Dragon Dragon komentáře u knih

Nepretrhni sa pre druhých Nepretrhni sa pre druhých Patrick King

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí chcú byť vždy k dispozícii, vyjsť iným v ústrety a chcete pomôcť, keď to treba a požiadajú vás o to. Možno radšej prekonáte nechuť, únavu, len aby ste vyhoveli druhým. Možno sa obávate, že keď to neurobíte, budú vás ohovárať, budú vás mať menej radi, prípadne vám už nabudúce nebudú dôverovať...

Ak máte niekedy pocit, že sa potrebujete páčiť a zavďačiť druhým, aby ste zostali vo svojich spoločenských kruhoch táto kniha je presne pre vás. Patríte totiž k tzv. prisluhovačom. Ľuďom, ktorí sa idú doslova pretrhnúť pre iných, no zabúdajú na seba.

Možno spomínaným prisluhovačstvom trpíte vy, možno niekto z vašich najbližších a chceli by ste to zmeniť. Vyslobodiť ho/ju z toho, lebo vidíte, ako sa nechá využívať. Prisluhovači majú v sebe veľmi hlboko zakorenený princíp zavďačovania, ktorý si najčastejšie nesieme z detstva, tvrdí Patrick King, špecialista na sociálne zručnosti, sociálnu psychológiu a ľudské správanie.
O tom je jeho kniha, v ktorej vysvetľuje, odkiaľ tieto pohnútky pochádzajú, ako sa prejavujú a čo presne s nimi robiť. Dáva tipy a rady, ako zmeniť svoj vzťah k sebe a ostatným, ako si nastaviť hranice, byť asertívny a necítiť zodpovednosť za pocity ľudí. Prečo by ste nemali byť prisluhovačmi, pýta sa P.King v knihe. Neustále sa tlačiť do toho, aby ste sa každému zavďačili, vplýva na vás a vaše emočné zdravie viacerými neblahými spôsobmi.

21.07.2023 4 z 5

Jablká nepadajú ďaleko Jablká nepadajú ďaleko Liane Moriarty

Jablká nepadajú ďaleko je výborne napísaný príbeh o rodinných vzťahoch, v ktorom rodičia i deti začínajú prehodnocovať svoju spoločnú rodinnú históriu...a všeličo začína vychádzať na svetlo.
Liane Moriartyová šikovne namiešala pútavý kokteil: manželská dráma, zmiznutie a potenciálna vražda, podvod a intrigy, nečakané rodinné tajomstvá. Je to šťavnaté, dramatické, Liane vdýchla postavám život a dokonale im rozumie, takže to vie prostredníctvom slov a viet preniesť aj na vás.

Štruktúrou pripomína jej slávny román Veľké malé klamstvá. Vie nadhodiť záhadu, nahryznúť tajomstvo, potom sa vráti mesiace do minulosti a postupne vám všetko odkrýva a odhaľuje. Robí to rafinovane, premyslene, pútavo a neodolateľne. Dôvtipne vystavané zvraty, šikovne popoťahuje za nitky, aby vás priviedla k poslednej mrazivej kapitole, ktorá vás prekvapí a zaskočí.

Rozhodne ďalší adept na adaptáciu do seriálu na niektorej streamovacej platforme. Málokto vie totiž písať tak zasvätene a pútavo o rodine a vzťahoch v nej, ktoré neraz vyzerajú navonok úplne inak, ako v skutočnosti sú...

21.07.2023

Umění žít pozitivně Umění žít pozitivně Andy Cope

"Prečo mať život len čiernobiely, keď môže byť farebný?"

Užil som si túto knižku, je podaná s vtipom, nadhľadom, naozaj veľmi ľudsky, jednoducho, dobre som sa bavil na autorských ilustráciách a kresbách...a do toho všetkého poučné myšlienky, rady, tipy. Ako byť pozitívny a sústrediť sa na to, čo vás v živote teší, čo vám vie vyčariť úsmev na tvári, pri čom sa viete uvoľniť a zrelaxovať.
Krátke tipy, neraz veselé príbehy, ktoré donútia zamyslieť sa - o vzťahoch, práci, iných ľuďoch.

Dobré postrehy, pri ktorých sa oplatí pristaviť a popremýšľať o nich. Napríklad, že až 90% všetkého, čo sa nám prihodí, môžeme ovplyvniť svojím postojom, správaním, prístupom. Iba 10% nevieme ovplyvniť...je to len na nás, ako sa v danej situácii zachováme.

21.07.2023 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Už štvrtá kniha od Cartera a opäť bomba. Neuveriteľne napínavé, premyslené, vyskladané. Carter sa hrá s čitateľmi, dokáže nás zmiasť. Napríklad ako čítam viaceré komentáre predo mnou o mechanikovi...
Spoiler
Mnohí sa pýtajú, kto bol teda ten mechanik, keďže vraždila žena, Olivia. Prečo tam bol mechanik...ale keď si pozriete originál, Carter stále píše mechanic. Ani raz nepoužil he alebo she, takže perfektne zamotal hlavu čitateľovi. Podvedome predpokladáme, že ide o muža, mechanika a nie mechaničku. Ťažké to bolo preložiť do češtiny, asi by to ani nešlo, keďže ten odtieň "mechanik" má v angličtine iný ako v češtine.
Takže skvelý prefíkaný krok Chrisa Cartera ako zmiasť čitateľa :-)
Pre mňa jeden z najlepších autorov drsných detektívok za posledné roky - skvelé zápletky, dynamické dialógy, neskutočné vraždy...

29.01.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Objavil som svojho nového obľúbeného autora. Jednoznačne! Prvá kniha a hneď taká pecka, neuveriteľné.

29.01.2020 5 z 5

55 55 James Delargy

Pre mňa vynikajúci triler, ktorý vás chytí od prvých strán a netrpezlivo budete listovať. Nevšedná zápletka – dvaja podozriví, ktorí prídu na políciu a obaja majú rovnaké výpovede, svedectvo...len zločincom je vždy ten druhý. Komu veriť? Je to len hra? A kto má byť obeťou číslo 55?
Za mňa skvele napísané, pútavé, perfektný rozbeh, čo nebýva zvykom. Odporúčam

29.01.2020

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

O atentáte na prezidenta J.F.Kennedyho vzniklo množstvo konšpiračných teórií, kníh, domnienok, filmov. Čo z toho je pravdivé? Bol Oswald iba obetný baránok? Konal na vlastnú päsť? Išlo o rozsiahle sprisahanie? Tejto témy sa v najnovšom románe zhostil Stephen King a keď sa jeden z najpredávanejších autorov pustí do jednej z najvýraznejších udalostí novodobých amerických dejín, sľubuje to divokú jazdu. Jeho kniha získala na najznámejšom obchodnom portáli Amazon.com takmer 2000 recenzií a vyše 1200 päťhviezdičkových hodnotení. Aká teda je?

Hlavným hrdinom knihy 22.11.1963 je učiteľ Jake Epping. Jedného dňa sa mu dostane do ruky esej žiaka, ktorý popisuje, ako jeho otec v 60.rokoch ubil kladivom k smrti jeho matku a súrodencov. Silná káva aj pre Jakea, ktorého esej rozplače a poriadne ním zamáva. V tom čase zároveň zisťuje, že v miestnej reštaurácii je čosi ako portál, ktorý ho môže preniesť do roku 1958. Objavil ho majiteľ reštaurácie Al, ktorý zasvätil celý život jednej veci: chce zachrániť JFK pred atentátom. Smrť obľúbeného prezidenta podľa neho spôsobila veľa zlého a toto je možnosť urobiť svet lepším.

Al je starý, chorľavý a zomiera. Preto žiada Jakea – slobodného, bezdetného tridsiatnika – aby cestoval v čase a zabránil atentátu na JFK. Jake tak zároveň získava možnsť zachrániť aj život mamy a súrodencov svojho žiaka. Preto sa na čudnú a nebezpečnú cestovateľskú misiu vyberie...
Celá recenzia na: http://buno.blog.sme.sk/c/302518/Zabrani-Stephen-King-atentatu-na-JFK.html

03.07.2012 5 z 5