem měl pocit, že čtu román, který byl dělán na zákazku, aby KGB a Rusko bylo vykresleno jen z toho negativního hlediska, jak můžeme dnes vidět v médiích. Mnohé situace zde mohly být vykresleny méně agresivně. Sám autor zde většině agentů KGB vštěpuje sílu, chytrost, mazanost, žádný soucit, disciplínu, naprosté ovládání vlastních emocí, protože jen splnění úkolu bez ohledu na následky je důležité ( potud plně chápu a rozumím ) a na druhou stranu stačí, aby se Courtneyovci spolčili za jediným cílem a to ochránit rodinu, čest, zemi a všichni nepřátelé doplatí na setkání s nimi. Wilbura pokládám za mistra spisovatele, ale tady opravdu trochu ujel. Přesto vše ostatní v knize hodnotím kladně čtyřmi hvězdičkami.

26.02.2017 4 z 5

Pobřeží v plamenech Pobřeží v plamenech Wilbur Smith

Příběh o lásce prožívané v údobí první světové války mezi Centaine a mladých Michaelem Courtneym. Plány do budoucnosti o společném životě mezi Centaine a Michaelem zhatí bolestné ztráty na poli první světové války i těch nejbližších z rodinného kruhu. Opět zde můžeme nalézt postavy Seana Courtneye, který v předchozím díle - Ptačí vodopády zemřel. Naštěstí Michael ovšem stačí zanechat v lůně Centaine pokračovatele rodu. Nastávající matka se plaví k Africkému kontinentu, aby dítě porodila v zemi, kde se Michael narodil a vyrůstal. Netuší však, že loď, na které se k Africe plaví ztroskotá a ona bude muset bojovat o přežití své i přežití svého potomka rozličnými způsoby. Naštěstí zde na své pouti potká křovácký pár H´ani a O´wu, kteří jí budou průvodci v rozličných způsobech přežití v africké divočině a kteří jí i budou učiteli ve smyslu chápání skutečných životních hodnot v africké divočině a náhledů na krásy a poklady Afriky. Wilbur zde popisuje mistrovsky způsoby přežití v africké divočině a rozvíjí vztahy mezi Centaine a jejími zachránci v opravdové pouto. Centaine ovšem touží rovněž po shledání s bílými lidmi, což se jí podaří, opět zde nachází lásku, ale musí opět prožít velkou osobní ztrátu. Naštěstí Centaine se nevzdává nejen kvůli sobě a pak i znovu nalezené rodině, ale především chce zajistit důstojný život pro svého potomka a naštěstí se jí to daří. Četl jsem už hodně knih od Wilbura Smithe, ale v této knize najdete lásku i ztráty milovaných, nové naděje a životní objevy, nová shledání i loučení nejen na evropském, ale i na africkém kontinentě spojených opět s popisem krásné divoké Afriky. Láska z pera tohoto autora není žádnou červenou knihovnou a děj knihy upoutá čtenáře od záčátku až do konce knihy, jedno kde se právě nacházíte, všude se něco děje. Velmi také oceňuji, že privilegium přežít není dáno každému oblíbenci v knize z pera autora, čímž příběh nabírá na reálnosti a rovněž na kráse. Za mě pět hvězdiček.

11.10.2016 5 z 5

Transplantát Transplantát Leonard S. Goldberg

Knihu jsem četl již asi dvakrát. Jedná se o zajímavý a inteligentní thriller z lékařského prostředí. Děj knihy se dá tak trochu předpokládat, ale kniha je psána velmi čtivou formou bez zdlouhavých kapitol. Dívka Roberta, která nemá na svých buňkách žádné antigeny je univerzální dárkyní orgánů pro všechny příjemce. O této dívce se dozví také bohatý postarší muž, který marně čeká na transplantaci orgánu a udělá vše pro to, aby od ní kýžený orgán získal. Tento boháč se snaží rafinovaně přesvědčit Robertiny pozůstalé, že Roberta zahynula při nehodě. Naštěstí je tu David, do Roberty zamilovaný lékař, který se dostane na stopu objevu, že Roberta by mohla být stále naživu a začne pomalu rozplétat nitky tohoto spiknutí. Zápletka je opravdu inteligentně vymyšlená a každému se dostane, čeho si zaslouží. :-) Jaký bude konec? Doporučuji knihu si přečíst. :-)

28.07.2018 5 z 5

Síla meče Síla meče Wilbur Smith

Výborná kniha. Čekal jsem, že to bude slabší kniha oproti knize Pobřeží v plamenech, ale byl jsem mile překvapen. Naopak v knize Síla meče graduje děj všech hlavních postav z předchozího dílu a čtenář je neustále udržován v napětí, jak se vlastně situace vyvine. Centaine ač by se mohlo zdát, že je finančně neohrozitelná, je rovněž obětí celosvětové krize před druhou světovou válkou a hrozí jí absolutní finanční krach. Dokáže ho vyřešit? Dokáže Centaine opět chytit příležitost v nouzi za vlasy a využít situaci ve svůj prospěch? Odpovědět si musí čtenář této knihy sám :-) Jak Šaza, tak Manfred v této knize vyrůstají v muže, volí si své životní cesty, velice reálně zde Wilbur popisuje skutečnosti spojené s nástupem Hitlera k moci, Hitlerjugend, Olympijské hry v předválečné době v Berlíně i počáteční optimistický předválečný fanatismus každého Němce v knize a jednání s tím spojené. Ale i v této knize je prostor pro lásku a líbí se mi i otevřený konec knihy. Jsem velmi zvědav na pokračování děje v knize Běsnění. Síla meče? Za mě pět hvězdiček.

31.10.2016 5 z 5

Čas zemřít Čas zemřít Wilbur Smith

Tak tady dávám čtyři hvězdičky. Každopádně i tato kniha nabízí čtenáři mnoho krás z africké divočiny, techniky lovu zvěře v safari, stopování zvěře, ale hlavně lidí vojáků, protože v této knize se také dost valčí a o akci zde není nouze. Situace se často mění a je zde mnoho zvratů. Autor si jako vždy nastudoval problematiku, o které píše, technické aspekty, politické a vojenské rozbroje a tím jen děj nabírá na reálnosti a to kladně hodnotím. I zde je však naštěstí prostor pro opravdová přátelství na život a na smrt a hlavně pro lásku, zejména mezi Seanem a Claudií. Těším se na další pokračování v díle: Zlatá liška a doufám, že se zde se Seanem a Claudií opět setkám. :-)

08.02.2017 4 z 5

Hromobití Hromobití Wilbur Smith

Tento druhý díl ságy Seana a Garrycka se mi líbil méně něž díl první, Na život a na smrt, nebo také prvotina pod jiným názvem ( Když loví lev ), ale rozhodně se mi kniha Hromobití jako celkově také líbila. Kniha Hromobití je také dost emotivní a napínavá, člověk prožívá další osudy, radosti i strasti Seana a Garrycka i s jejich rodinami, lásku i nenávist, vzestupy i pády, lidskou slabost i lidskou sílu a líbí se mi, že člověk do poslední stránky neví, jak to vše vlastně dopadne. Jako obvykle je Wilbur Smith mistrem detailu a to jak v popisování při válce Búrů s Angličany, tak hloubkou popisu charakterů jednotlivých postav a zakoutí jejich myslí. Takže Wilbure ani tentokrát jsi mě nezklamal a těším se na další díl Ptačí vodopády. :-) Doporučuji ostatním si knihu Hromobití přečíst. :-)

14.06.2016 4 z 5

Tajemství přírody Tajemství přírody kolektiv autorů

Opravdu krásná kniha s krásnými fotografiemi a obrazy, odbornými komentáři, která se věnuje přírodě jako celku. Vše je systematicky řazeno. Opravdu doporučuji.

04.05.2016 5 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Thriller Motiv X navazuje na konec knihy: Osmnáct pod nulou, kde po sobě zanechá zemřelý policista velmi důležitý odkaz, na kterém bude Fabian Risk pracovat právě v tomto díle a nejen na něm. Jako hlavní dějová linka je v tomto thrilleru vrah, který nikdy nezabíjí lidi stejným způsobem dvakrát, a který zamotá hlavy našim vyšetřovatelům. Fabian je v nemocnici u své zraněné dcerky, Astrid je na protialkoholním léčení, oba ale se ale budou muset znovu vrátit do práce, protože zde přibývají krom odkazu mrtvého policisty, sériového vraha, ještě další dvě dějové linky. No bylo to výborné, přišlo to v pravý čas, kdy jsem měl na to navíc chuť a navíc to bylo skvělé, možná nejlepší kniha ze čtyř knih, co jsem od Stefana Ahnhema četl. Upozorňuji, že tento díl, ač skvělý, je součástí duologie. Motiv x pokračuje v pátem díle: X způsobů smrti. Víc prozrazovat nebudu. Bylo to ostré akorát, sedlo mi to, co jsem moc nemusel, byly ty sluničkářské pasáže, ale zároveň nejsem ani žádný rasista, či nacista. On totiž čtvrtý díl začíná vraždou syrského chlapce, která bude naše známe policisty také hodně zaměstnávat. Vyprávění je tu z pohledu více úhlů, napětí je zde dost, pokračujeme i ve vztazích Fabianovy rodiny. No zkrátka je to velmi dobrý thriller, kterému dávám pět hvězd a doporučuji. Na pokračování dojde velmi brzy, dokud mám děj v paměti a zároveň se na to velmi těším. Děkuji všem knižním uživatelům, uživatelkám, kteří mě k Stefanovi Ahnhemovi přivedli a zodpověděli mé dotazy. Moc vám všem děkuji, jste skvělí. :-)

18.06.2024 5 z 5

Krůček od vrcholu Krůček od vrcholu Libor Minařík

Knihu jsem četl v roce 1996 a Libor Minářík zde udával mnohé dobré rady, jak s amatérskou kulturistikou a nárůstem svalové hmoty začít. Je to jinak jeho pěkná životní biografie, stejně jako je v knize popis mnoha kulturistů, se kterými se osobně na své životní cestě setkal. Je psaná čtivě. Kladně hodnotím.

04.05.2016 4 z 5