derrry derrry komentáře u knih

Výjezdovka Výjezdovka David Urban

Jako oddychovka to není vůbec špatné. Některé povídky lepší, některé horší. Mně osobně na tom baví znalost postupů a procesů a ani mi to nepřijde příliš přitažené na vlasy a hrdinové nejsou superhrdinové, ale propracovanější by to být mohlo. Tak třeba příště.

26.05.2021 3 z 5

Sněžný tygr Sněžný tygr Desmond Bagley

Reportáž ze soudního jednání retrospektivně prolnutá příběhem o rodinných křivdách, hrabivosti a nekonečné hlouposti. Laviny padají i na Novém Zélandu a zabíjejí stejně. Ale když jim pomůže lidská blbost, je to ještě horší. Co bylo ve 12 letech prostě dobrodružnou knihou je po x letech spíše trpkou výpovědí. Čtu minimálně jednou ročně.

23.03.2021 3 z 5

Ako skapal tatranský tiger Ako skapal tatranský tiger Rado Baťo

Do doby lockdownu a korony to není nejlepší čtení. Jestli na člověka doposud nepadla malost české politiky, tak po přečtení určitě padne. Ale pozor - autor není historik, je to ekonom, bývalý poradce některého ministra či premiéra, pravicově orientovaný... nevěřím, že je Fico ďábel a je-li, co ten zbytek přitakávačů (koalice je přece víc než jedna strana)? Pokud je ale čteno jako reflexe polistopadového Slovenska, pak je to skvělé. Autor se s tím nemaže, jazyk je přímý, ostrý a místy velmi zábavný - slovenština je krásný jazyk, ne že ne. Ač o šílených věcech - privatizace, krachy bank, zničený důchodový systém, vysáté veřejné finance, je tady znát erudice a je dobře vysvětleno. Škoda, že obdobně pojatou knihu pro české prostředí zatím nemáme (ne, klau(s)novy knihy neberu). Druhý díl by se mohl jmenovat ...jak chcípnul český lev.

22.03.2021 4 z 5

Americká elegie Americká elegie James David Vance

Když se vám nechce kouk at na fotky z Walmartu a white trash vás fascinuje...
Autobiografie, žádná odborná sociologická sonda, ani agitka, která nabízí, jak ven z marasmu. Autor prostě popisuje svoji rodinu a mimo jiné ukazuje, jak se vede bělošskému dělnictvu z Rezavého pásu. Zatímco "Bez kalhot" a "Jmenuju se Earl" si braly to vtipné, J. D. Vance spíše ukazuje odvrácenou tvář - frustraci, omezenost, zříkání se zodpovědnosti za vlastní život i to, jak těžko se z tohohle světa utíká.

19.12.2020

Gambit Ivanhoe Gambit Ivanhoe Simon Hawke

Jednohubka, první setkání s knížkou, která by propojovala scifi s historií. Ale bavilo mě to. Jen ty hrátky s časem pořád nechápu.

30.10.2020 3 z 5

Kluk spolkne vesmír Kluk spolkne vesmír Trent Dalton

Málokdy se stane, že nedočtu, ale tady to nešlo. Vůbec nechápu, proč číst o životě kluka na předměstí, kde se nic - nic - NIC - neděje. Někdo tyhle rozvláčné, rádoby životní fresky má rád. Neupírám, nesoudím, ale za mě - ne.

Mrtvý na trati Mrtvý na trati Helena Dvořáková

Dobře napsané, netradiční prostředí, nicméně "Kalašovci" ví. Na propršené odpoledne akorát.

30.10.2020 2 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Nenadchlo. Nemastné, neslané. Místo katarze, sevřených a hutných textů, které "koušou", protože top autoři, spíše bezzubé batole. Ale četba proběhla krátce po "Chirurgovi" od Dvořákové, tak je tady možné ovlivnění. Nicméně, Hůlová i Epstein mají lepší.

Bouře nad kotlinou Bouře nad kotlinou Helena Dvořáková

Pro mě guilty pleasure, protože na severu na okrese radiana úspěch nese. Jo a chuligáni jsou tam taky. Esence všech těch inženýrských odyseií, zákonů pohybu a okresů na severu, které můžu vidět znovu a znovu. Jen ta pátá stanice... ta mi chybí. Hvězdičky jsou za styl psaní, ten má Dvořáková dobrý. Ale umí to lépe.

Sobí mafie Sobí mafie Mikko-Pekka Heikkinen

To takhle vezmete hell´s angels, místo harlejů jim dáte skůtry a místo road 66 nekonečné bílé pláně finského severu, ze Shakespeara si vypůjčíte znepřátelené rody a místo místo camorského boje o bílý prášek se bojuje o soby. Rozmáchlé a přitom strohé, epické se silnými postavami, kdy žádná není až tak dobrá. Jako severofil, který se jezdí opalovat k Severnímu moři oceňuji hlavně krásný a přesný popis severské přírody. Sámové mají cca 50 označení pro bílou a to řezání uší je je fakt základem rodokmenu.

29.10.2020 3 z 5