DJ_Bart DJ_Bart komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Neskutečně fascinující meta-veledílo, které spojuje tolik témat, postav, mytologických motivů [od zapovězené lásky alá Romeo a Julie až po "Hamletovskou" pomstu], filozofických rovin [svatá válka, džihád, a Mesiášký komplex na pozadí ideologicko-politických machinací] a meta-konceptů [od těch psychedelicko-halucinogenních až po čistě ekologické], že je až nemožný, že se tenhle epický epos nerozpadl Franku Herbertovi pod rukama jak hrad z písku. Opak je však pravdou a DUNA vás tak svou úchvatnou literární komplexností smete jak písečná bouře. Nejsilnější je však DUNA v těch nejvíc minimalistických a subtilních momentech a drobných detailech a nuancích, díky nimž onen formální a vypravěčský jazyk ještě víc vyniká a dokáže říct víc než tisíci slovy potažmo monology či dialogyy, díky čemuž je ona mnohovrstevnatost ještě víc imerzivní a čtivá.... to vše a nejen to dělá z DUNY jedinečný literární opus a výjimečný popkulturní fenomén, který fakt nemá nejen v rámci sci-fi žanru sebemenší obdoby. Nadčasová záležitost; dokonalý vědecko-fantastický koření; meta-zážitek jaxviňa. 10 červíků z 10

30.04.2024

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Who watches the Watchmen? aneb brilantní revoluční komiksový veledílo od britského vizionáře Alana Moora, která redefinovala chápání komiksového žánru jakožto brakové literatury a etablovala jej na plnohodnotné umělecké médium. Paradoxně díky radikální a extrémně nekonformní dekonstrukci superhrdinskýho fenoménu, která ničí stanovené mýty i konvence prostřednictvím anti-žánrových anti-tezí a nuancí, ale i žánrových stereotypů. Ať už jde o to jak Alan Moore geniálně pracuje s meta-žánrovým konceptem [jde o provokativní politickou satiru, temnou noir detektivku ze starý školy, vědecko-fantastický supehrdinský spektákl, i hloubavý filozofický drama], revizionismem alternativní historie, fikčními prvky, mnohovrstevnatou komplexností příběhu [ať už jde o nelineární naraci či vnitřní monology], to vše v pomyslný tvůrčí synergii kreslíře Davea Gibbonse naprosto překonává všechny myslitelný i nemyslitelný standardy (nejenom) komiksové potažmo literární tvorby. Jedním slovem: nepřekonatelný!

30.04.2024 5 z 5

Hodina slávy Hodina slávy Bryan Lee O’Malley

Neskutečně hravá [a tak akorát šíleně ujetá] komiksovo-videoherně-sitcomovo-popkulturní limonáda, která nejenom brilantně využívá svůj komiksový (manga)rozměr, tak i rovinu čtvrtý stěny, ale i zároveň svoji formální stylizaci umně modernizuje a upravuje vůči současnému publiku [a to jak pro fanoušky komiksů, tak i diváky komiksovým médiem nepolíbené]. Přitom jde v jádru pudla o [možná (a)]typickou teenage romanci o tom kterak chce jeden naivní geek získat holku svých [nebo spíš ze svých?] snů – háček je však v tom, že v cestě mu stojí jejích 7 ďábelksých ex-boyfriendů. Za mě je celá série Scott Pilgrim boží kombinací punku a funku v jednom unikátním šestidílném balíčku, který bezpochyby stojí za nejedno přečtení

09.04.2024 5 z 5

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

Ideální aprílová četba.

01.04.2024 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

"Být člověkem je většinu času dost nahovno. Videohry jsou jediná věc, která činí život snesitelným." ___________ Nemohl jsem odolat, ale svůj zcela první komentář na Databázi Knih jsem nemohl věnovat ničemu jinému, než zcela bezkonkurenčně nejlepší velikonoční četbě pod sluncem. READY PLAYER ONE je totiž doslova oázou easter-eggů (neboli skrytých velikonočních vajíček) a velkolepou literární ódou na geekovství – neboli zájem o filmy, seriály, hry, hudbu, a popkulturu celkově. Ernest Cline dal svým osobitým autorským rukopisem život neskutečně hravé, neobyčejně originální, nápadité a konceptuálně neskutečně poutavé a rozmanité knížce, která bezpochyby zaujme i ty popkulturními fenomény a videohrami nepolíbené – a to říkám jakožto geek samotný... May the force be with you!

01.04.2024 5 z 5