Watchmen: Strážci

„Quis custodiet ipsos custodes?“ ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé – a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo. Monumentální komiks Alana Moora a Dava Gibbonse STRÁŽCI, jeden z nejvlivnějších grafických románů všech dob, sleduje osudy dvou generací maskovaných superhrdinů od konce druhé světové války až po mrazivý nástup té studené. Ve světě, kde pouhá přítomnost amerických superhrdinů změnila dějiny, USA vyhrály válku ve Vietnamu, Nixon je pořád prezidentem a studená válka je v plném proudu. STRÁŽCI začínají jako detektivka, ale pak se rozvinou v příběh o spiknutí, které drasticky ovlivní osud celé planety. A než přijde vyvrcholení, nepravděpodobná skupina hrdinů, které osud znovu svedl dohromady – Rorschach, Sůva, Hedvábný přízrak, Dr. Manhattan a Ozymandias – ozkouší až na doraz pevnost svých přesvědčení a nedobrovolně zjistí, kde se nachází skutečná dělicí čára mezi dobrem a zlem. V roce 1984 vyšly dva komiksy, které změnily žánr – a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře – a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen, tedy Strážci. Oba komiksy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčejnými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi velmi mocné (a v jednom případě i všemocné). Jeden z nejzásadnějších komiksů všech dob (a tohle není laciná reklama, to je fakt)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/363931/watchmen-strazci-b6g-363931.jpg 4.8413
Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, BB art

Watchmen: The Deluxe Edition (2013)

Kniha Watchmen: Strážci

2mig1

Mé první setkání s komiksem. V grafickém vydání. Filmů mám nakoukáno dost. Takže jsem se prvních pár sešitů spíš učil tento žánr číst a vnímat. Musím přiznat, že jsem si k tomu nevybral zrovna tu nejlehčí látku. Ale ten temný příběh plný postav mě vlastně pomáhal překonat první nesnáze s tím, abych komiksu jako takovému porozuměl, a dodával mi sílu číst dál a dál. A nakonec jsem díky postavám a zvratům přestal dumat nad tím, že čtu text v bublinách, přestal jsem vnímat přemítání nad tím, jestli čtu bubliny ve správném pořadí... a to je znakem toho, jak dobrý tento příběh je,

Akademik93

Úžasně zpracovaný komiks. Pro nadšence komiksů jasná volba, která v knihovně nemůže chybět.

azzies

Ke knize (komiksu) jsem se dostal až po filmu, který jsem viděl náhodou a hodně se mi líbil. Říkal jsem si, že předloze se moc podobat nebude, jak už to tak bývá. Recenze filmu naopak napovídaly něco jiného, takže jsem si chtěl komiks přečíst, což byl v roce 2016 (tedy před druhým cz vydáním) problém. Ceny v bazarech se pohybovaly mezi 2 - 3 násobkem ceny nové knihy (která byla vyprodaná).
Při čtení zdejších komentářů si říkám, jestli samé superlativy nemohou případné čtenáře spíše odradit, ale i já přidám vysoké hodnocení knihy.
Grafické zpracování a kresby odpovídají době, ve které vznikaly ale jejich barevné tóny nejsou zastaralé, ani retro. Na mě působily tak nějak posmutně, ošuntěle...nejspíš tak, jak měly. To ale nic nemění na tom, že je to kresba výborná propracovaná a plná detailů, které doplňují skvělý příběh. V něm se protíná tolik vrstev, linek a nuancí, že jsem knihu četl postupně, po jednotlivých sešitech několik týdnů a vždy se před dalším sešitem vrátil ještě k těm předchozím, abych si "to" co se odehrává ještě jednou vychutnal (to se mi zatím u jiného komiksu nestalo).
Je potřeba říct, že se nejedná o typický majnstrým, ikdyž v DC universu má svoje pevné místo a Dr. Manhattan dost důležitou úlohu pro ostatní "pláštěnkáře".
Chápu, že se autor nechtěl o nějakém filmu nic slyšet, je tu jedno velké ale...ten film se povedl a velmi, velmi odpovídá předloze, se vším všudy.
Za mě tedy 100% a Vy neváhejte ani chvíli !

Áňa 998
20.09.2018

Parádní komiks, bavil mě od začátku do konce!

B-artX
19.08.2018

Watchmen je dílo, které nejde nezasypat superlativy. Jde o vrchol superhrdinského komiksu jako takového. Moore je génius, Bůh komiksu. Watchmeni mají atmosféru, peckovou kresbu, ve které jde hledat detaily a úžasné momenty hodiny po přečtení a výborné postavy. Rorschach, Komediant nebo Dr. Manhattan jsou postavy s až nezvykle zajímavými a komplexními charaktery. Sůva, Laurie a Ozymandias mi nepřišli tak zajímavý, ale Moore z nich vytěžil maximum a jejich role v příběhu není zbytečná. Toto se ve filmu tolik nepovedlo.

Komiks hodnotím jistě kladněji, než film. Film ale přesto je velmi dobrý a v některých věcech se mi zdál i lepší- Konec v komiksu s teleportujícím monstrem mi přišel trošku přehnaný, za to ve filmu, kde udělali "padoucha" z Manhattana bylo dle mého lepší. Také smrt Rorschacha byla v komiksu značně uspěchaná. Ale i přes to, je komiks lepší. Lepší práce s postavami, atmosférou, světem a myšlenkou.

Celkově hodnotím komiks, jako veledílo, které by si měl přečíst každý. I nekomiksový fanoušek. Watchmen mají myšlenku i atmosféru a jsem si jist, že si jej ještě párkrát přečtu. Plný počet, tady není o čem :).

Lenka.Vílka
27.05.2018

Po dlouhé době jsem si komiks přečetla znovu. Dva roky a něco, nebýt filmu neznám a nestydím se za to. Vlastně když jsem film viděla poprvé nevěděla jsem ani, že je podle nějakého komiksu, to jsem je ještě nečetla. Ale minulost není přítomnost. Před dvěma rokama jsem dala pět hvězd a nic tady nenapsala. Dnes dávám pět hvězd, ale něco napíšu.
Začnu příběhem. Ten je surový a dojemný, ale není to to nejlepší, co jsem četla. Příběh sám o sobě je vlastně docela obyčejný. Není vyprávěný lineárně. Proto třeba část na pohřbu působí strašně dojemně. Dojemně skoro až na efekt. Ale ono skání minulost přítomnost bylo dobře zpracované. Stejně jako vždy, když ono střídání času nastalo. Netřeba začínat novou stránku a pokaždé psát rok, kdy se to odehrává. Stačí mít dobrý scénář a čtenář to pochopí.
Co ale musím vyzdvihnout je kresba. Ta byla luxusní. Vytáhla průměr o trochu víc nahoru. Nepochybuju o tom, že pokud bych četla, když kniha vyšla, jsem z ní mnohem víc paf a každý večer se modlím před spaním s knihou na oltářku, ale teď nejsem. Co ale knize nemohu upřít, je právě onen vyprávěčský um. Bylo jedno, kdo je zrovna vyprávěčem, tyhle myšlenkové pochody mě braly nejvíc. A tím se dostávám k tomu, proč dám pět (kdyby stejná kniha vyšla od někoho jiného třeba letos, asi dám čtyři). Jon. Mám pro postavy jeho typu slabost a jeho vyprávění mě posadilo na zadek. Ano, i ve filmu jako v knize jsou pro mě jeho části nejsilnější. Proto dávám pět. A taky proto, že jsem při druhém čtení v knize našla zase něco nového. Možná proto je tak opěvovaná. Kvůli tomu nacházení stále něčeho nového.

FireOfFilth
28.04.2018

Pro některé lidi nejlepší komiks, který byl vytvořen či dokonce nějaká modla. Pro mě velice slušný nadprůměrný komiks.
Ten příběh určitě promítá vážnější věci, které se odráží v realitě. Když se člověk pořádně zamyslí, tak si řekne: "ano tohle podobné se děje i v našem světě". A o tom určitě ten komiks je. Na první přečtení čtenář nepochytí zdaleka tolik kolik toho kniha obsahuje.
Visuálně se na to krásně kouká, a hlavně je to přehledné na čtení. Jednoduché zpracování panelů byla dobrá volba.
Pro plné pochopení této knihy si ji v budoucnu budu nejspíš přečíst znovu. Zatím hodnotím lehkými 4*.

Marquis
02.04.2018

Quis custodiet ipsos custodes?

Fascinujúce... Ako prvú som videl filmovú adaptáciu, preto som milo prekvapený jej vernosťou predlohe a tak trochu začínam Alana Moorea podozrievať z hnidopišstva. Hoci komiksový záver a záver filmu sa v detailoch odlišujú (komiksový je lepší, no filmový premyslenejší, hm), inak nemám žiadne veľké výhrady. Kresba je na môj vkus možno miestami moc oldschoolová, všetko však vyvažuje geniálny Mooreov scenár so všetkými skrytými detailami.

Najlepšou postavou pre mňa ostáva naďalej Eddie Blake (Comedian), ktorý je naproti niektorým viac-menej nalinkovanými postavami (Rorschach, Manhattan, Dreiberg) báječne nejednoznačný a pôsobí z nich najuveriteľnejšie. Hoci mi tu trochu chýbala scéna, kde zastrelí JFK... :)

"Můj houpavý svět z prken, plný smradu a soli, je peklo,
ale ten váš lepší není,
kde lump bohatne a čest jde o žebrácké holi
a kněží prodávají rozhřešení."

Samozrejme, nejde nespomenúť neskutočne temné Príbehy Čiernej lode, ktoré výborne doplnili už tak bezútešnú atmosféru, v ktorej sa komiks odohráva. Kam na to ten Moore chodí...? Gibbonsova kresba sa v tomto prípade náramne podarila.

A pokiaľ nič iné čitateľa zaujať nedokáže (sic!), tak sa stačí pozrieť na jeho nadčasovosť - veď druhá Studená vojna už je za dverami a na chybách sa stále neučíme. Dnešný svet však svojich Strážcov bohužiaľ nemá...

"Život je tak křehký, úspěšný virus ulpívající na kousku bláta obíhajícího nekonečnou nicotou..."