Denny45 Denny45 komentáře u knih

Ženba / Revízor / Mŕtve duše Ženba / Revízor / Mŕtve duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Čítal som len Mŕtve Duše a listy, ktoré sa tochto diela týkajú. Nemám slov. Wau. Perfektne vykreslené osoby. Čičikov je typ človeka, ktorého až ľudia chcú poľutovať. Toľko ľudí, toľko rôznych typov, mnohí prehnití, mnohí zvláštni, pachtiaci za majetkom alebo svetielka v mori tmy. Opisy prírody, cesta Ruskom, všetko do seba krásne zapadá. Síce som sa ku koncu vôbec nesmial a román som bral celkom vážne, aj tak to bol naozajstný zážitok. To, že v rukopise chýbajú veľké časti a koniec vôbec nevadí. Práveže to pridáva. Ako už jeden čitateľ pod jednou poviedkou Gogoľa napísal: v dlhých dielach sa nozaj prejavilo autorovo majstrovstvo. 4 hviezdičky len pre to, že som neprečítal celú knihu. Niekedy si dám aj Revízora a Ženbu.

28.02.2018 4 z 5

Večery / Myrhorod / Petrohradské príbehy Večery / Myrhorod / Petrohradské príbehy Nikolaj Vasiljevič Gogol

A ešte dodatok: Ľudia by si mali pomáhať, a nie zaslepene sledovať len svoj "nos"

23.02.2018 3 z 5

Poviedky s tématikou bosoriek, nadprirodzených bytostí a čertov ma nudili. Napriek tomu v nich bol pekne opísaný starý vidiecky život v Malorusku. Až ku koncu som zistil, že tieto osoby by mali byť aj navzájom poprepájané už len miestom, v ktorom žijú.
Poviedy v časti Myrhorod sa čítali už lepšie a ani nadprirodzené bytosti (ako napr. Vij) mi nevadili. Najviac ma zaujali Starosvetskí statkári, kde autor uvažuje:"Čo je teda najsilnejšie v našom živote: vášeň alebo zvyk?!" Taras Buľba pútavo opísal kozácke výpravy očami obyčajných, jednoduchých ľudí.
Petrohradské poviedky boli už vážnejšie aj napriek humornému Nosu. V Nevskom prospekte končí úplne nevinný pohľad na mladé dievčence smrťou. "Dostávame niekedy to, čo chceme? Dosahujeme to, k čomu sa naše sily zdajú náročky predurčené? Všetko sa deje naopak." Človek naozaj zisťuje, ako sa s nami osud zahráva. Plášť - život chudobného úradnika sa zmení, keď sa mu jeho plášť tak opotrebuje, že už potrebuje nový. Je centrom výsmechu, ani sám nevie prečo. "Nechajte ma, prečo mi ubližujete?" Naozaj veľmi smutne ladený príbeh. A nakoniec pre mňa vrchol knihy - Portrét. Ako peniaze a sláva a moc ničia ľudí. Možno gýčová téma ale veľmi pekne podaná. Plus úvahy o umení: "V umení nachádza človek náznak božského raja, nebeského raja a už len preto umenie stojí nad všetkým".
Romantizmus či realizmus? Podľa mňa oboje. A veľmi pekne spojené. Škoda len toho začiatočného núteného čítania o lietajúcich čertoch. Asi to je mojím vkusom

23.02.2018 3 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Doktor Živago pri svojej životnej púti stretol mnoho ľudí s rôznymi problémami. Zaujímavé je, ako sú jednotlivo poprepájaní a navzájom sa stretávajú v rôznych dobách na rôznych miestach.
Hlavná postava ako "tínedžer" stretne za hrozných okolností Laru, do ktorej sa vlastne zamiluje a neskôr ho táto láska núti rozmýšľať nad ťažkými rozhodnutiami. V prostredí Prvej svetovej vojny, revolúcie a občianskej vojny v Rusku nadobúda príbeh na sile. Niekedy boli monológy o náboženstve a politike otravné ale autor nimi určite niečo chcel dosiahnuť - aby ľudia premýšlali. V prvých sto stranách som sa strácal v osobách ale potom to už šlo doslova na jeden nádych. Postava Komarovského mi prišla až groteskná, nemôžem si pomôcť. Myslím, že zaslúžená nobelovka

09.02.2018 5 z 5

Forsytovská sága Forsytovská sága John Galsworthy

Galsworthy dokázal do jednej veľkej rodiny pridať rôzne typy osobností. Niektoré sú typické obchodnícke typy, ako napr. Soames, niektorí doslova akoby sa do tejto rodiny ani nehodili (Jolyon). Do ich života vchádza Irena, pre jedného ako "majetok", ktorého sa musí zmocniť a udržať si ho a pre druhého ako životná láska. Do tochto trojuholnína zasahajú iní členovia rodiny (dobou sa meniaci) a ich osudy. Sklamanie, šťastie, smútok, napätie. Musím uznať, že kniha je priam stvorená na dlhé zimné večery a perfektne dokázala vykresliť psychológiu osôb a opísať ako sa menil život v Anglicku. Určite siahnem aj po pokračovaní

09.02.2018 5 z 5