Dithiantusi Dithiantusi komentáře u knih

Perla v piesku Perla v piesku Tessa Afshar

(SPOILER) Kniha ma zaklady vo svatom pisme - v Starom Zakone. V knihe Jozue sa spomina neviestka Rachab, ktora zohrala svoju ulohu pri dobyti Jericha. V novom Zakone sa Rachab sopomina ako jedna zo 4 zien v rodokmeni Pana Jezisa a v Liste Hebrejom a v Jakubovom liste sa Rachab spomina pre svoju vieru. A tuto postavu si Tessa vybrala na napisanie tohoto nadherneho pribehu.
S Rachab sa stretavame v case, ked jej rodina trpi suchom a hladom. Jej sestra obetuje bohom svoje novorodeniatko, avsak to im od hladu nepomoze a tak sa Rachabin otec rozhodne predat samotnu Rachab. Dievca je zdrvene avsak musi sa podvolit zelaniu svojho otca a rodiny. A tak sa nadherna Rachab 10 rokov pretlka ako prostitutka. Kupi si hostinec a nejak preziva. Po 10 rokoch ale prichadzaju Izraeliti, aby si zobrali Bozi prislub - zaslubenu zem a Jericho caka krvavy boj. Rachab si zachranuje zivot svoj aj svojej rodiny - avsak odist do ineho mesta nema zmysel pretoze aj to mesto bude postupom casu podrobene Izraelitmi. A tak Rachab navrhuje jedine riesenie - poziadaju Izraelitov, ci nemozu zit s nimi. Tu sa dostava do deja Solomon - spravodlivy Izraelita, bojovnik, tisicnik, ktory Rachab vo svojom kmeni vobec nechce. Je to predsa prostitutka a nie je Hebrejka. Nechce nou pospinit svojich ludi. A ako sa bude osud Rachab, Solomona a Rachabinej sestry s manzelom odvijat dalej, si urcite precitajte. Kniha ma 2 happyendy. Dobre sa cita, dej je plynuly, neobsahuje ziadne siahlodlhe opisy miesta ktore by bolo treba preskakovat. Autorka si dala namahu zo studiom sposobu zivota Izraelitov takze sa dozvedame aj urcite historicke realie. Dej je putavy a vtiahne vas.
Taktiez su tu nadherne uvahy o manzelskom vztahu a o tom ako bojovat o manzelske stastie. Pribeh je pisany realisticky, nie je to ziadny presladeny roman. Ukazuje Boziu milost ktora je naozaj pre vsetkych - aj pre pohanske neviestky, manzelov, ktore svoje deti obetovali molochovi alebo spraodlivemu Izraelitovy, ktory nie je az tak uplne spravodlivy- ma ale vela pychy a trvde srdce.

Vykupující láska Vykupující láska Francine Rivers

(SPOILER) Toto bola moja prva kniha od Francine Riversovej - a nemohla som sa odtrhnut.
Zaciatok je srdcervuci. To, ako Francine dokaze navodit dej a city k nemu pridruzene je priam fascinujuce. Malej Sarah sa v detstve stalo to, co by sa nemalo stat ziadnemu dietatu. Nenavist otca, tragicka smrt matky, predali ju do nevestinca. Sarah ma viac nez iba zranene srdce.. Vyrastie z nej krasna, avsak uzavreta a tvrda zena Anjela. Stale pracuje v nevestinci. Jej srdce je obohnane obrovskym murom. A je ako vo vazeni. Po brutalnej bitke od 'klienta' v nevestinci ju polomrtvu Michael berie k sebe domov. Stara sa o nu a ozeni sa s nou. Sice o nej nic nevie, je vsak pripraveny milovat ju. A nie len tak hocijako. Je pripraveny dat lasku dokonalu. Vnima tu bolest a zranenia, ktore ma Anjela v sebe, avsak ked sa postupne dozveda pravdu o nej, je to horsie ako si myslel. Michael je ale krestan. A nie hociaky - Michael je skutocny krestan a skutocny muz. Na pomoc si vola nikoho mensieho nez Pana a spolu s Nim sa snazia pomoct Aniele k uzdraveniu duse a k zivotu, aky pre nu Boh naozaj chce. Avsak je to cesta velmi bolestna pre oboch - Anjelu aj pre Michaela. Ci sa to podari, si urcite precitajte. Kazda zena, ktora si precita tuto knihu - by mala pochopit, ze muz ako je Michael takmer neexistuje- realny muzi maju v sebe omnoho viac hrdosti a pychy a preto je dobre nehladat Michaela medzi muzmu okolo nas. Michael totizto v tomto pribehu prestavuje Kristovu lasku k nam. Lasku, ktora je schopna a ochotna znasat nase zrady, nasu bolest, lasku, ktorej ked vrazite noz do srdca - tak sa nemensi ale zvacsi. Ja pochadzam z rozbitej rodiny - otec nepritomny, mama chladna. Velakrat mi vyhrkli slzy, lebo som mala pocit, ako keby Francine dala do svojej knihy myslienky ,ktore sa mne samej prehanaju hlavou. Ako keby pisala o mne. Vela krat som musela nachvilku prestat citat aby som osusila slzy, a zamyslela sa. Vela veci z tejto knihy mi prenikli hlboko do srdca. Vdaka tejto knihe si clovek naozaj moze uvedomit Boziu lasku, ktora je dostupna aj tomu najvacsiemu hriesnikovi a tej najzlomenejsiej dusi.
Absolutnym vrcholom celej knihy bolo to, ked sa Anjele snivalo o panovi Jezisovi a ked ju nazval jej pravym menom (Iz 43,1).
Citanie tejto knihy odporucam kazdej (obzvlast) zranenej dusi. Citajte a prosim majte na pamati, ze muz ako Michael existuje - vola sa Jezis a naozaj vas miluje tak, ako Michael Anielu v tejto knihe. Tato kniha nebola napisana len tak.

Most do prístavu Most do prístavu Francine Rivers

(SPOILER) Krasna kniha - odporucam ju hlavne mladym dievcatam, ktore tuzia po herectve a modelingu - lebo skutocnost o zivote hereciek a modeliek je celkom kruta. Francine ma velky talent na vykreslenie emocii. Ma dobry rozpravacsky talent. Rozpravanie plynulo prechadza z pohladu jednej postavy do pohladu druhej tak, ze si to ani nevsimnete takze dostavate obraz deja z viacerych perspektiv.
Na zaciatku sa stretavame s Abrou - jej mama ju porodi sama na moste, necha ju tam - a odide. Bozim riadenim ju najde pastor a zachrani novorodeniatku zivot. Neskor si Abru adoptuju s manzelkou (uz maju maleho syna). Po 5 rokoch manzelka zomiera - a pastor urobi nieco, co sposobi vsetky problemy v tejto knihe - Abru dava prec (ku susedom prakticky) - vzdava sa jej (svojho vlastneho syna si samozrejme necha). 5 rocne dievcatko je zdrvene - preco ho ocko dava prec? Preco ho uz nema rado? Preco? Caka ho, dufa - ale marne. V 5 rocnej Abre nastava zlom. Vyrastie z nej nestastna teenagerka. Povedali jej, ako sa narodila. Abra vie, ze je 2x nechcena. A vsetci naokolo sa cuduju, preco je taka chladna ku svojim adoptivnym rodicom. Ako mozte doverovat cudzim ludom, ked vas uz 2 krat vasi vlastni 'rodicia' opustili? Ako mozete doverovat, ze tito vas neopustia? A ako mozete vnimat Boha ako otca - ked vas ten vas opustil, dal vas prec cudzim ludom a odisiel? Ale to samozrejme nikto nechape - chcu po Abre aby bola stastna a vdacna. Chcu, aby rozmyslala ako dospely clovek. A potom prichadza pan 'som uzasny'. Abra s nim uteka. Ale opusta ju aj tento muz. Domov sa vratit nechce - tam su ludia ktori ju vzdy sklamali a opustili, a keby sa vratila odsudili by ju za to. A tak sa ocita sa v rukach muza z filmoveho priemyslu. Nie, Abra netuzi byt slavna a bohata - Abra nekonecne tuzi byt milovana a prijata. V knihe je to jasne napisane - chce byt niekym, aby ju uz nemohli odvrhnut. Lenze zivot herecky ju pripravil uz uplne o vsetko - o meno, farbu vlasov aj o slobodu. A tak musi Boh dat do poriadku to, co Pastor znicil - Abrino srdce. Pocas celej knihy si zial Pastorani raz nepovedal: velmi som jej ublizil, mea culpa, Boze odpust .... On do konca knihy netusil, ze to, co sa stalo zacalo tym, ze sa zachoval ako pako. Vybral si lahsiu cestu. Ale na konci sa vsetko rozuzli, a Abra ako dospely clovek co si presiel peklom s Bozou pomocou a velkou milostou rozpleta svoj zivot a zacina novu cestu. Nechyba ani romanticka zapletka. Citajte, oplati sa.

15.10.2021 3 z 5

Tajomná záhrada Tajomná záhrada Frances Hodgson Burnett

(SPOILER) Tuto knihu som prvy krat videla sfilmovanu a tento film ma uplne ocaril. Roky som nan nemohla zabudnut
a potom som ako dospela nasla ze je to vlastne kniha - vrhla som sa na citanie knihy a bola som ocarenejsia este viac.
Mala Mary zije v Indii zo svojimi rodicmi. Rodicov ich dieta ani velmi nezaujima, a tak je mala Mary naucena starat sa sama o seba.
Lenze to sa odrazi na nej samej a na jej zlomenom srdci - Mary je chladne dievcatko, ktore nedokaze plakat.
V Indii nastava zemetrasenie, a obaja rodicia zahynu, preto mala Mary musi odist z Indie na puste a trochu desive v Anglicku.
Mal by sa jej ujat jej stryko, ktory ju ale zveri svojmu sluzobnictvu. Jej stryko je taktiez zlomeny muz - pred rokmi mu zomrela manzelka
a on sa z toho nikdy nespamatal a uzavrel sa uplne do seba. Mary prichadza do pusteho a desiveho domu, kde pocut nieci narek
a stretava sa s Dickonom, miestnym chlapcom, s ktorym sa spriateli.
Hoci je kniha pre deti, je velmi krasne psychologicky spracovana - sledujeme malu Mary ako sa jej srdiecko obalene ladom pomalicky
vdaka priatelstvu a tajomnej zahrade roztapa. Na zaciatku je to maly neuroticky tyran (pretoze je hlboko zranena nezaujmom svojich rodicov)
ale postupom casu sa v nej zacina prebudzat dievcatko. Stretava sa zo svojim strykom, ktory ma taktiez velke citove zranenie
a taktiez z jeho synom Colinom, chlapcom, ktory prakticky caka kym zomrie. A tak sa Colin a Mary postupne dostavaju
z tmy na svetlo, postupne sa skamaratia a lad v ich vnutri sa roztapa.
Toto je jedna z najkrajsich knih aku som kedy citala, a dokonca aj film z 1993 s Maggie Smith je skvely (co sa neda casto povedat ked porovnavame knihu a film)

Výzva lásky Výzva lásky Stephen Kendrick

Alex Kendrick a jeho brat Stephen Kendrick napisali a sfilmovali nadherny pribeh o zachrane rozpadajuceho sa manzelstva - film sa vola 'Fireproof' u nas 'V jednom Ohni'. Vo filme Caleb a Catherine bojuju jeden proti druhemu a ich manzelstvo sa im rozpada pod rukami. Catherine poda ziadost o rozvod - ale Caleb sa rozviest nechce aj ked je zivot s Catherine peklo. Jeho otec mu da knihu - 40 dnovu vyzvu. Caleb sa ma pokusit realizovat vsetkych 40 dni vyzvy. Je to tazke a zda sa to nemozne, ale s pomocou svojho otca to dokaze a napokon sa znova do manzelky zalubi a manzelstvo sa zachrani.
No a tato kniha je prave ta spominana 40 dnova vyzva. Kniha je clenena na 40 kapitol - jednu na kazdy den. Kapitoly obsahuju uvahy ale aj prakticke ulohy. Napriklad hned prva vyzva vysvetluje, preco su slova v manzelstve nesmierne dolezite a tiez preco je dolezite vyhybat sa negativnym slovam, obvinovaniu a utoceniu. Uloha na prvy den je: nehovorte partnerovi nic negativne (alebo to aspon obmedzte na absolutne minimum). Druhy den je znova dalsie zamyslenie a dalsia vyzva pricom prakticka vyzva z prveho dna ostava. Takto, pomaly po malickych krocikoch sa clovek dozveda veci o sebe aj o samotnom manzelstve a je vyzvany prakticky realizovat tieto male kazdodenne ulohy.
Tuto knihu by mal mat v kniznici kazdy jeden manzelsky par. Zamyslenia su naozaj hlboke - ak ich clovek berie naozaj vazne, naozaj mozete takto zmenit alebo zlepsit vase manzelstvo. Vyzvy su robene tak, aby ich zvladol kazdy (nemusite byt nejaky superman, nevyzaduje sa od vas velka financna obet ani ziadne obrovske ciny) - a v tom je ta krasa - manzelstvo sa sklada z malych jednoduchych veci, ktore ale ked zabudneme kam ideme, mozu urobit z manzelstva peklo.
Prijmete tuto 40 dnovu vyzvu?

Šarlatová nit Šarlatová nit Francine Rivers

(SPOILER) Knihu som citala s nadejou - ale na konci som mala velmi rozporuplne pocity.
Sierra je vydata zena s dvoma detmi ktora zije v mensom meste a je celkom stastna. Do toho ale pride jej manzel, ktory si zohnal pracu v LA a chce aby sa rychlo vystahovali. Ma sen - chcel by mat viac penazi, viac uznania, luxusnejsie veci - viac vsetkeho. Sierra je z toho velmi nestastna - opustit svoj domov, mamu, priatelov a zabehnuty zivot nie je sranda. Ale tak sa teda stahuju do LA - kde sa Sierre meni zivot uplne naruby. Manzel sa zurivo vrhne na budovanie kariery - na budovanie vyznamnych kontaktov, kupuju si luxuxny dom, luxusne auta - snazi sa pred svojimi kolegami a znamymi vyzerat ako uspesny a bohaty muz. A nuti Sierru aby robila to iste. Ked si kupia novy dom, najme si luxusneho dekoratera a nezaujima ho, ako by chcela jeho zena zariadit dom (nedajboze po svojom). Ved jeho zenska nema vkus predsa. Kupuje luxusne auto lebo to stare co Sierra mala je predsa starina a nevyzera to dobre pred luxusnymi znamymi. Deti vidi uz iba vecer spiace ked pride domov. V praci travi coraz viac casu a ma coraz menej casu na rodinu, coraz menej sa rozpravaju, travia cas a vznika obrovksa priepast. Sierre kazdy vycita ako sa chova - lebo Sierra nenaskocila na vlnu 'chcem byt bohata a mocna' - ale neskutocne trpi. Samozrejme hned uhadnete kam to speje - ano - manzel vymeni svoju nevzdelanu, nudnu a hroznu zenu za zenu vzdelanu, uspesnu a jeho znamymi uznavanu. Syn ho znenavidi. No a Sierre puka srdce. Objavuje krestanske spolocenstvo a meni sa. A toto som fakt nepochopila - uznava, ze sa k manzelovi nechovala dobre. Nepodporovala ho, nechvalila, nezaujimala sa. Tento muz mal jedine stastie - ze jeho manzelka nechytila toho isteho ducha mamony co on. Keby bola Sierra presne taka, ako ju vsetci chceli mat - dopadli by este horsie. Dopadli by tak, ako vsetky ostatne vzdahy vykreslene v tejto knihe - bohaty, luxusny, uspesny - ale s neverou a porozbijane manzelstva a nevery. Keby aj Sierra bazila za luxuxom a postavenim, on by si aj tak nasiel 'lepsiu' milenku, lenze ona zrejme tiez - rodina by sa rozbila a uz nikdy by sa nedala dokopy. Popravde nechapem kde je tu ten moment, ktory si ja ako manzelka mam uvedomit. Ano, podporovat svojho muza musim, chvalit a uistovat tiez - ale ako krestanka musim rozlisovat. Ak sa muz zenie za mamonou, nemozem to chvalit ci podporovat. Koniec bol sice happyend - vsetko dopadlo dobre, ale naozaj mi to co sa mi snazi Francine povedat nedava zmysel. Ale to stale nemeni fakt o tom, ze Francine je skvela spisovatelka. Odporucam precitat aj napriek mojej recenzii.

15.10.2021 2 z 5