Drohtnian Drohtnian komentáře u knih

Egregory. Strážní andělé? Egregory. Strážní andělé? Anatolij Někrasov

Po přečtení můžu srovnávat se "Strážní andělé? Egregory", co byl jakýsi předchůdce tyhle knihy. První část byla doslovnou kopii první části starší verze, co je dobře, protože starší verze mi přišla dobrá.
Ve druhé části byli ale jiné kapitoly, které mi sice připadaly míň kontroverzní ale i míň zajímavé. Rušivě na mě působilo zapomenuté odkazovaní textu na kapitoly, které v tyto verzi nejsou. Celkově však hodnotím knihu jako obohacení pro každého kdo se zajímá o fenomén egregorů.

23.09.2019 3 z 5

Strážní andělé? Egregory Strážní andělé? Egregory Anatolij Někrasov

Informace o egregorech se hledají těžko, a i když jsem neměl velké očekávání, byl jsem milo překvapen.
Problematika egregorů byla vysvětlena z pozice běžného profesního a osobního života, co a proč jsou přivedeny v bytí ale taky jak se od nich osvobodit. Autor píše srozumitelně a s jeho úvahami se lze lehko ztotožnit, protože do sebe zapadají. Knihu bych doporučil každému.

26.08.2019

Čierny šál Čierny šál Alexandr Sergejevič Puškin

Nejvíc mě oslovila báseň Romanca a Vojvoda. Do některých básní jsem se neuměl ponořit srdcem, ale to bylo i tím že příběhy pocházely z reálného světa.
Po přečtení závěrečného komentáře jsem získal kontext, za jakého byli básně složeny a úplně to otočilo mé nadšení.
Doporučuji tedy začít tím závěrečným komentářem.

21.08.2019 5 z 5

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

I když obdivuji tohoto člověka jako řečníka a komentátora, kniha byla zklamáním.
Na knize mě zaujaly zajímavé postřehy z psychologie nebo názory, které mi v něčem otevřely oči a v něčem mě utvrdily.
Na druhou stranu jak autor sám popsal, kniha měla obsahovat několik desítek rad, které tlakem editora musel zredukovat na 12, a je to znát.
Názvy kapitol a samotný obsah kapitol měly k sobě často hodně daleko. Nerozuměl jsem, kam autor míří a ztrácel jsem se ve velikých odbočkách od hlavních tém.
Na mnoha místech vysvětloval něco, co vysvětlování nepotřebovalo a někdy se úplně zbytečně pouštěl do tvrzení, ve kterých ukázal hranice svého rozhledu.
Bylo to psané americkým stylem, pro amerického čtenáře, který má jiné chutě.
Jinak souhlasím s cubeice.

19.08.2019 3 z 5

Svätopluk v európskom písomníctve Svätopluk v európskom písomníctve Martin Homza

Kniha, ktorá otvára oči.
Na objednávku zadávateľa sa prepisovala história tak neohrabane odvážne, že raz vykresľovala veľkomoravského panovníka ako mnícha, ktorého ostatky boli uctievané a inokedy ako zbabelca a zlosyna. Autori analyzujú ako sa jednotlivé kronikárske záznamy inšpirovali známymi populárnymi dielami tej doby.
Zaujala ma poznámka o vyfabrikovaní svätosti sv. Štefana uhorského, sv. Vojtecha, sv. Vladimira...

08.08.2019 5 z 5

Filokalia – Duchovní texty křesťanského Východu Filokalia – Duchovní texty křesťanského Východu neznámý - neuveden

Nejedná se o zkutečnou filokalii (která kdyby byla v kompletním překladu, měla by možná přes 2500 stran), ale soubor nejdůležitějších výňatků s komentářem. Teprve letos vyšel český překlad prvního z pěti dílů, proto je tahle brožura jediným zdrojem k výrokům svatých starců z ostatních dosud nepřeložených 4 dílů.
Kvalita poznámek je dostatečná. Jedinou výtkou je, že autor zastává (dnes už zpochybněné) stanovisko o předkřesťanskému původu výroků sv. Antona Poustevníka.

07.08.2019 5 z 5

Hodina Býka Hodina Býka Ivan Antonovič Jefremov

Éru socializmu jsem nezažil, ale z dnešního pohledu mi kniha přijde dost přeceňovaná. Čekal jsem nadčasové dílo, ale jde o tendenční dílo k oslavě komunizmu. Taky mi vadí množství nelogičností v konání a myšlení hlavních postav a vytahování sexizmu při každé příležitosti.

19.03.2017 1 z 5